LPG w samochodzie

Poruszamy tutaj wszelkie kwestie dotyczące samochodowych instalacji gazowych. Montaż, serwis, firmy, problemy.

michal_5000
Posty: 450
Rejestracja: 06 lis 2006, 19:45
Skąd: Warszawa

Re: LPG w samochodzie

Post autor: michal_5000 »

Lubię rozmowy o LPG, bo od lat przetaczają się jak internet długi i szeroki - i generalnie są 100% bezproduktywne ;D. Jedni sobie chwalą, inni wieszają psy - i każdy pozostaje przy swoim.

Żeby jednak dorzucić coś od siebie, to powiem, że moje auto ma instalkę (nie szukałem, ale akurat się trafiło).
Jest to sekwencja Prins VSI założona w Niemczech. Generalnie górna półka dla tych silników, warta ok. 7 kPLN. Użytkuję od ok. 1.5 roku, i jedyny efekt jest taki, że na stacjach zostawiam o połowę mniej hajsu. Spadku mocy osobiście nie wyczuwam (być może jest minimalny), butlę mam w kole, więc bagarka nie zajmuje, wlew gazu ukryty pod klapką wlewu benzyny.

Słuchając oponentów gazu, wyrobiłem sobie dwa przemyślenia:
1. po pierwsze większość powtarzanych opinii pochodzi z czasów, kiedy sąsiad pan Henio, co od lat jeździł na taryfie i uchodził za samochodowego guru miał Poloneza i założył w nim jedną z pierwszych instalek jakie się pojawiły w Polsce. Wielu nie zauważyło, że od tamtych czasów minęło wiele lat, mamy dziś inne silniki, inne instalacje i inny poziom wiedzy dostępnej na rynku (np. w temacie regulacji składu mieszanki).
2. po drugie jak się mieszka np. w Rykach i dojeżdża do Puław - to łatwo wypisywać śmieszne twierdzenia w stylu "jak mnie stać na ... [tu odpowiedni samochód] to stać mnie też na benzynę!". Tylko przypuszczam, że gdyby ktoś taki jeździł w warunkach podobnych do np. moich - gdzie V8 jest daily driverem po Warszawie, stoi codziennie w korkach i średnie spalanie nie schodzi poniżej 23-24 l/100km - to w 9 przypadkach na 10 szybko by mu rura zmiękła.

Ja też nie widzę nic "kultowego" we wlewaniu benzyny. Jakieś gadki o "oddychaniu", "prawdziwym paliwie" - WTF??? Sorry, ale dla mnie to za przeproszeniem brednie.
A na zakończenie link do bardzo ciekawego projektu powstającego w PL - który niejednemu "fanowi" zjeżył włosy na głowie ---> [KLIK] Enjoy! :)
'00 BMW 740i, cosmosschwarz
Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
Ex: '91 Mercedes-Benz 560 SEC, perlmuttgrau

Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3657
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: LPG w samochodzie

Post autor: KARLone »

coś się dzieje, żeby móc samemu tankować LPG. Nie jestem pewien czy wszystkie zmiany są ok ale zobaczymy co się z tego urodzi ;)
http://www.okgaz.pl/technologia/3404-sa ... h-lpg.html

Awatar użytkownika

GAZDA
Posty: 2419
Rejestracja: 16 paź 2006, 13:05
Samochód: FORD kurwa!
Skąd:

Re: LPG w samochodzie

Post autor: GAZDA »

kurna w całem europie tankuje se sam, a tu trzeba uprawnienia kurwa...
chcą znieść ale pistolety... co to za problem nie rozumiem... w innych krajach są różne i każdy bez kursu wie kiedy wkręcić przejściówke a kiedy nie...

Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3657
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: LPG w samochodzie

Post autor: KARLone »

co się stanie jak sam sobie zapnę pistolet w Polsce? Są jakieś konkretne przepisy i kary? Czy jako kierowca pod nie podlegam? Przecież nie muszę się na tym znać. Zapiąłem i już. Parę razy zdarzyło mi się, że sam u nas zapinałem, pracownik stacji nawet nawet słowem się nie odezwał. W końcu trudno odpowiadać za czyny innych...

Awatar użytkownika

cezar62
Posty: 3273
Rejestracja: 19 lut 2008, 15:03
Samochód: 2008 Jeep Compass Sport 2,4L
Skąd: Opole
Kontakt:

Re: LPG w samochodzie

Post autor: cezar62 »

Obowiązujące przepisy zabraniają tankowania LPG pracownikom nieposiadającym przeszkolenia oraz specjalnej odzieży ochronnej.
Czyli, dystrybutor może być obsługiwany tylko przez pracownika stacji - klient nie powinien sobie sam tankować gazu.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 6 września 1999 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy magazynowaniu, napełnianiu i rozprowadzaniu gazów płynnych.

(Dz. U. z dnia 17 września 1999 r.)

§ 4. 1. Pracodawca jest zobowiązany wyposażyć stanowiska pracy związane z magazynowaniem, napełnianiem i rozprowadzaniem gazu płynnego w podręczny sprzęt gaśniczy.
2. Aparatura, urządzenia i środki ochrony indywidualnej oraz instalacje przeciwpożarowe i podręczny sprzęt gaśniczy stanowiące wyposażenie pracowników i stanowisk pracy powinny być utrzymywane w pełnej sprawności technicznej.
3. Lokalizację i rodzaj podręcznego sprzętu gaśniczego oraz jego oznakowanie znakami bezpieczeństwa określają przepisy o ochronie przeciwpożarowej i Polskie Normy.

§ 7. Prace związane z napełnianiem, przechowywaniem i rozprowadzaniem gazu płynnego oraz konserwacją urządzeń technologicznych mogą wykonywać wyłącznie pracownicy posiadający kwalifikacje określone w odrębnych przepisach.

§ 9. 1. Pracodawca jest zobowiązany do opracowania na podstawie niniejszego rozporządzenia oraz innych przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, mających zastosowanie przy instalacjach do gazu płynnego, szczegółowych instrukcji zakładowych dla poszczególnych etapów procesu technologicznego, pomieszczeń i stanowisk pracy, jak również instrukcji sposobu postępowania w razie zagrożeń związanych z awarią instalacji.
2. Pracodawca jest zobowiązany zapoznać pracowników z instrukcjami, o których mowa w ust. 1.

Ustawodawca nigdzie nie napisał "klient" (bądź jakakolwiek osoba postronna), więc wynika z tego, że napełniać zbiorniki mogą tylko pracownicy stacji posiadający odpowiednie uprawnienia i co najważniejsze zaznajomieni z lokalnie (na danej stacji) obowiązującymi przepisami BHP i P.Poż. Opracowanymi zgodnie z prawem przez pracodawcę - tzw. "instrukcje zakładowe".
Jest:
2008 Jeep Compass Sport 2,4L

Były:
1996 Ford Taurus GL 3.0 V6
1995 Dodge Stratus SE 2.0 R4
2000 Chrysler PT Cruiser Touring Edition 2.0 R4
1995 Mercury Grand Marquis LS 4.6 V8
2006 Jeep Grand Cherokee Limited WK Series 4.7 V8
2004 Ford Taurus SES 3.0 V6

Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3657
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: LPG w samochodzie

Post autor: KARLone »

Rozumiem o co chodzi, jednak moje doświadczenia z polskimi (dziurawymi) przepisami są takie, że jeśli coś nie jest w prawie zabronione, to jest dozwolone. Bardzo często właśnie tak jest interpretowane prawo przez administrację i przez sądy. Do tej pory nie natknąłem się, na żaden przepis, który na mnie, jako kierowcę nakładał jakieś kary za ewentualne zapięcie pistoletu. Oczywiście to nie oznacza, że takiego nie ma ale nie natknąłem się na niego.

Awatar użytkownika

GAZDA
Posty: 2419
Rejestracja: 16 paź 2006, 13:05
Samochód: FORD kurwa!
Skąd:

Re: LPG w samochodzie

Post autor: GAZDA »

KARLone pisze:jednak moje doświadczenia z polskimi (dziurawymi) przepisami są takie, że jeśli coś nie jest w prawie zabronione, to jest dozwolone.
ja z moich doświadczeń wiem że jest dokładnie na opak, co nie jest prawnie dozwolone jest generalnie powodem by sie ktoś dopierdolił....

Awatar użytkownika

cezar62
Posty: 3273
Rejestracja: 19 lut 2008, 15:03
Samochód: 2008 Jeep Compass Sport 2,4L
Skąd: Opole
Kontakt:

Re: LPG w samochodzie

Post autor: cezar62 »

GAZDA pisze:co nie jest prawnie dozwolone jest generalnie powodem by sie ktoś dopierdolił....
Normalnie założę twój fanclub Gazda i wydamy z czasem tomik twoich "złotych myśli" :D
Jest:
2008 Jeep Compass Sport 2,4L

Były:
1996 Ford Taurus GL 3.0 V6
1995 Dodge Stratus SE 2.0 R4
2000 Chrysler PT Cruiser Touring Edition 2.0 R4
1995 Mercury Grand Marquis LS 4.6 V8
2006 Jeep Grand Cherokee Limited WK Series 4.7 V8
2004 Ford Taurus SES 3.0 V6

Awatar użytkownika

GAZDA
Posty: 2419
Rejestracja: 16 paź 2006, 13:05
Samochód: FORD kurwa!
Skąd:

Re: LPG w samochodzie

Post autor: GAZDA »

no przecie tak jest, żadna mądrość hehe, wymyślcie coś i uruchomcie w polandii ten wynalazek, od razu sie 10 jakichś służb i urzędów pojawi...


michal_5000
Posty: 450
Rejestracja: 06 lis 2006, 19:45
Skąd: Warszawa

Re: LPG w samochodzie

Post autor: michal_5000 »

GAZDA pisze:
KARLone pisze:jednak moje doświadczenia z polskimi (dziurawymi) przepisami są takie, że jeśli coś nie jest w prawie zabronione, to jest dozwolone.
ja z moich doświadczeń wiem że jest dokładnie na opak, co nie jest prawnie dozwolone jest generalnie powodem by sie ktoś dopierdolił....
@KARLone - stan który opisujesz to nie "polskie dziurawe przepisy", tylko elementarna zasada prawa rzymskiego (Nullum crimen sine lege – nie ma przestępstwa bez prawa).
Niestety jak GAZDA słusznie zauważył - w tym chorym kraju jest dokładnie odwrotnie.
'00 BMW 740i, cosmosschwarz
Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
Ex: '91 Mercedes-Benz 560 SEC, perlmuttgrau

Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3657
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: LPG w samochodzie

Post autor: KARLone »

mam styczność z urzędnikami i oni wykorzystują dziury w prawie jak tylko mogą. Cała sztuka polega na tym, by znać więcej dziur od urzędnika ;) Oczywiście zwykły obywatel nie ma szans... Ale trzymajmy się tematu a raczej pytania:

Co mi grozi za samodzielne podłączenie pistoletu?


michal_5000
Posty: 450
Rejestracja: 06 lis 2006, 19:45
Skąd: Warszawa

Re: LPG w samochodzie

Post autor: michal_5000 »

KARLone pisze:Co mi grozi za samodzielne podłączenie pistoletu?
Kurde, zapewne opierdziel ze strony obsługi stacji (wariant pesymistyczny) albo nic (wariant optymistyczny). A czego byś się spodziewał, aresztu? ;)

Zresztą - tak bardzo jesteś napalony, żeby go samodzielnie podłączać? ;)
'00 BMW 740i, cosmosschwarz
Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
Ex: '91 Mercedes-Benz 560 SEC, perlmuttgrau

Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3657
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: LPG w samochodzie

Post autor: KARLone »


Awatar użytkownika

cezar62
Posty: 3273
Rejestracja: 19 lut 2008, 15:03
Samochód: 2008 Jeep Compass Sport 2,4L
Skąd: Opole
Kontakt:

Re: LPG w samochodzie

Post autor: cezar62 »

Jak dla mnie, to bardzo popularne stereotypy, które dalej uświadczają mnie
w przekonaniu, że gazu do swojego auta nigdy nie założę.
(Ale oczywiście, żadnych negatywnych emocji w mojej wypowiedzi nie ma) :)
Jest:
2008 Jeep Compass Sport 2,4L

Były:
1996 Ford Taurus GL 3.0 V6
1995 Dodge Stratus SE 2.0 R4
2000 Chrysler PT Cruiser Touring Edition 2.0 R4
1995 Mercury Grand Marquis LS 4.6 V8
2006 Jeep Grand Cherokee Limited WK Series 4.7 V8
2004 Ford Taurus SES 3.0 V6


MichaŁ
Posty: 3048
Rejestracja: 28 lip 2010, 19:04
Samochód: brak amcara
Skąd: Bierutów, dolnośląskie/opolskie

Re: LPG w samochodzie

Post autor: MichaŁ »

Ale przecież ten tekst jest proLPG.

Komentarzy nie czytam, bo zawsze panoszy się tam buractwo i nigdy nie wnoszą nic rzeczowego do dyskusji.
Były:
1991 Chevrolet Caprice Classic 5.0 V8
2007 Chevrolet Express CargoVan 4.8 V8
1993 Cadillac Fleetwood 5.7 V8
2005 Chrysler Town&Country Limited 3.8 V6
1997 Chrysler Voyager LE 3.3 V6
1990 Chrysler Voyager LE 3.0V6
2000 Chevy Tahoe LT 5.3 V8 Vortec
1986 Mercury Grand Marquis 5.0 V8
1993 Chrysler Le Baron Cabrio 3.0 V6
1996 Chrysler Voyager LE 3.3 V6
1990 GMC Vandura 5.7 V8 Explorer
2000 Chevrolet Impala 3.4 V6
1998 Chevrolet Blazer LT 4.3 V6
1989 Plymouth Grand Voyager SE 3.0 V6
2000 Chrysler 300M 3.5 V6
1999 Chrysler Town&Country Limited 3.8 V6
1999 Chrysler Grand Voyager LX 3.3 V6

ODPOWIEDZ