podtlenek LPG

Poruszamy tutaj wszelkie kwestie dotyczące samochodowych instalacji gazowych. Montaż, serwis, firmy, problemy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Topic author
grusiak
Posty: 690
Rejestracja: 25 paź 2010, 21:52
Skąd: Sulejówek k/Wawy

podtlenek LPG

Post autor: grusiak »

Panowie. Coraz mocniej się skłaniam do tego, że JEŚLI to moje "coś co przypomina samochód" uda mi sie w końcu uruchomić, to aby rejetrować go na zabytek musiałbym zrobić znacznie więcej rzeczy, które dłużej by trwały i więcej kosztowały, a mam wątpliwosci, czy moje auto na to zasługuje Dodatkowo chciałbym swoim autem jeździć w zimie, na jakis powiedzmy rajd terenowy itd, a zabytkiem nie wolno.
Chyba będzie standardowo zarejestrowany jako auto osobowe. W dowodzie mam już wbity podtlenek LPG, ale od lat nie ma na niego ani jednego papierka. Już dawno temu wyrzuciłem wszystko włącznie z butlą.
Moje pytanie jest następujące. Czy mogę wrzucić cokolwiek z nową certyfikowaną butlą i spróbować zrobic badanie techniczne, czy muszę oficjalnie zdemontować gaz, zrobic badanie, zamontować nowe LPG z papierami i znowu robić badanie? Gdybym miał wrzucać to LPG to pewnie już IMPCO z blosem, ale zastanawiam się, czy ktoś mi się do tyłka nie dobierze.
P.S.
Bez bicia mnie po nerkach, że chce LPG. Po prostu nie widze sensu szarpać się z takim autem na zabytka i tyle, a jak mam się nim cieszyć, to chociaż niech mnie to trochę mniej kosztuje.
http://www.grusgarage.pl
detroitiron.pl/forum


MichaŁ
Posty: 3048
Rejestracja: 28 lip 2010, 19:04
Samochód: brak amcara
Skąd: Bierutów, dolnośląskie/opolskie

Re: podtlenek LPG

Post autor: MichaŁ »

Nie będę Cię bił po nerkach, a nawet Cie pochwalę. Masz rację, po co przepłacać skoro jeździ się tak samo ?

Co do gazu. Z mojej wiedzy wynika, że w tej chwili wystarczy jeśli założysz instalację z homologacją i pojedziesz na kolejne okresowe badanie techniczne.
Gaz jest wbity w dowód, ale nie ma tam napisane jaka to instalacja, więc nikt w to nie wnika.
Patent przetrenowany. Gaz jest wbity w dowód + gaz zamontowany w aucie + wszystkie potrzebne papiery = full success


Blos sam w sobie nie ma chyba homologacji, więc tutaj mogą pojawić się schody... ale znam kilku - kilkunastu Voyagerowców, którzy od lat mykają na BLOSie i nikt na to nie zwraca uwagi.
Największą uwagę diagnostów skupia butla :)
Były:
1991 Chevrolet Caprice Classic 5.0 V8
2007 Chevrolet Express CargoVan 4.8 V8
1993 Cadillac Fleetwood 5.7 V8
2005 Chrysler Town&Country Limited 3.8 V6
1997 Chrysler Voyager LE 3.3 V6
1990 Chrysler Voyager LE 3.0V6
2000 Chevy Tahoe LT 5.3 V8 Vortec
1986 Mercury Grand Marquis 5.0 V8
1993 Chrysler Le Baron Cabrio 3.0 V6
1996 Chrysler Voyager LE 3.3 V6
1990 GMC Vandura 5.7 V8 Explorer
2000 Chevrolet Impala 3.4 V6
1998 Chevrolet Blazer LT 4.3 V6
1989 Plymouth Grand Voyager SE 3.0 V6
2000 Chrysler 300M 3.5 V6
1999 Chrysler Town&Country Limited 3.8 V6
1999 Chrysler Grand Voyager LX 3.3 V6

Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3657
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: podtlenek LPG

Post autor: KARLone »

ja tam bym jeździł na wodę jak by się dało.

Co do papierów, to koniecznie musisz mieć papiery od butli, to jedyna rzecz którą idzie sprawdzić. Ja właśnie zamówiłem duplikat świadectwa ale jak masz nową butle to problem z głowy. Reszta nie ma znaczenia.
Do blosa trochę się zraziłem, bo dwa razy miałem wystrzał i trochę dolot mi pogięło w pontiacu. Zupełnie nie wiem co się stało. Podejrzewam, że to wina gazownika, bo zbytnio zaingerował w dolot i pozmieniał podciśnienia, zwężki itp.

Awatar użytkownika

Topic author
grusiak
Posty: 690
Rejestracja: 25 paź 2010, 21:52
Skąd: Sulejówek k/Wawy

Re: podtlenek LPG

Post autor: grusiak »

Dzięki Panowie :) U mnie będzie troche inaczej, bo jeszcze jest zasilanie gaźnikowe :)
http://www.grusgarage.pl
detroitiron.pl/forum

Awatar użytkownika

marek_rd
Posty: 185
Rejestracja: 01 kwie 2011, 11:28
Samochód: ex: LeSabre,Grand Marquis/ Volvo 740
Skąd: Wałbrzych/Wrocław

Re: podtlenek LPG

Post autor: marek_rd »

no ale blosa do gaznika tez mozesz dac jednym słowem to jest bardzo dobry mikser z tłoczkiem :) a co do rajdów jakich kolwiem nie jestem pewnieczy czy dopuszczą auto z gazem. a z papierami to wstawaiasz butle dostajesz do niej papier i tylko tyle tobie jest potrzebne.

Awatar użytkownika

MarDan
Posty: 1246
Rejestracja: 16 wrz 2007, 11:38
Samochód: MERCURY SABLE 3.8L / 95r - RadAg-a - Thank you !!!
Skąd: Bielsko-Biala

Re: podtlenek LPG

Post autor: MarDan »

Ja się podłącze do tematu.

Byłem dziś na przeglądzie - nie przeszedł a problem mam taki,że butla się skończyła (jednorazówka bez możliwości przedłużenia homologacji - KE). I teraz mam dylemat:
1). Muszę zdemontować wszystko (reduktor,przewody itp) aby przejść przegląd bez wbicia LPG w dowód - koszt przeglądu 99zl;
2). Kupić butlę z homologacją,zamontować i zrobić przegląd za 161zł czy coś koło tego;

Teraz tak zalety i wady:

Gazu brak:
+ bez butli to powinni mi wystawić papier,że auto może przewozić 8 osób (teraz mam 5 w dowodzie a miejsc 8) do tego jeżdżąc na benzynie silnik idzie tak jak powinien jest przyśpieszenie i w ogóle,tańsze przeglądy i brak niepożądanych objawów;
- droższa eksploatacja w mieście - ewentualne lub nawet przymusowe ograniczenie wyjazdów;

Z gazem:
+ niższe koszty jazdy no i to chyba na tyle plusów;
- brak miejsca na nogi w bagażniku dla 7 i 8 osoby i co za tym idzie - w dowodzie max 6 osób,możliwość strzałów,niższa moc odczuwalna,droższy przegląd,cięższy tył zawsze o te 50-80kg,możliwość pożaru przy pęknięciu membrany lub uszkodzeniu reduktora,większy bałagan pod maską;

Co polecacie patrząc na to,że dość często poruszam się po mieście ale znając plusy i minusy?

ps. Chyba wywale resztę.....
Pozdrówka



@@@ JEŻELI BOISZ SIĘ GŁOSIĆ PRAWDĘ - JUŻ JESTEŚ NIEWOLNIKIEM @@@

Henryk Pająk

Można znieść obrażenia aż do momentu,kiedy nie czuje się nic... W ten sposób postępują ludzie,którzy ranią innych po tym jak ich wrażliwość jest martwa.....


MichaŁ
Posty: 3048
Rejestracja: 28 lip 2010, 19:04
Samochód: brak amcara
Skąd: Bierutów, dolnośląskie/opolskie

Re: podtlenek LPG

Post autor: MichaŁ »

Nie wiem jak stoisz z kasą i nie wnikam, ale ja bym zrobił tak - co też wykonam bo w tym roku kończy mi się homologacja.

Osobiście podchodzę do tego tak...
LPG pozwala mi jeździć, gdzie chce, ile chce i nie boli mnie to finansowo (100km za ok. 35 zł)
LPG nie powoduje u mnie tzw. nieporządanych objawów - miałem dwa razy strzał, dwa razy z tego samego powodu - tym powodem byłem ja :D
Instalacja ma 10 lat ale nie moge narzekać na jakość założenia i jakość samych części.

Ja na 99% wykonam następujące działania:
- zakup nowej butli,
- generalny przegląd instalacji z ewentualną wymianą części czy nawet całego reduktora jeśli będzie trzeba.

Teraz co do Twoich wątpliwości...
Ile robisz km rocznie ?
Czy często Ci potrzebne te dodatkowe miejsca siedzące ?
Ile lat masz zamiar jeździć tym autem ?
Czy jesteś w stanie wyłożyć gotówkę na nową butlę wraz z generalką instalacji ?
Były:
1991 Chevrolet Caprice Classic 5.0 V8
2007 Chevrolet Express CargoVan 4.8 V8
1993 Cadillac Fleetwood 5.7 V8
2005 Chrysler Town&Country Limited 3.8 V6
1997 Chrysler Voyager LE 3.3 V6
1990 Chrysler Voyager LE 3.0V6
2000 Chevy Tahoe LT 5.3 V8 Vortec
1986 Mercury Grand Marquis 5.0 V8
1993 Chrysler Le Baron Cabrio 3.0 V6
1996 Chrysler Voyager LE 3.3 V6
1990 GMC Vandura 5.7 V8 Explorer
2000 Chevrolet Impala 3.4 V6
1998 Chevrolet Blazer LT 4.3 V6
1989 Plymouth Grand Voyager SE 3.0 V6
2000 Chrysler 300M 3.5 V6
1999 Chrysler Town&Country Limited 3.8 V6
1999 Chrysler Grand Voyager LX 3.3 V6

Awatar użytkownika

MarDan
Posty: 1246
Rejestracja: 16 wrz 2007, 11:38
Samochód: MERCURY SABLE 3.8L / 95r - RadAg-a - Thank you !!!
Skąd: Bielsko-Biala

Re: podtlenek LPG

Post autor: MarDan »

Butle kupi już nawet za 180zł z przesyłką i homologacja na 4 lata - butla nowa tylko nie zamontowana przez 6 lat nigdzie - są na allegro: http://allegro.pl/6-butla-do-gazu-nowa-i1716673382.html

Do tego ja musiałbym wymienić cały reduktor,ponieważ mam jakiś wynalazek i ponoć nie ma do niego już części do regeneracji.
Jeżdżę nawet dość często ale głównie po mieście - km rocznie? koło ponad 5tyś. nie da się nabić na mieście licznika :)
Ile mam zamiar nim jeździć? Ile się da nawet jak skrzynia by padła to pewnie remont a nie złomowanie - kupowanie znowu jakiegoś za 2-3 tyś.zł nie wchodzi w grę bo cholera wie co znowu i moja by się już nie zgodziła na amerykana a i gotówka ciężka w takiej ilości;
Chociaż 6 miejsc by się przydało ale jak już oryginał to fajnie było by mieć 8 w DR.
Pozdrówka



@@@ JEŻELI BOISZ SIĘ GŁOSIĆ PRAWDĘ - JUŻ JESTEŚ NIEWOLNIKIEM @@@

Henryk Pająk

Można znieść obrażenia aż do momentu,kiedy nie czuje się nic... W ten sposób postępują ludzie,którzy ranią innych po tym jak ich wrażliwość jest martwa.....


MichaŁ
Posty: 3048
Rejestracja: 28 lip 2010, 19:04
Samochód: brak amcara
Skąd: Bierutów, dolnośląskie/opolskie

Re: podtlenek LPG

Post autor: MichaŁ »

Skoro chcesz nim jeździć jak najdłużej i kręcisz się po mieście (większe spalanie) to ja bym na Twoim miejscu zafundował Taurusowi porządny przegląd/remont instalki wraz z nową butlą :) oszczędności w kosztach codziennej eksploatacji są chyba oczywiste.

A powiedz mi jeszcze jedną rzecz...
Ty masz normalną butlę w bagażniku w kształcie walca ? Jeśli tak to gdzie w Taurusie jest w standardzie koło zapasowe? We wnęce w bagażniku czy pod autem ?
Były:
1991 Chevrolet Caprice Classic 5.0 V8
2007 Chevrolet Express CargoVan 4.8 V8
1993 Cadillac Fleetwood 5.7 V8
2005 Chrysler Town&Country Limited 3.8 V6
1997 Chrysler Voyager LE 3.3 V6
1990 Chrysler Voyager LE 3.0V6
2000 Chevy Tahoe LT 5.3 V8 Vortec
1986 Mercury Grand Marquis 5.0 V8
1993 Chrysler Le Baron Cabrio 3.0 V6
1996 Chrysler Voyager LE 3.3 V6
1990 GMC Vandura 5.7 V8 Explorer
2000 Chevrolet Impala 3.4 V6
1998 Chevrolet Blazer LT 4.3 V6
1989 Plymouth Grand Voyager SE 3.0 V6
2000 Chrysler 300M 3.5 V6
1999 Chrysler Town&Country Limited 3.8 V6
1999 Chrysler Grand Voyager LX 3.3 V6

Awatar użytkownika

MarDan
Posty: 1246
Rejestracja: 16 wrz 2007, 11:38
Samochód: MERCURY SABLE 3.8L / 95r - RadAg-a - Thank you !!!
Skąd: Bielsko-Biala

Re: podtlenek LPG

Post autor: MarDan »

Mam butlę (miąłem) okrągłą jak z aukcji i jest w podłodze a rezerwę mam z lewej strony ściany bagażnika. Jest miejsce w podłodze na koło też bo chyba podłoga w Wagon-ie jest wykorzystana z Sedan-a i stąd miejsce na rezerwę w podłodze a Wagon ma tam miejsce na nogi z kanapy tylnej.

Nie wiem co zrobię z LPG.... mam dylemat kurde....
Pozdrówka



@@@ JEŻELI BOISZ SIĘ GŁOSIĆ PRAWDĘ - JUŻ JESTEŚ NIEWOLNIKIEM @@@

Henryk Pająk

Można znieść obrażenia aż do momentu,kiedy nie czuje się nic... W ten sposób postępują ludzie,którzy ranią innych po tym jak ich wrażliwość jest martwa.....

Awatar użytkownika

RadAg!
Sheriff
Posty: 12235
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: podtlenek LPG

Post autor: RadAg! »

Michal ma racje, jak jezdzisz duzo i miejsca na nogi w bagazniku nie potrzebujesz to kup nowa butle, przeglad instalacji i badanie techniczne na auto z gazem.
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<


MichaŁ
Posty: 3048
Rejestracja: 28 lip 2010, 19:04
Samochód: brak amcara
Skąd: Bierutów, dolnośląskie/opolskie

Re: podtlenek LPG

Post autor: MichaŁ »

Nie wiem co zrobię z LPG.... mam dylemat kurde....
Szczerze mówiąc nie rozumiem czym to jest spowodowane. Ktoś Ci nagadał jakichś "prawd" o LPG? Czy jakiś miłośnik małych dieselków Ci wjechał na ambicję, że "trujesz" auto ? ;) :D

Kupiłes auto z instalacją LPG, jeździsz dzięki niej tanio, a teraz jeśli włożysz parę złotych to będziesz jeździł również bezproblemowo...
Prosty rachunek:

Koszt 100km na LPG
15l * 2,47 zł = 37,05 zł

Koszt 100km na benzynie
13l * 5,01 = 65,13 zł

Różnica: 28,08 zł

Więc jeśli zainwestujesz powiedzmy 600 zł w butle, remont instalki, przegląd to robiąc np. 50 km dziennie, ta inwestycja zwróci Ci się w 43 dni :)
Były:
1991 Chevrolet Caprice Classic 5.0 V8
2007 Chevrolet Express CargoVan 4.8 V8
1993 Cadillac Fleetwood 5.7 V8
2005 Chrysler Town&Country Limited 3.8 V6
1997 Chrysler Voyager LE 3.3 V6
1990 Chrysler Voyager LE 3.0V6
2000 Chevy Tahoe LT 5.3 V8 Vortec
1986 Mercury Grand Marquis 5.0 V8
1993 Chrysler Le Baron Cabrio 3.0 V6
1996 Chrysler Voyager LE 3.3 V6
1990 GMC Vandura 5.7 V8 Explorer
2000 Chevrolet Impala 3.4 V6
1998 Chevrolet Blazer LT 4.3 V6
1989 Plymouth Grand Voyager SE 3.0 V6
2000 Chrysler 300M 3.5 V6
1999 Chrysler Town&Country Limited 3.8 V6
1999 Chrysler Grand Voyager LX 3.3 V6

Awatar użytkownika

MarDan
Posty: 1246
Rejestracja: 16 wrz 2007, 11:38
Samochód: MERCURY SABLE 3.8L / 95r - RadAg-a - Thank you !!!
Skąd: Bielsko-Biala

Re: podtlenek LPG

Post autor: MarDan »

Jednak wymontowałem instalację całkowicie wybierając "ekonomię" czyli nie jeździć byle gdzie autem tylko zapiąć nogi i deptać a nie do roboty 25 minut na nogach mam niekiedy (na miejscu prace) a ja autem jeździłem.....
Musze naprawić tylko wskaźnik paliwa (komp pokazuje ile km do końca) i oszczędzać go.
Wiem,ze drożej teraz będzie ale trudno. I nie wiem czemu ale nawet ciesze się,że nie mam gazu a do bogaczy nie należę :(

A jaki porządek pod maską i jaki dostęp teraz do tylnej głowicy jest fajny :)

Dzięki chłopaki za porady - wiem,że ekonomicznie lepiej było mieć gaz (2 dni męczyłem się z decyzją) ale jakoś teraz nie żałuję ;)

Wiem również o kosztach ponownego montażu ale nie myślę o tym.
Pozdrówka



@@@ JEŻELI BOISZ SIĘ GŁOSIĆ PRAWDĘ - JUŻ JESTEŚ NIEWOLNIKIEM @@@

Henryk Pająk

Można znieść obrażenia aż do momentu,kiedy nie czuje się nic... W ten sposób postępują ludzie,którzy ranią innych po tym jak ich wrażliwość jest martwa.....


kecaj73

Re: podtlenek LPG

Post autor: kecaj73 »

mardan03 pisze: zapiąć nogi i deptać a nie do roboty 25 minut na nogach mam niekiedy (na miejscu prace) a ja autem jeździłem.....
Witam
dla zdrowia OK , ale życie leci tak szybko i szkoda odmawiać sobie przyjemności. Masz ochotę to wal w pedał, sport uprawiaj w wolnych chwilach. Ja osobiście jestem za opcją za drogo na benzynę dawaj gaz. I pokazywać fury na ulicach a nie dusić je na parkingu/garażu i liczyć,, OK dziś mnie nie stać na jazdę, ale za tydzień tak. Jak jest coś drogie a można taniej to czemu nie?
pozdrawiam

Awatar użytkownika

RadAg!
Sheriff
Posty: 12235
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: podtlenek LPG

Post autor: RadAg! »

Zawsze Mardan robisz na odwrot niz ci doradzamy ale gdybys tak nie robil nie mialbys teraz tego Taurusa :D Twoje zdrowie ;)
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

ODPOWIEDZ