Sztuka dobrej fotografii

O wszystkim i o niczym, tylko nie o samochodach.
Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3657
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: Sztuka dobrej fotografii

Post autor: KARLone »

Po jakimś czasie odkryłem jak przy pomocy kompaktu dobrze zrobić fotę w trybie makro. Najpierw "łapię" ostrość płaskiej powierzchni i przytrzymując przycisk migawki przy tej samej odległości robię foto. Pewnie przy aparacie z ręcznym ustawianiem ostrości jest znacznie prościej. Efekt był dla mnie odkrywczy :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika

jaber
Posty: 101
Rejestracja: 03 lis 2009, 22:23
Samochód: Dodge Power Ram w200 1976
Skąd: Ratułów / Zakopane

Re: Sztuka dobrej fotografii

Post autor: jaber »

Wieloma kompaktami da się zrobić bardzo dobre macro czasem przebijające foty z lustrzanek .

dam jakies swoje macra

Obrazek
Obrazek
Obrazek
i zagadka co to jest ?

Obrazek

Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3657
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: Sztuka dobrej fotografii

Post autor: KARLone »

i tu własnie widać przewagę lustrzanki z ręcznym ustawianiem ostrości. W kompacie to jest raczej uda się - nie uda. Podejrzewam, że to kryształy cukru, a to brązowe... to chyba jakieś ciasto :P

Awatar użytkownika

jaber
Posty: 101
Rejestracja: 03 lis 2009, 22:23
Samochód: Dodge Power Ram w200 1976
Skąd: Ratułów / Zakopane

Re: Sztuka dobrej fotografii

Post autor: jaber »

Przy macro nie bawisz się pierścieniem ostrości bo przy zastosowaniu pierścieni pośrednich czy adaptera odwrotnego mocowania obiektywu nie ma to wpływu . Po prostu ostrośc jest na pewnej odległości od obiektu a głębie tej ostrości zmniejsza i zwiększa się przysłoną , ogólnie ustawianie ostrości w macro polega na przesuwaniu aparatu względem obiektu .


Co do zagadki to dokładnie jest to cukier ale na kawie mielonej a wszystko to na kuchennej szmatce :)

Obrazek

Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3657
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: Sztuka dobrej fotografii

Post autor: KARLone »

Na prawdę widzę, że będę musiał zainwestować w lepszy aparat. Próbowałem zrobić zdjęcie w makro robalowi ale z żadnego w sumie nie byłem zadowolony, ten zakres ostrości w moim aparacie jest bardzo wąski albo za bardzo trzęsie mi się ręka. Właśnie czegoś się znowu nauczyłem od Ciebie Jaber... Fotkę trzeba odpowiednio przyciąć i od razu inaczej to wygląda :)
pierwsze pająk
Obrazek
drugie ten sam mlecz co wcześniej
Obrazek

Awatar użytkownika

jaber
Posty: 101
Rejestracja: 03 lis 2009, 22:23
Samochód: Dodge Power Ram w200 1976
Skąd: Ratułów / Zakopane

Re: Sztuka dobrej fotografii

Post autor: jaber »

Mleczyk po wykadrowaniu wygląda fajnie .

A pająk wyszedł po za głebie ostrości która jest na początku łodygi .
Żeby zrobić dobrą fotę takiego pająka to trzeba tych fot trochę zrobić szukając tej ostrości to bliżej to dalej.

Żeby zwiększyć głebie ostrości przymykaj przysłonę na bank w ustawieniach manulanych da rade to zrobić i przymknij ją tak na 9 - 13 i skróć czasy otwarcia migawki tez da się to ustawić bo w obydwu przypadkach mam wrażenie że zdjęcia są poruszone .

Warto też doświetlać obiekty żeby nie były płaskie i nabrały formy a do tego wiadomo im wiecej światła tym krótsze czasy możemy stosować ( zdjęcia nie będą poruszone ) i bardziej przymykać przysłonę w celu uzyskania właściwej głębi .
A doświetlać można się różnie : lampami błyskowymi , halogenami warsztatowymi . lampkami , żarówkami , światłem odbitym od lusterka czy nawet foli aluminiowej zawsze coś się znajdzie pod ręką .

Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3657
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: Sztuka dobrej fotografii

Post autor: KARLone »

Rzeczywiście fotka z pająkiem miała potencjał ale robiło się coraz ciemniej. Użycie lampy błyskowej powodowało zaciemnienie tła, a tło też miało znaczenie w ujęciu. Może zastosowanie statywu coś by dało, z tym, że u mnie kłopotliwe jest ustawianie ostrości. Mój tryb makro jest ostry z odległości powyżej 5 cm i myślę, że stąd bierze się mój problem, może nie problem ale jakby dotarłem do granic możliwości tego aparaciku. Teraz są znacznie bardziej sprawne kieszonkowce. Ten już ma 3,5 roku. Samsung L74 wide. Dobre fotki nocą robi, z tego jestem bardzo zadowolony.
Obrazek
opis -> http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5924
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika

jaber
Posty: 101
Rejestracja: 03 lis 2009, 22:23
Samochód: Dodge Power Ram w200 1976
Skąd: Ratułów / Zakopane

Re: Sztuka dobrej fotografii

Post autor: jaber »

Macro robi się z takich małych odległości najczęściej :) Dlatego sztuka jest upolowanie dobrego robala .
Wiadomo stosuje się różne obiektywy różne pierścienie pośrednie co daje różne skale odwzorowania z różnych odległości ale zazwyczaj są to bardzo małe dystanse .

Awatar użytkownika

GAZDA
Posty: 2419
Rejestracja: 16 paź 2006, 13:05
Samochód: FORD kurwa!
Skąd:

Re: Sztuka dobrej fotografii

Post autor: GAZDA »

dżizes... corna magia dla mnie hehe

ja biore aparat patrze przyciskam i tyle hehe chociaż nie, nauczyłem sie pstrykać kilka razy, bo większość i tak chujowo wychodzi hehe

Awatar użytkownika

Topic author
RadAg!
Sheriff
Posty: 12237
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: Sztuka dobrej fotografii

Post autor: RadAg! »

Tutaj moja zona, dyrektor artystyczny RoadRunners.pl ;) podczas pracy w lazienkowej ciemni :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

Bartas
Administrator
Posty: 51
Rejestracja: 24 sie 2009, 12:55
Samochód: Thermaltake :)
Skąd: Swarzędz <=> Poznań
Kontakt:

Re: Sztuka dobrej fotografii

Post autor: Bartas »

Hejka,

Widze ze utwozyliscie kącik foto :D

No to i ja sie pochwale, paroma fotkami, najpierw poroszany temat burzy :)

Niestety zdjęcia Robione z przysłowiowej "Łapy" bo statyw zostawiłem w firmie . wiec czatowałem na balkonie z aparatem w łapie :D , niestety roszone ale wązne ze uchwycilem błyskawice ;-)

widok z balkony , w kierunku poznania :)

a 2 ostatnie foto to przykład jak błyskawica walnela w moj wiezowiec. ciemnia po chwili jasność. W efekcie uderzenia w wierzowiec. TV sie wyłaczyl, zresetowały sie ustawienia na VCR, oraz zawiecha 2 komputerów które umnie pracuja 24h :)))

pozdro Bartas
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek Najlepsza strona o tematyce Moddingu komputerów w sieci :-))) www.tuning-pc.pl

Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3657
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: Sztuka dobrej fotografii

Post autor: KARLone »

Jak robiłeś foty piorunów? Zastosowałeś zdjęcia seryjne?

Awatar użytkownika

Bartas
Administrator
Posty: 51
Rejestracja: 24 sie 2009, 12:55
Samochód: Thermaltake :)
Skąd: Swarzędz <=> Poznań
Kontakt:

Re: Sztuka dobrej fotografii

Post autor: Bartas »

Witam,

Nie :) poprostu stałem i robiłem fotki pojedyńczo :) czas migawki chyba 10 albo 20 sekund i za kazdym razem tylko naciskalem spust :)

Troszke dolina bo statyw w pracy zostawilem , ale i tak fotki z błyskawicami fajnie wyszly :D
Obrazek Najlepsza strona o tematyce Moddingu komputerów w sieci :-))) www.tuning-pc.pl

Awatar użytkownika

jaber
Posty: 101
Rejestracja: 03 lis 2009, 22:23
Samochód: Dodge Power Ram w200 1976
Skąd: Ratułów / Zakopane

Re: Sztuka dobrej fotografii

Post autor: jaber »

KARLone pisze:Jak robiłeś foty piorunów? Zastosowałeś zdjęcia seryjne?
nigdy błyskawic nei robi się serią tylko długim czasem naswietlania .

Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3657
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: Sztuka dobrej fotografii

Post autor: KARLone »

OK. Na wiosnę wypróbuję tym sposobem.

ODPOWIEDZ