Budowa domu

O wszystkim i o niczym, tylko nie o samochodach.
Awatar użytkownika

Topic author
bluecard88
Posty: 304
Rejestracja: 29 sie 2016, 15:56
Samochód: Lincoln Town Car '99 V8 4.6
Skąd: Łomża

Budowa domu

Post autor: bluecard88 »

Witam Panowie.
Z racji, iz zbliza mi sie budowa domu, dokladnie w Lipcu to chcialbym dowiedziec paru rzeczy.
Licze na to , ze ktos z Was przechodzi lub przechodzil w ostatnich latach ta meczarnie zwiazana z budową.
Wiem, ze od tego sa fora budowlane, ale dowiedziec sie czegos konkretnego graniczy z cudem, a wiekszosc "doradców" jest powiazana z firma X czy Y.

1. Co mozecie powiedziec na temat przykrycia dachu?
Blachodachowka czy ceramika ? Wiem, ze ceramika wyniesie okolo 30% drożej i polezy dluzej. Ale jestem nastawiony na blache z racji ceny. Jakies za i przeciw? Konkretny producent blachodachówki? Albo mocny argument, zeby wybrac jednak ceramike?

2.Druga sprawą ktora nie daje mi spokoju są okna, duze drzwi tarasowe, okna dachowe. Czy warto doplacac do okien 3 szybowych? Czy na tyle duża jest oszczednosc ciepla, zeby doplacac pare tysiecy za wszystkie okna? ( 26 szt)

3. Ocieplenie domu. Nadal kwestia oszczednosci utraty ciepla. Doplacac za styropian grafitowy czy moze jednak wata szklana zamiast styropianu?

4. Ocieplenie poddasza. Wata szklana czy pianka?

5. Panele fotowoltaniczne i kolektory sloneczne. Czy wart w to zainwestowac? Bo producenci duzo obiecuja, ale czy to "prawde" trzeba na pol podzielić czy jednak warto?

Licze na to, ze ktokolwiek z Was przechodzil ktorykolwiek z punktow 1-5 i moze coa ciekawego napisac na w/w temat z wlasnego doswiadczenia to bede bardzo wdzieczny za jakos rzetelną informacje. Bo niechce doplacacvza technologie ktore sprawdzaja sie slabo, a zarazem nie chce pozniej zalowac, ze moglem zrobic rzecz X, a nie zrobilem.
1999 Lincoln Town Car Executive Series 4.6 105k mil

Awatar użytkownika

RadAg!
Sheriff
Posty: 12235
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: Budowa domu

Post autor: RadAg! »

Fotowoltaika to przyszłość. Nie wiem jak w naszym kraju ale wiem, że na zachodzie były do tego dopłaty.
Kolektory słoneczne instalowałem na wyspie Man. Pamiętam, że tam taka inwestycja zwracała się po 10 lub 11 latach. Zależy od uslonecznienia regionu, uważam, że jeśli w naszym kraju zwracają część kosztów to warto. Montujesz na dachu i masz spokój.
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<


JEDI_V

Re: Budowa domu

Post autor: JEDI_V »

Oplaca sie doplacic do okien 3-szybowych tarasowych, bo robic docieplenie na np.280mm a zostawiajac pol elewacji 2-szybowej mija sie z celem, pozostale okna moga byc dwuszybowe.


sliwma
Posty: 212
Rejestracja: 02 maja 2015, 19:06
Samochód: brak
Skąd: Poznań/Wrocław

Re: Budowa domu

Post autor: sliwma »

W docieplenie warto zainwestować więcej, nie wiem jakie będziesz miał ogrzewanie, mam gazowe, ocieplenie wełna dwunastka.

Dach. Mam ceramiczne, a czym warto powiedzieć, nie mamy niestety deskowania na dachu (tzn., pod dachówkami nie ma dech tylko sam stelaż z folią, dużo więcej nie będzie kosztować a podniesie w pewnym stopniu docieplenie.
Blachodachówka potrafi być upierdliwa pod względem hałasu w deszczowe dni.

Okna - opłaca się.

Co do poddasza, nie mam porównania, ja mam chyba z wełny.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2017, 14:49 przez sliwma, łącznie zmieniany 1 raz.
Jak mnie będzie stać to sprowadzę sobie zza oceanu:
- Ford Crown Victoria P7B (bo tak)
- Lincoln Town Car Cartier Series, '97 (bo mój rocznik)

Awatar użytkownika

Pan Arek
Posty: 1079
Rejestracja: 09 lut 2015, 14:07
Samochód: nope
Skąd: Kiełczów k. Oleśnicy

Re: Budowa domu

Post autor: Pan Arek »

ad.2 Tak jak Jedi napisał, wydaje mi się,że okna 3-szybowe to już teraz powoli stanadard. Współczynnik przenikania ciepła jest ok 40-50% lepszy (czyli ciepła przenika mniej) na korzyść okien trzyszybowych. Nawet jeśli jest to dopłata kilku tysięcy złotych to wydaje mi się, że przy rozłożeniu tego na kilkanaście a może i więcej lat użytkowania okien- nie jest to powalający koszt. Gdzieś kiedyś czytałem, że najwięcej ciepła ucieka właśnie przez okna.

ad. 3 Szczerze mówiąc wszyscy moi znajomi bliżsi lub dalsi, rodzina ocieplali dom styropianem, nie znam nikogo kto kładłby watę szklaną. Grafitowy podobno lepiej izoluje, przez co może być cieńszy. Jeśli różnica będzie niepowalająca- ja bym dopłacił, to kolejna z rzeczy w którą inwestujesz raz na wiele, wiele lat.

ad.5- Tak jak Radek mówił, jeśli znajdziesz szansę na dopłatę- ja bym wziął. Jeśli jednak samemu masz wywalić wielką kasę licząc, że za 10-15-20 lat się zwróci- to podszedłbym do tego z dystansem. Nie wiem jakie są ewentualne koszty napraw/serwisu paneli.
(podobnie z resztą ze standardowym sprzętem AGD, lodówka klasy A+++ może być 1000-15000 zł droższa niż A++ i oczywiście zwróci się to za 10-12 lat, problem w tym,że mało która lodówka wytrzyma 12 lat bez napraw i serwisu- a najczęściej po prostu wymiany. Warto uważać na pozorne oszczędności, których finalnie nie zauważymy,bo zanim sprzęt faktycznie zacznie się zwracać- czyli oszczędności w użytkowaniu pokryją różnicę w cenie i zaczniesz wychodzić "na plus"- minie okres gwarancyjny, wymagane będą naprawy lub wymiana.)

Właśnie finalizuję zakup swojego pierwszego mieszkania, liczę, że w czerwcu się już wprowadzimy. Kupujemy segment w budynku wielorodzinnym. Jak chcesz to prześlę Ci link do standardu budowy- materiały mamy raczej ok. Ojciec mojej Klaudii jest kierownikiem budowy więc trzymał nad wszystkim pieczę i nie wyraził niepokoju odnośnie materiałów i standardów. Zawsze może być to dla Ciebie jakiś punkt odniesienia :)
był Chevrolet Caprice 1990 r. 5.0 V8
był Lincoln Mark VIII 1993 r. 4.6 V8
był Buick Park Avenue 1992 3.8 V6


ciekawski
Posty: 20
Rejestracja: 04 paź 2014, 14:20
Samochód: Ford
Skąd:

Re: Budowa domu

Post autor: ciekawski »

a o ogrzewaniu jakim pomyślałeś?? Zastanawiałeś się np nad pompami ciepła albo pelletem??


Adam_m
Posty: 63
Rejestracja: 15 lis 2016, 08:23
Samochód: Ford Thunderbird '95 V8
Skąd: Nowy Sącz

Re: Budowa domu

Post autor: Adam_m »

Co do okien to się wypowiem bo jeszcze niedawno się tym zajmowałem. Jeśli rozpatrujemy dom jednorodzinny zdecydowanie warto brać pakiety trzyszybowe. Musisz koniecznie zwrócić uwagę na jakość innych elementów okna, tj. profilu ramy i skrzydła, które powinny być dodatkowo wzmocnione (pakiet trzyszybowy jest zdecydowanie cięższy) i ocieplone, na tzw. "ciepłą ramkę" w pakiecie szybowym, oraz na odpowiednie okucie i ilość rygli, żeby skrzydło dobrze dolegało do ramy.

Nawet najtańsi producenci oferują pakiety trzyszybowe, ale warto zwrócić uwagę na wszystkie elementy okna, żeby nie okazało się, że po paru latach pakiet jest trzyszybowy ale ciepło będzie uciekało z powodu wadliwości innych elementów.

Musisz też pamiętać, że okna PCV wymagają odpowiedniej wentylacji, ale zakładam, że jeśli to będzie nowy dom to będzie z tym OK.

Co do kolektorów słonecznych, to potwierdzam opinie kolegów - jeśli masz płacić za całość instalacji to uważam, że koszty inwestycyjne są na tyle duże, że nie ma sensu się w to pchać. No chyba, że w twoim regionie można uzyskać na to dofinansowanie albo cierpisz na zdecydowany nadmiar gotówki, to jak najbardziej. W klimacie panującym w polsce kolektory słoneczne sprawdzają się tylko jako element wspomagający podgrzewanie wody - nigdy nie będziesz w stanie z tego np. ogrzać domu.


JEDI_V

Re: Budowa domu

Post autor: JEDI_V »

I taka ciekawostka, jesli chcialbys miec okna na "sasiada" to mozesz i to bez jego zgody, pod warunkiem, ze okno jest nieotwieralne i w wykonaniu ogniotrwalym


Z Tatooine

Awatar użytkownika

Topic author
bluecard88
Posty: 304
Rejestracja: 29 sie 2016, 15:56
Samochód: Lincoln Town Car '99 V8 4.6
Skąd: Łomża

Re: Budowa domu

Post autor: bluecard88 »

Dzieki wszystkimbza zainteresowanie tematem i odpowiedzi.

W sprawie fotowoltaniki i kolektorow slonecznych to mam takie same podejscie do tematu jak napisaliscie. Fajna sprawa i przyszlosc, tylko sęk w tym ,ze doplaty są jak najbardziej pod warunkiem, ze wezmiesz kredyt, bo jesli placisz gotówką to nie ma co liczyc na doplaty :/ dziwna sprawa, ale tak jest, aw kredyty nie potrzebuje i nie chce sie pchać. Jedyny plus tego widze taki, ze np na fotowoltanike wydam jednorazowo 20-25 tys i pozniej na lata mam spokoj z rachunkami za prąd. Na jedna instalacje sie pewnie skusze, ale czy to bedzie fotowoltanika czy kolektory sloneczne to jest do przemyslenia jeszcze.
Apropo dachu, to pewnie zostane przy blachodachowce, a oszczędności w wysokosci 30% przeznacze na np solary czy fotowoltanike.
Sliwma, a pod blache tez warto robic deskowanie? Czy zamiast tych pieniedzy wydanych na deski, przeznaczyc na grubsza warstwe docieplenia poddasza?

Pan Arek jasne , ze z checia zobacze "standard budowy", nigdy za duzo wiedzy :) wiec jak mozesz na kalinowski.kamil88@gmail.com

Apropo ogrzewania to gaz ziemny, piec jedno funkcyjny, ogrzewanie podlogowe w calym domu plus prawdopodobnie kominek z plaszczem grzewczym, coby na gazie w zime zaoszczędzić :)

Co do okien jak najbardziej mnie przekonaliscie, ze warto 3 szybowe na dobrym profilu.
Adam_m co to jest ciepla ramka? Polecasz jakos konkretną firme okienną?
Jedi_v jakie to sa okna na sąsiada? Bo okna na strone sasiedniej dzialki mam normalne, jesli o to chodzi.
1999 Lincoln Town Car Executive Series 4.6 105k mil


sliwma
Posty: 212
Rejestracja: 02 maja 2015, 19:06
Samochód: brak
Skąd: Poznań/Wrocław

Re: Budowa domu

Post autor: sliwma »

Nie wiem czy pod blachodachówkę warto robić deskowanie (bo mam dachówkę).
Za deskowaniem przemawia to że możesz odłożyć trochę w czasie położenie dachu (papa spełnia funkcje pokrycie, co prawda pięknie to nie wygląda ale działa).

Kominek dobry pomysł, ważne żeby był odpowiednio duży komin.

Okna na sąsiada - nie wiem czy aktualne, może być jeśli jest min. 4 metry od płotu.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2017, 14:46 przez sliwma, łącznie zmieniany 2 razy.
Jak mnie będzie stać to sprowadzę sobie zza oceanu:
- Ford Crown Victoria P7B (bo tak)
- Lincoln Town Car Cartier Series, '97 (bo mój rocznik)

Awatar użytkownika

Pan Arek
Posty: 1079
Rejestracja: 09 lut 2015, 14:07
Samochód: nope
Skąd: Kiełczów k. Oleśnicy

Re: Budowa domu

Post autor: Pan Arek »

@bluecard88- wysłałem Ci maila :)
był Chevrolet Caprice 1990 r. 5.0 V8
był Lincoln Mark VIII 1993 r. 4.6 V8
był Buick Park Avenue 1992 3.8 V6

Awatar użytkownika

Pan Arek
Posty: 1079
Rejestracja: 09 lut 2015, 14:07
Samochód: nope
Skąd: Kiełczów k. Oleśnicy

Re: Budowa domu

Post autor: Pan Arek »

sliwma pisze:W docieplenie warto zainwestować więcej, nie wiem jakie będziesz miał ogrzewanie, my płacimy dość dużo za gaz a utrzymywana temperatura w domu 18 stopni - przy lepszym dociepleniu albo byłoby taniej albo za te same koszta mogłoby być cieplej.
Jeśli to nie tajemnica- ile wydajesz na gaz? ile osób w gospodarstwie ;)? Jaka powierzchnia domu? Własna butla czy sieć? Jakie ściany i izolacja?
Pytam bo wciąż próbuje jak najdokładniej ocenić swoje przyszłe koszty.
Jeśli to tajemnica czy źle się z tym czujesz- podeślij info na priv lub w ogóle, część danych można uznać za mocno prywatne więc w pełni zrozumiem ;)
był Chevrolet Caprice 1990 r. 5.0 V8
był Lincoln Mark VIII 1993 r. 4.6 V8
był Buick Park Avenue 1992 3.8 V6


Adam_m
Posty: 63
Rejestracja: 15 lis 2016, 08:23
Samochód: Ford Thunderbird '95 V8
Skąd: Nowy Sącz

Re: Budowa domu

Post autor: Adam_m »

bluecard88 pisze: Adam_m co to jest ciepla ramka? Polecasz jakos konkretną firme okienną?
Chodzi o ramkę dystansową w pakiecie szybowym pomiędzy szybami. W najtańszych oknach jest ona z aluminium. "Ciepła" ramka, to ramka z tworzywa sztucznego zamiast aluminium.

Co do firmy mogę polecić OKNOPLUS z Krakowa, ale nie wiem czy będzie gdzieś blisko ciebie przedstawiciel.


marcys
Posty: 67
Rejestracja: 17 wrz 2016, 00:20
Samochód: Buick PA 92`+ Honda ST1100
Skąd:

Re: Budowa domu

Post autor: marcys »

Arek ja mam dom 141m2 parterowka bez piwnic, zbudowana na plycie, izolacja podlogi 20cm styro,bez uzytkowego poddasza, sciany porotherm+15cm styro, strop drewniany z ociepleniem 5cm styro+18cm welny, na dachu dachowka ceramiczna +membrana+18welny i folia. okna 2szybowe, wentylacja z rekuperatorem, ogrzewanie 100% podlogowka, kociol kondensacyjny gazowy - byles u mnie to moze panietasz jak to wyglada - generalnie dom budowany w wiekszosci przeze mnie, ma cala mase drobbych wad ale da sie zyc ;) rocznie na ogrzewanie schodzi -ja mam caly czas ustawione 21,8 lub 22st- bo przy bezwladnosci podlogowki to i tak zmiany temo noc/dzien nie maja sensu : za zeszly rok bylo to cos kolo 2600zl (ale zimy prawie nie bylo..), w tym roku byla zima i od listopada zaplacilem 1600zl, teraz sie spodziewam kolejnego racunku na ok 1100zl+ogrzewanie wody w lecie..tak ze za ten rok prognozuje jakies 3000-3200 (to roczne zuzycie gazu ziemnego na ogrzewanie i ciepla wode) - cos kolo 1200m3 CH4.

Awatar użytkownika

crownvictoriase
Posty: 340
Rejestracja: 01 kwie 2016, 14:00
Samochód: 2004 Ford Crown Victoria P71
Skąd: Sztokholm

Re: Budowa domu

Post autor: crownvictoriase »

według najnowszych standardów na poddasze idzie 50 cm wełny luzem (jeśli nie jest poddasze użytkowe) ściany domu wełna ( w Szwecji jest to oko 40 cm) oraz w podłogę styropian 20-30cm
2004 Ford Crown Victoria P71 aktualnie. Nie zamienię na inny samochód

ODPOWIEDZ