Budowa domu

O wszystkim i o niczym, tylko nie o samochodach.

marcys
Posty: 67
Rejestracja: 17 wrz 2016, 00:20
Samochód: Buick PA 92`+ Honda ST1100
Skąd:

Re: Budowa domu

Post autor: marcys »

Crown pewnie masz racje, ale jest pewna granica oplacalnosci, najwiekszy zysk jest przy grubosci styro na scianach 15cm (mowiac zysk mam na mysli koszt styro/przenikalnosci cieplnej), to samo jest ze wszystkim - z podloga, dachem itp...poprostu naklad srodkow na izolacje nigdy sie nie zwroci.
Co do solarow i fotovoltaiki to mam zdanie takie ze jest to totalnie nie oplacalne!! sredni koszt NAJTANszych solarow to 6-8kzl - mamy z nich ciepla wode dajmy na to 8miesiecy w roku, przy rocznym koszcie ogrzewania wody z np. gazu na poziomie 600zl to taka instalacja zwroci nam sie po ~12 latach o ile w miedzyczasie nic sie w niej nie wysra (co przy dzisiejszej inzynierii projektowania usterek jest poprostu niemozliwe, po chocby to ze zbiornik nam przegnije) , nie bedziemy robic przegladow i faktycznie 8 miesiecy bedziemy z niej czerpac energie!!!
Za najprostsza fotovoltaike trzeba dac 30kzl, ale zestaw jest bez akumulatorow - wiem bo moj kumpel takie ma, o mocy cos kolo 5kW - ale co z tych 5kW jak system bez baterii daje nam prad tylko w ciagu dnia - wiec jak nam jest tak naprawde najmniej potrzebny...jest wyjscie - mozna juz chyba sprzedac nadwyzke do zakladu energetycznego ale stawka jest jakas smieszna - bo placa za sama energie, bez przesylow itp...biorac pod uwage ze srednie gspodarstwo w roku zzera pradu za 3kzl, to najprostsza instalacja nam sie zwroci po 10latach (biorac pod uwage ze nic sie nie zdupczy, oraz to ze bedziemy tylko na niej jechac - co jest nierealne bo bez akumulatorow sie tego nie da zrobic! a koszt aku to dodatkowe 30kzl?? wiec sie zwroci po ~80 latach?? :-) o ile sie nic nie zdupczy :-) generalnie ekologia to droga zabawa i NIGDY nie jest oplacalna :-)


sliwma
Posty: 212
Rejestracja: 02 maja 2015, 19:06
Samochód: brak
Skąd: Poznań/Wrocław

Re: Budowa domu

Post autor: sliwma »

@Pan Arek: w sobotę odpowiem bo będę miał czas zapytać o wszystko ojca. :P
Napiszę później. :p

Edit: w niedzielę
Ostatnio zmieniony 26 lut 2017, 14:42 przez sliwma, łącznie zmieniany 1 raz.
Jak mnie będzie stać to sprowadzę sobie zza oceanu:
- Ford Crown Victoria P7B (bo tak)
- Lincoln Town Car Cartier Series, '97 (bo mój rocznik)


Charon
Posty: 356
Rejestracja: 27 lip 2015, 21:32
Skąd:

Re: Budowa domu

Post autor: Charon »

Napiszę i ja parę zdań na podstawie swoich doświadczeń budowlanych i później mieszkaniowych od 5 lat. W pierwszej kolejności wybierz sobie projekt, który Ci odpowiada w 101% pod względem bryły, rozmieszczenia ścian, okien, przewodów wentylacyjnych itp., aby było jak najmniej twórczej improwizacji. Poszukaj naprawdę solidnej ekipy, najlepiej z polecenia innych osób u których budowali i nie było zastrzeżeń po zakończeniu robót i przynajmniej rocznym użytkowaniu (wiadomo, że najczęściej pracują rożne ekipy na różnym etapie budowy, więc powinno to dotyczyć każdej). Co z tego, że użyjesz super materiały jak goście wadliwie/niewłaściwie je użyją, odwalą niestaranną robotę (robota w stylu "przyjdzie kit bedzie git"). Unikaj elementów, które podnoszą koszt budowy i mogą być źródłem problemów np. wykusze, okna dachowe. Odnośnie wentylacji, niestety chyba dalej jest traktowana po macoszemu i najczęściej jest projektowana jako grawitacyjna, która w szczelnym domu kompletnie się nie sprawdza i projektowane są tylko obowiązkowe kanały tj. kuchnia, łazienka, kotłownia. Pomyśl o rekuperacji, w mojej opinii warto. Myślę, że elementem wartym przemyślenia mogą być rolety zewnętrzne najlepiej, żeby były już w projekcie, kumpel to ma (montowane jeszcze przed ociepleniem czyli chyba podtynkowe) i bardzo sobie chwali. W lecie ograniczają nagrzewanie (wystarczy częściowo rozwinąć) w zimie ograniczają straty ciepła przez okna. Kupel jest takim gadżeciarzem, kupił pirometr i mierzył temp. okna z roletami podniesionymi i opuszczonymi i daje to zysk. Z solarów i fotowoltaniki bym zrezygnował. I taka uwaga na koniec, pierwsza dobra zima zweryfikuje jakość wybudowanego domu. Powodzenia w budowie.

Awatar użytkownika

Pan Arek
Posty: 1079
Rejestracja: 09 lut 2015, 14:07
Samochód: nope
Skąd: Kiełczów k. Oleśnicy

Re: Budowa domu

Post autor: Pan Arek »

Z tego co marcys napisał to kwestie ogrzewania przestają być dla mnie takie straszne jak je internet maluje.

Jak w pierwszym poście jest napisane- na forach budowlanych nigdy nie wiesz z kim rozmawiasz. Sam czytając je miałem wrażenie, że co drugi post to lokowanie produktu...
był Chevrolet Caprice 1990 r. 5.0 V8
był Lincoln Mark VIII 1993 r. 4.6 V8
był Buick Park Avenue 1992 3.8 V6


JEDI_V

Re: Budowa domu

Post autor: JEDI_V »

I sprawa kto wie, czy nie najwzniejsza. Jak juz zaczniesz budowe i bedziesz mial wyloniona ekipe, ktora bedzie realizowac projekt, to nie przyjezdzaj po kilka razy na dzien na budowe z pakietem gazet typu:"chce byc majstrem", "bylem majstrem", "bob budowniczy", "murator" itp, i nie wkurwiaj majstra i ludzi tekstami, ze "to a to powinno byc zrobione tak, bo tak jest w gazecie pokazane".
Gwarantuje Ci, ze sprawna ekipa budowlana potrafi pozostawic po sobie takie "kwiatki", ktore wyjda dlugo dlugo po tym, jak sie juz z nimi rozliczysz albo po latach, a zamurowana butelka w rogu sciany to najmniejszy kaliber "kwiatuszka" ;-)

Awatar użytkownika

cezar62
Posty: 3273
Rejestracja: 19 lut 2008, 15:03
Samochód: 2008 Jeep Compass Sport 2,4L
Skąd: Opole
Kontakt:

Re: Budowa domu

Post autor: cezar62 »

Mojemu synowi zbudowali coś takiego:



Dom powstał bardzo szybko, bez większych zmartwień ze strony inwestora - co parę tygodni młodzi jeździli popstrykać sobie fotki z budowy.
Chałupa ciepła, chyba oszczędna (to dopiero pierwsza zima za nimi), wentylacja z rekuperacją, ogrzewanie podłogowe z pieca gazowego +kominek, okna najlepsze jakie były możliwe, ocieplenie z waty, z pianki, a także jest folia i płyty kartonowo-gipsowe z nitkami stylonowymi oraz impregnowane płyty OSB. Fundament normalnie betonowy, konstrukcja domu szkieletowa, ze stali z odrobiną drewna.

Tak jak wszyscy tutaj mówią - lepiej nie oszczędzać na izolacji budynku - musi być energooszczędny, to się poważnie opłaca.
Fotowoltaika i kolektory słoneczne, to w naszej strefie i w naszej ekonomii totalnie nieopłacalne.
Jest:
2008 Jeep Compass Sport 2,4L

Były:
1996 Ford Taurus GL 3.0 V6
1995 Dodge Stratus SE 2.0 R4
2000 Chrysler PT Cruiser Touring Edition 2.0 R4
1995 Mercury Grand Marquis LS 4.6 V8
2006 Jeep Grand Cherokee Limited WK Series 4.7 V8
2004 Ford Taurus SES 3.0 V6

Awatar użytkownika

Pan Arek
Posty: 1079
Rejestracja: 09 lut 2015, 14:07
Samochód: nope
Skąd: Kiełczów k. Oleśnicy

Re: Budowa domu

Post autor: Pan Arek »

Ja pierwotnie myślałem o konstrukcji szkieletowej, niestety nasze realia są bardzo różne od tych Amerykańskich/zachodnich. Tam stawiają je, bo są tanie- u nas koszt zbliżony do postawienia normalnego domu z cegły. Nie wiem czy to kwestia marzy firm które je robią, czy różnic w cenach materiałów.
Interesowałem się głównie konstrukcja szkieletowa drewnianą- świetny czas stawiania domu itp. Niestety cena zabiła ideę.
był Chevrolet Caprice 1990 r. 5.0 V8
był Lincoln Mark VIII 1993 r. 4.6 V8
był Buick Park Avenue 1992 3.8 V6

Awatar użytkownika

cezar62
Posty: 3273
Rejestracja: 19 lut 2008, 15:03
Samochód: 2008 Jeep Compass Sport 2,4L
Skąd: Opole
Kontakt:

Re: Budowa domu

Post autor: cezar62 »

Tak, tu jest Polska... Masz rację, różnica w cenach materiałów oraz koszty tzw. roboczogodziny ekipy budowlanej pewnie zabijają ideę.
Młody zdecydował się na szkielet stalowy, ponieważ drewniany był kosmicznie drogi.
Plusem jest krótki czas budowy oraz brak stresu inwestora - płacisz i nic cię nie interesuje - kontrakt zawiera się na oddanie gotowego domu zgodnego z projektem, w konkretnym terminie.
Jest:
2008 Jeep Compass Sport 2,4L

Były:
1996 Ford Taurus GL 3.0 V6
1995 Dodge Stratus SE 2.0 R4
2000 Chrysler PT Cruiser Touring Edition 2.0 R4
1995 Mercury Grand Marquis LS 4.6 V8
2006 Jeep Grand Cherokee Limited WK Series 4.7 V8
2004 Ford Taurus SES 3.0 V6

Awatar użytkownika

Topic author
bluecard88
Posty: 304
Rejestracja: 29 sie 2016, 15:56
Samochód: Lincoln Town Car '99 V8 4.6
Skąd: Łomża

Re: Budowa domu

Post autor: bluecard88 »

Patrze, ze kazdy odradza fotowoltanike i kolektory, coraz bardziej tez jestem anty. Ale za to zaczalem interesowac sie rekuperacja. Ktos mi wytlumaczy jak prostemu chlopu jakie bede mial korzysci z rekuperacji ? ( mam ostatnia chwile , zeby architekt mi to wrzucil w plany, jak cos )
Bo tani system to to nie jest.
Jedi_v ekipe mam taka, ze nie musze sie bac o jakies kwiatki, sprawdzona, polecana, no i niestety nie tania.
Ceazary, dlugo sie zastanawiałem nad domem szkieletowym (osoboscie jestem zwolennikiem ), ale tak jak piszecie, to jest Polska, a ja buduje dom jednorodzinny , dwulokalowy ( czyli nieformalnie blizniak) , prawa strona pójdzie na sprzedaż. A kto mi pozniej kupi dom szkieletowy? (Raz, ze Polska, dwa ,ze wschod Polski . 90% ludzi powie: -panie, a mi to sie nie rozpadnie po wiekszych wiatrach?)
Takie realia.
Co jeszcze powiecie o ogrzewaniu podlogowym w sypialniach? Bo slyszalem opinie, ze to nie zdrowo.
Pan Arek, dzieki za e-mail. Bylo co poczytac :) musze sie zebrac na odpisanie.
1999 Lincoln Town Car Executive Series 4.6 105k mil


JEDI_V

Re: Budowa domu

Post autor: JEDI_V »

Tu nie chodzi o ekipe, tu chodzi o Twoje zachowanie, jak bedziesz wkurwial ekipe to zostawi po sobie pamiatke


Z Tatooine


sliwma
Posty: 212
Rejestracja: 02 maja 2015, 19:06
Samochód: brak
Skąd: Poznań/Wrocław

Re: Budowa domu

Post autor: sliwma »

Co do tego okna, nie wiem na ile aktualne, kiedyś okno musiało być 4m od płotu żeby było.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2017, 14:51 przez sliwma, łącznie zmieniany 2 razy.
Jak mnie będzie stać to sprowadzę sobie zza oceanu:
- Ford Crown Victoria P7B (bo tak)
- Lincoln Town Car Cartier Series, '97 (bo mój rocznik)


zybel
Posty: 142
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:40
Samochód: Ogór 91, GMC Vandura 87, GMC Vandura 1974
Skąd: Witowice
Kontakt:

Re: Budowa domu

Post autor: zybel »

jak chcesz fajnie mieszkać, to ściany z silikatów i styropian na ściany, na poddasze ecofiber, do tego podłogówka po całości (także w sypialni), okna 3 szybowe, jak masz gaz koło działki to gaz, jak daleko to polecam bufor z 1000L i grzałka w taniej taryfie, ostatecznie może być powietrzna pompa ciepła, można zrobić wentylację mechaniczną, ale z nadmuchem dołem do każdego pomieszczenia (ostatecznie 1-2 punkty na korytarzu) i koniecznie wylot przy lub w suficie w każdym pomieszczeniu. do tego gruntowy wymiennik ciepła, najtańszy jest rurowy jak nie masz za wysokich wód gruntowych. zrobisz tak to żadne upały ci nie będą straszne a do ogrzewania pewnie starczy ci 4-6kW.

a i kominek obudować szamotem, a jeszcze lepiej zrobić piec rakietowy
Buick REW 1995
Chevrolet Caprice 1991
GMC Vandura 1987
Chevrolet Transsport 2000

Awatar użytkownika

Pan Arek
Posty: 1079
Rejestracja: 09 lut 2015, 14:07
Samochód: nope
Skąd: Kiełczów k. Oleśnicy

Re: Budowa domu

Post autor: Pan Arek »

bluecard88 pisze: Co jeszcze powiecie o ogrzewaniu podlogowym w sypialniach? Bo slyszalem opinie, ze to nie zdrowo.
Nigdy się z takim komentarzem nie spotkałem, że ogrzewanie podłogowe jest niezdrowe gdy jest e sypialni. Podobno lepiej i zdrowiej spać w chłodnej sypialni, ale tak na prawdę- kto by się tym przejmował?
Śpij jak Ci wygodnie.

Ja mam podłogówkę w salono-jadalni i w obu łazienkach. Reszta tylko tradycyjny kaloryfer.
był Chevrolet Caprice 1990 r. 5.0 V8
był Lincoln Mark VIII 1993 r. 4.6 V8
był Buick Park Avenue 1992 3.8 V6

Awatar użytkownika

cezar62
Posty: 3273
Rejestracja: 19 lut 2008, 15:03
Samochód: 2008 Jeep Compass Sport 2,4L
Skąd: Opole
Kontakt:

Re: Budowa domu

Post autor: cezar62 »

zybel pięknie wszystko opisał, ja może jeszcze troszkę dodam o wentylacji mechanicznej z rekuperacją, czyli z odzyskiem ciepła.

Powietrze z zewnątrz, świeże, przechodzi przez wymiennik ciepła ogrzewając się wstępnie w jego kanałach ciepłym powietrzem usuwanym z wnętrza domu. Ogrzane powietrze nawiewane jest do salonu, sypialni i innych pokoi. A wilgotne i zużyte powietrze (z łazienki, kuchni, z korytarzy, itp.), przechodzi przez wymiennik ciepła i oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza nawiewanego z zewnątrz, nie mieszając się z nim. Nie jest to perpetuum mobile niestety, ale może dać łatwo wymierne korzyści finansowe.
rekuperator.JPG
Ilość wymian powietrza regulujesz sam, zgodnie z wymaganym komfortem zamieszkiwania. Doświadczalnie ustawiasz niezbędne minimum, tak aby mieć temperaturę, wilgotność i świeżość w chałupie :) Oszczędności nie będzie, jeśli masz niewielkie potrzeby jeśli chodzi o jakość powietrza w domu. Jeśli jednak chcesz prawdziwego komfortu, to przy wentylacji grawitacyjnej wydasz sporo na ogrzewanie, a przy rekuperacji nie. I to moim zdaniem jest prawidłowe postawienie sprawy.

Rozmawiamy tu o energooszczędności, o oknach z trzema szybami, czyli max szczelnymi bez nawiewników, o specjalnej izolacji ścian i sufitów. Co wtedy z powietrzem w takim szczelnym domu?... Zwyczajnie brakuje go, gdy starasz się obniżyć koszty ogrzewania i nie wietrzysz domu otwieraniem okien. Można wtedy zapomnieć o komforcie.

Ja osobiście polecam zdecydowanie montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją i ewentualnie dodatkowo z gruntowym wymiennikiem ciepła.

Co do "niezdrowotności" ogrzewania podłogowego w sypialni, to wszelkie opowieści internetowe na ten temat włóż między bajki ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Jest:
2008 Jeep Compass Sport 2,4L

Były:
1996 Ford Taurus GL 3.0 V6
1995 Dodge Stratus SE 2.0 R4
2000 Chrysler PT Cruiser Touring Edition 2.0 R4
1995 Mercury Grand Marquis LS 4.6 V8
2006 Jeep Grand Cherokee Limited WK Series 4.7 V8
2004 Ford Taurus SES 3.0 V6


ciekawski
Posty: 20
Rejestracja: 04 paź 2014, 14:20
Samochód: Ford
Skąd:

Re: Budowa domu

Post autor: ciekawski »

czytałem że rekuperacja to fajne rozwiązanie ale w tej chwili to w miarę nowe rozwiązanie w polskich warunkach i nie każdy jeszcze wie po co i do czego służy.

ODPOWIEDZ