Air suspension - spalił bezpiecznik - dziwne objawy...

Lincoln
Awatar użytkownika

Topic author
dominiko19
Posty: 163
Rejestracja: 20 sie 2012, 18:11
Samochód: Lincoln Town car ,Jaguar xj, Continental Givenchy
Skąd:
Kontakt:

Air suspension - spalił bezpiecznik - dziwne objawy...

Post autor: dominiko19 »

U mnie ostatnio w Town Car 1996r i to nagle zaczęły się problemy z zawieszeniem. Nagle wyskoczył air suspension i okazało się że wywaliło bezpiecznik, po założeniu nowego błąd przestał się wyświetlać, auto stało wysoko ale następnego dnia po przekręceniu stacyjki sprężarka dopompowała jak zawsze, ale gdy jechałem w trasie po około 20 km znowu wywaliło błąd myślałem, że to znowu bezpiecznik ale po sprawdzeniu okazało sie że jest ok. odłączyłem klemę i po ponownym podłączeniu i odpaleniu błędu nie było ale po paru min. znowu go wyświetliło. Zauważyłem że gdy miałem komplet pasażerów to podpompował zawieszenie ale gdy wszyscy wyszli z auta to zawieszenie zostało wysoko jakby na maksa napompowane. Co to może być??? Od czego ten błąd, jakiś czujnik, zawory??? Dziękuje z góry za każdą radę :)

Awatar użytkownika

siwrelax
Posty: 518
Rejestracja: 05 lip 2013, 23:21
Samochód: PTS '90
Skąd: Aktualnie: Hoge Hexel, NL

Re: Air suspension - spalił bezpiecznik - dziwne objawy...

Post autor: siwrelax »

Stawiam na zacinający się zawór upustowy, ale to równie dobrze mogą być problemy z elektryką, skoro bezpiecznik poszedł.
Pierwsze i najważniejsze to zdobyć książkę serwisową.
1996-1999 Ford Service Manual DVD ISO - po tej frazie ją łatwo w sieci znajdziesz i do Twojego rocznika jest wszystko pięknie pokazane, łącznie z instrukcją diagnostyczną.

Awatar użytkownika

Topic author
dominiko19
Posty: 163
Rejestracja: 20 sie 2012, 18:11
Samochód: Lincoln Town car ,Jaguar xj, Continental Givenchy
Skąd:
Kontakt:

Re: Air suspension - spalił bezpiecznik - dziwne objawy...

Post autor: dominiko19 »

Dziękuje, poszukam :)

Awatar użytkownika

Topic author
dominiko19
Posty: 163
Rejestracja: 20 sie 2012, 18:11
Samochód: Lincoln Town car ,Jaguar xj, Continental Givenchy
Skąd:
Kontakt:

Re: Air suspension - spalił bezpiecznik - dziwne objawy...

Post autor: dominiko19 »

Dziś zlokalizowałem sprężarkę i ten czujnik nad tylnym mostem, to taka jakby harmonijka? Mam problem z odkręceniem sprężarki bo jedna śruba zardzewiała na tyle, że nie idzie jej wykręcić... Zauważyłem pewne odgłosy, postaram się opisać: po pierwsze auto stoi na maksa podniesione do góry, poduchy ma zdrowe i ładne, Błąd na postoju nie wyskakuje, ale nie zeszo przez 2 dni nic powietrza z nich. Jak go odpalę, zgaszę i w momencie po zamknięciu drzwi słychać co około 10sekund takie pstrykanie wychodzące z miesca poduch powtarza się przez około minutę, jakby chciał spuścić powietrze ale nie może nawet przykładając ucho do kompresora minimalne słychać cofanie powietrza do sprężarki a zawsze było to kilku sekundowe a teraz jakby coś blokowało, rozumiem, że powinien spuszczać powietrze przez sprężarkę? gdy stoi na pusto bez obciążenia... A w sprężarce jest tylko jeden wężyk którym powietrze idzie do tyłu ata i ta samą drogą powinno schodzić przez sprężarke?? bo nie zrzuca jakimś zaworem w tych poduchach przy kołach??? Znalazłem też wężyk przy sprężarce który nie jest podpięty do niej zakończony takim plastikowym prostokącikiem, wydaje mi się jakby tym zaciągał powietrze do sprężarki, ale nie widać miesca gdzie On po. byc podłączony, może po wyjęciu sprężarki by było... Warto walczyć z nią i ją wyjąć? Może spustowy na niej gdzieś się blokuje? jeżeli tam jest? Poniżej fotki :

Pierwsza to ten wolny wężyk zakończony plastikiem...


http://www.fotoszok.pl/upload/8ce79407.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;


druga to wężyk który nie jest podpięty do niczego

http://www.fotoszok.pl/upload/0cc002ec.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;


A ta fotka to jak mam nadzieję, ten zawór wysokości zawieszenia???

http://www.fotoszok.pl/upload/6e310731.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika

siwrelax
Posty: 518
Rejestracja: 05 lip 2013, 23:21
Samochód: PTS '90
Skąd: Aktualnie: Hoge Hexel, NL

Re: Air suspension - spalił bezpiecznik - dziwne objawy...

Post autor: siwrelax »

Zawór spustowy jest właśnie w sprężarce i to pewnie on jest zablokowany. Przy poduchach są też zawory i upust powietrza z poduch odbywa się przez otwarcie zaworów w poduchach oraz tego w kompresorze. On też powinien klikać. Skoro go nie słychać, to pewnie się zaciął. Patrzyłeś do tej serwisówki, którą Ci podsunąłem? Ja nie mam teraz czasu na szukanie, ale tak pobieżnie sprawdziłem , to do rocznika 1996 jest wszystko od schematów elektrycznych, przez rysunki, instrukcje montażu i demontażu oraz tzw. pin-point test.
Na zardzewiałe śruby też są sposoby, ale to już sprawa indywidualna. Spróbuj 50/50 aceton i ATF psiknąć, albo rozwiercić, można stosować palnik, wykrętaki itp. itd.

Na trzeciej fotce jest czujnik wysokości zawieszenia.

Awatar użytkownika

Topic author
dominiko19
Posty: 163
Rejestracja: 20 sie 2012, 18:11
Samochód: Lincoln Town car ,Jaguar xj, Continental Givenchy
Skąd:
Kontakt:

Re: Air suspension - spalił bezpiecznik - dziwne objawy...

Post autor: dominiko19 »

Dzięki za pomoc :) Tą książkę będę miał dziś. Co do tych zaworów też mi się wydaje, że to ten przy sprężarce bo tamte po zamknięciu drzwi przez ok. minutę klikają a kiedyś było słychać powietrze po kliknięciu, gdy przyłożyłem uch do sprężarki to w momencie tego kliku słychac w sprężarce odgłos bardzo cichy jakby ktoś sypnął kilka ziarek piachu... A da się ten zawór jakoś naprawić oczyścić? A żeby odpiąć ten wężyk co idzie od sprężarki to wystarczy go wyciągnąć mocniej czy jakiś inny sposób na to jest?

Awatar użytkownika

siwrelax
Posty: 518
Rejestracja: 05 lip 2013, 23:21
Samochód: PTS '90
Skąd: Aktualnie: Hoge Hexel, NL

Re: Air suspension - spalił bezpiecznik - dziwne objawy...

Post autor: siwrelax »

Instrukcja mówi, że zawór w sprężarce nie jest serwisowalny, tylko wymiana całego kompresora wchodzi w grę. Ale w USA je regenerują, więc się da! Na tym etapie chyba Ci więcej nie pomogę, póki sam nie dobiorę się do swojej sprężarki, a może to potrwać jeszcze parę tygodni, bo jestem 350 km od auta :) Spróbuj ten zawór przywrócić do życia, najlepiej z fotorelacją :) Twój sukces mnie bardziej zmotywuje do naprawy air ride u mnie.

Wężyk jeśli wchodzi w taki kołnierz, to kołnierz trzeba popchnąć w stronę sprężarki, a następnie wyciągać wężyk. Załącznik pokazuje od strony zaworów przy poduszkach, ale od strony kompresora chyba jest podobnie.

PS. Jeśli nawet wymiana kompresora okaże się konieczna, to nie powinieneś mieć problemu z dostaniem go w pl. Polak rozbierał ostatnio rocznik 1993 - może kompresor mu się ostał i pasuje do '96.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika

Topic author
dominiko19
Posty: 163
Rejestracja: 20 sie 2012, 18:11
Samochód: Lincoln Town car ,Jaguar xj, Continental Givenchy
Skąd:
Kontakt:

Re: Air suspension - spalił bezpiecznik - dziwne objawy...

Post autor: dominiko19 »

Ok dzięki będę coś kombinował, dam znać :)

Awatar użytkownika

Topic author
dominiko19
Posty: 163
Rejestracja: 20 sie 2012, 18:11
Samochód: Lincoln Town car ,Jaguar xj, Continental Givenchy
Skąd:
Kontakt:

Re: Air suspension - spalił bezpiecznik - dziwne objawy...

Post autor: dominiko19 »

Znalazłem jeszcze taki temat, chyba chodzi tu o naprawę tego zaworu innym sposobem, słabo rozumiem po angielsku :(.

http://www.lincolnsonline.com/tech/00277.html" onclick="window.open(this.href);return false;

To o takiej naprawie mówiłeś?

Awatar użytkownika

siwrelax
Posty: 518
Rejestracja: 05 lip 2013, 23:21
Samochód: PTS '90
Skąd: Aktualnie: Hoge Hexel, NL

Re: Air suspension - spalił bezpiecznik - dziwne objawy...

Post autor: siwrelax »

Wiesz, ten temat opisuje założenie zewnętrznego zaworu upustowego, jeśli zatnie się ten wewnętrzny w kompresorze, czyli tak jak się stało u Ciebie i u mnie.
Chyba warto się pobawić, jeśli problemem jest regeneracja lub wymiana kompresora.
Jest to rozwiązanie problemu typu prowizorka, bo wiadomo - najlepiej wymienić kompresor na nowy. Ale prowizorki dobrze zrobione zwykle długo i dobrze działają :P
Ja nie lubię takiej rzeźby mieć w aucie, ale może spróbuje jeśli się okaże że można tanio dostać części do przeróbki. Wieczorem się wczytam i może uda mi się trochę spolszczyć temat.

Awatar użytkownika

Topic author
dominiko19
Posty: 163
Rejestracja: 20 sie 2012, 18:11
Samochód: Lincoln Town car ,Jaguar xj, Continental Givenchy
Skąd:
Kontakt:

Re: Air suspension - spalił bezpiecznik - dziwne objawy...

Post autor: dominiko19 »

No właśnie chodzi tu czy dostanie takie części i ten elektrozawor. Nowa sorezarka kosztuje ponad 1500zł a skoro tylko zawór nawalil to trochę szkoda pieniędzy. Używana widziałem za 600. ale pewności nie ma ile pochodzi... Popatrz tam swoim okiem może byśmy zrobili myk jak ten Amerykanin.

Awatar użytkownika

Topic author
dominiko19
Posty: 163
Rejestracja: 20 sie 2012, 18:11
Samochód: Lincoln Town car ,Jaguar xj, Continental Givenchy
Skąd:
Kontakt:

Re: Air suspension - spalił bezpiecznik - dziwne objawy...

Post autor: dominiko19 »

I co patrzyłeś może na te części? Ja pobierze przekopiowując te nazwy na allegro ale nic...W którym dokładnie miescu jest ten zawór na sprężarce?

Awatar użytkownika

siwrelax
Posty: 518
Rejestracja: 05 lip 2013, 23:21
Samochód: PTS '90
Skąd: Aktualnie: Hoge Hexel, NL

Re: Air suspension - spalił bezpiecznik - dziwne objawy...

Post autor: siwrelax »

Patrzyłem. W Twoim przypadku to prosta sprawa w miarę, ale na allegro nie ma armatury pneumatycznej calowej. Mimo to znalazłem taki katalog:
http://air-com.pl/zlaczki_wtykowe_plast ... alowe.html
Wszystko skompletujesz w tym katalogu. Potrzebny jest osprzęt na średnicę rurki 3/8" - taka jest w naszych autach.
Elektrozawór można na allegro za 60pln wyrwać, np taki: http://allegro.pl/elektrozawor-powietrz ... 04523.html

Odnośnie lokalizacji zaworu w kompresorze, to nr 12 na załączonym rysunku.
PS. Ściągnij sobie tą serwisówkę - warto!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika

siwrelax
Posty: 518
Rejestracja: 05 lip 2013, 23:21
Samochód: PTS '90
Skąd: Aktualnie: Hoge Hexel, NL

Re: Air suspension - spalił bezpiecznik - dziwne objawy...

Post autor: siwrelax »

W Marku założenie redundantnego zaworu upustowego jest troszkę bardziej skomplikowane niż w TC, bo z kompresora wychodzą 4 przewody. Trzeba zatem zrobić kolektor. Było takie rozwiązanie zaproponowane przez American Air Suspension - nazywa się Spider Valve i kosztowało jakieś 200$ razem z dodatkowym osuszaczem. Postanowiłem zbudować własnego Spiderka i czekam na ofertę na elementy od polskiej firmy Air-Com. Osuszacz jest elementem opcjonalnym, ale jeśli można go tanio dostać, to chyba warto. Jak dostanę ofertę, to dam Ci info ile będzie Cię to kosztować do TC.

I jeszcze taka myśl mnie naszła. Najpierw sprawdź niedziałający zawór w sprężarce pod kątem elektrycznym. Nie koniecznie się zaciął, może po prostu przewód skorodował, kostka nie styka itp. :) Przyłóż napięcie, to może zawór ożyje - czego Ci życzę.

Awatar użytkownika

Topic author
dominiko19
Posty: 163
Rejestracja: 20 sie 2012, 18:11
Samochód: Lincoln Town car ,Jaguar xj, Continental Givenchy
Skąd:
Kontakt:

Re: Air suspension - spalił bezpiecznik - dziwne objawy...

Post autor: dominiko19 »

Ok, jutro popatrzę, a co do przewodów to tez idą z wtyczki 4. Program mam ale gdy się włącza wyskakuje jakiś błąd kurcze...

ODPOWIEDZ