1990 LeBaron brak hamulców z tyłu + elektronika

Chrysler

Topic author
kondluki
Posty: 11
Rejestracja: 09 maja 2013, 14:36
Samochód: 1990 Chrysler LeBaron 2.5 Turbo
Skąd: Hrubieszów

1990 LeBaron brak hamulców z tyłu + elektronika

Post autor: kondluki »

Witajcie !
Nadchodzi wiosna więc naszła mnie ochota na LeBarona i wyprowadziłem go na spacer po dwóch latach przerwy. Postanowiłem zrobić mu przegląd więc wybrałem się na badanie. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu okazało się, że hamulce z tyłu ledwo działają (z przodu igła, beż żadnych problemów) i tu rodzi się pytanie co jest przyczyną ?! Kolejnym problemem jest nie działający wskaźnik poziomu paliwa oraz nie działa licznik kilometrów(przebiegu) ale za to prędkościomierz i obrotomierz działają bez problemu.

Bardzo proszę o pomoc, gdyż jest to moje oczko w głowie a mechanicy w mieście nie wydają się znawcami na ten temat.
Pozdrawiam


piotrekzet

Re: 1990 LeBaron brak hamulców z tyłu + elektronika

Post autor: piotrekzet »

Hamulce - na początek sprawdź pompę hamulcową, bo może padła jedna sekcja, potem zmień płyn i odpowietrz układ. Zakładam, że nigdzie Ci nie schodzi płyn bo chyba byś o tym wspomniał. To ogarnie każdy mechanik.
Poziom paliwa - albo czujnik, albo wskaźnik. Niestety do czujnika dostaniesz się dopiero jak zdejmiesz bak, chyba że wytniesz z tyłu dziurę pod kanapą.
Licznik kilometrów - prawdopodobnie usterka mechaniczna licznika, bez zdjęcia całego zegara nic nie zrobisz.


MichaŁ
Posty: 3056
Rejestracja: 28 lip 2010, 19:04
Samochód: brak amcara
Skąd: Bierutów, dolnośląskie/opolskie

Re: 1990 LeBaron brak hamulców z tyłu + elektronika

Post autor: MichaŁ »

Co do hamulców to jednak zacząłbym od prostszego tematu - zdjęcia kół, rozebrania bębnów. Zobacz czy tam wszystko okej.
Były:
2015 Chrysler Town&Country 3.6 V6
1991 Chevrolet Caprice Classic 5.0 V8
2007 Chevrolet Express CargoVan 4.8 V8
1993 Cadillac Fleetwood 5.7 V8
2005 Chrysler Town&Country Limited 3.8 V6
1997 Chrysler Voyager LE 3.3 V6
1990 Chrysler Voyager LE 3.0V6
2000 Chevy Tahoe LT 5.3 V8 Vortec
1986 Mercury Grand Marquis 5.0 V8
1993 Chrysler Le Baron Cabrio 3.0 V6
1996 Chrysler Voyager LE 3.3 V6
1990 GMC Vandura 5.7 V8 Explorer
2000 Chevrolet Impala 3.4 V6
1998 Chevrolet Blazer LT 4.3 V6
1989 Plymouth Grand Voyager SE 3.0 V6
2000 Chrysler 300M 3.5 V6
1999 Chrysler Town&Country Limited 3.8 V6
1999 Chrysler Grand Voyager LX 3.3 V6


piotrekzet

Re: 1990 LeBaron brak hamulców z tyłu + elektronika

Post autor: piotrekzet »

Hm, w sumie masz rację, chociaż kwestia "prostszego" rozwiązania byłaby dla mnie dyskusyjna :) Robi mi się niedobrze na myśl o ściąganiu kół, a ostatnio cztery razy ściągałem pompę i stąd moja propozycja. Tylko dziwne, że obydwa koła słabe, to jednak sugeruje pompę, jednak trudno o synchroniczną usterkę.
Chociaż... Mi kiedyś za jednym podejściem poszły dwa przewody hamulcowe na dwa koła.

Awatar użytkownika

BartekV8
Posty: 271
Rejestracja: 15 lis 2009, 20:31
Samochód: Dodge Aries LE 89, Jeep ZJ LX 98r.
Skąd: Mińsk Mazowiecki

Re: 1990 LeBaron brak hamulców z tyłu + elektronika

Post autor: BartekV8 »

Jeśli się nie mylę to z tyłu masz bębny a z przodu tarcze?
Ro rozwiązania powoduje, że rzadko kiedy tył hamuje równie dobrze co przód. W dodatku po tylu latach.
Musisz rozebrać bębny, sprawdzić stan i grubość okładzin, stopień zużycia bębnów, sprawdzić czy po takim postoju coś tam nie przyrdzewiało.
Wszystkie graty są do tego dostępne od ręki więc nie będziesz miał kłopotu ale bez rozebrania to wróżenie z fusów.
Nie wiem jaki jest licznik w 90 ale podejrzewam także wewnętrzną usterkę w liczniku.
1989 Dodge Aries 2,2
1996 Chevrolet Caprice 5,7 LT1
1998 Jeep Grand Cherokee 5,9


Topic author
kondluki
Posty: 11
Rejestracja: 09 maja 2013, 14:36
Samochód: 1990 Chrysler LeBaron 2.5 Turbo
Skąd: Hrubieszów

Re: 1990 LeBaron brak hamulców z tyłu + elektronika

Post autor: kondluki »

Dzięki wielkie za odpowiedzi !
Z hamulcami to napewno samochod pojedzie do mechanika bo to jednak poważniejsza usterka a zależy mi na sprawnym technicznie samochodzie.
Co do poziomu paliwa to pewnie tez mechanik będzie musiał się dogrzebać bo ze względu na wiek Barona nie chciałbym robić niepotrzebnych dziur robić takich napraw na własną rękę.
Licznik - no właśnie ! Bardzo prawdopodobna jest usterka wewnętrzna wiec jeśli mielibyście namiar na jakiegoś szrota LeBarona to z chęcią bym odkupił w całości z przeznaczeniem na części.

Doszedł kolejny problem - mianowicie stacyjka przekręca sie rownież bez kluczyka i nie mam zielonego pojęcia czy jest to wina tej stacyjki i jest do wymiany czy istnieje jakas możliwość blokady tego, aby samochod nie odpalał bez kluczyka.


piotrekzet

Re: 1990 LeBaron brak hamulców z tyłu + elektronika

Post autor: piotrekzet »

Raczej problem ze stacyjką, wyrobiła się. Miałem tak w fordzie tempo albo w taurusie, mogłem odpalać nożyczkami :) Mi dawało to dużo frajdy :D Jeśli obawiasz się, że może to być przyczyną zmiany właściciela to załóż ukryty wyłącznik na przewodzie do pompy paliwa. To najpewniejszy sposób, złodziej nie ma czasu na rozkminy domowych patentów. Tylko nie montuj tego wyłącznika przy fotelu kierowcy, chyba 80% jest w tym miejscu. Pozostałe 19 to schowek w podłokietniku i okolice kierownicy. Mógłbym napisać gdzie jest najlepsze miejsce, ale wtedy przestałoby by być takie dobre :D Trochę kreatywności :)


Topic author
kondluki
Posty: 11
Rejestracja: 09 maja 2013, 14:36
Samochód: 1990 Chrysler LeBaron 2.5 Turbo
Skąd: Hrubieszów

Re: 1990 LeBaron brak hamulców z tyłu + elektronika

Post autor: kondluki »

Świetny pomysł ! Prawdę mówiąc nie obawiam się, że samochód zmieni właściciela ale lepiej dmuchać na zimne. Baron poleci do mechanika po świętach więc dam znać co było przyczyną !

Awatar użytkownika

BartekV8
Posty: 271
Rejestracja: 15 lis 2009, 20:31
Samochód: Dodge Aries LE 89, Jeep ZJ LX 98r.
Skąd: Mińsk Mazowiecki

Re: 1990 LeBaron brak hamulców z tyłu + elektronika

Post autor: BartekV8 »

A nie lepiej zrobić zgodnie ze sztuką zamiast rzeźbić?
Bębenek stacyjki można kupić za 200-150zł. W LeBaronie jest na 90% taki sam:
http://sklepjeep.redcart.pl/p/9521/2431 ... 2b2e1fdc83" onclick="window.open(this.href);return false;

Wymiana jest banalnie prosta i nie ma się czego obawiać- rozbierać plastiki obudowy kolumny kierownicy, prawdopodobnie 5 wkrętów na gwiazdkę i masz na wierzchu bębenek w obudowie. Wciskasz drutem albo długopisem taki pipsztyk w otworze, który blokuje pozycję stacyjki i wyskakuje Ci cały bębenek. Robota na 15 minut :)
1989 Dodge Aries 2,2
1996 Chevrolet Caprice 5,7 LT1
1998 Jeep Grand Cherokee 5,9


piotrekzet

Re: 1990 LeBaron brak hamulców z tyłu + elektronika

Post autor: piotrekzet »

BartekV8 pisze:A nie lepiej zrobić zgodnie ze sztuką zamiast rzeźbić?
Bębenek stacyjki można kupić za 200-150zł. W LeBaronie jest na 90% taki sam:
http://sklepjeep.redcart.pl/p/9521/2431 ... 2b2e1fdc83" onclick="window.open(this.href);return false;

Wymiana jest banalnie prosta i nie ma się czego obawiać- rozbierać plastiki obudowy kolumny kierownicy, prawdopodobnie 5 wkrętów na gwiazdkę i masz na wierzchu bębenek w obudowie. Wciskasz drutem albo długopisem taki pipsztyk w otworze, który blokuje pozycję stacyjki i wyskakuje Ci cały bębenek. Robota na 15 minut :)
Kolejne 5 minut na wymianę zamków w drzwiach i bagażniku. Chyba że ktoś lubi oddzielne kluczyki - ja wolę jeden. I co ma wspólnego rzeźba z zabezpieczeniem przed kradzieżą?

Awatar użytkownika

BartekV8
Posty: 271
Rejestracja: 15 lis 2009, 20:31
Samochód: Dodge Aries LE 89, Jeep ZJ LX 98r.
Skąd: Mińsk Mazowiecki

Re: 1990 LeBaron brak hamulców z tyłu + elektronika

Post autor: BartekV8 »

Zawsze to jakaś ingerencja z seryjną instalację elektryczną, która zrobiona nieprofesjonalnie prędzej czy później odbije się czkawką. (mi taka pastylka w ciężarówce padła z dala od bazy i trzeba było ryć instalację na placu u klienta :roll: )
W każdym razie ze zmianą zamków w drzwiach masz rację. Wydaje mi się że w Le baronie w drzwiach jest to samo co w stacyjce. Ale bagażnik ma zapewne inny, oddzielny kluczyk.
1989 Dodge Aries 2,2
1996 Chevrolet Caprice 5,7 LT1
1998 Jeep Grand Cherokee 5,9


piotrekzet

Re: 1990 LeBaron brak hamulców z tyłu + elektronika

Post autor: piotrekzet »

Jakiekolwiek zabezpieczenie to ingerencja w fabryczny układ. Założenie wysokoprądowego wyłącznika na przewodzie od pompy to stosunkowo mała zmiana, którą w ostateczności można przywrócić do stanu fabrycznego kawałkiem przewodu, w przeciwieństwie do nawet niezbyt wyszukanych alarmów, które jeśli nawalą, a montował je ktoś inny - unieruchomią Cię na amen. Osobiście nie ruszałbym stacyjki, bo po pierwsze nie ma na niej informacji, że pasuje do niej kawałek patyka, po drugie po drodze są drzwi, z - jak rozumiem - sprawnymi zamkami.
Zgadza się, że wymiana to kilka minut, jak przekładałem kolumnę z sable do forda to też zmieniałem stacyjkę, ale właśnie po to, żeby mieć ten sam klucz do niej i do drzwi. Być może jest inny kluczyk do bagażnika, ale to automatycznie generuje nam już trzy klucze zamiast dwóch...
Kondluki, myślę że masz pełny obraz, zrobisz jak uważasz, ale uważaj jak będziesz robić :)


Topic author
kondluki
Posty: 11
Rejestracja: 09 maja 2013, 14:36
Samochód: 1990 Chrysler LeBaron 2.5 Turbo
Skąd: Hrubieszów

Re: 1990 LeBaron brak hamulców z tyłu + elektronika

Post autor: kondluki »

Mam już dwa kluczyki więc trzeci nie jest mi potrzebny do kompletu (jeden od zamków, jeden od bagażnika oczywiście). Zamki od drzwi są w bardzo dobrym stanie więc nie chciałbym ich ruszać. Myślę, że jak znajdę dobrego fachowca od zabezpieczeń przed kradzieżą to zdecyduje się na ten krok.

Tak teraz zauważyłem, że z tą elektroniką(poziom paliwa i licznik kilometrów) może być większy problem gdyż dziś spostrzegłem że nie działa mi również komputer pokładowy pokazujący które drzwi są otwarte i ostrzegający o małej ilości benzyny. Czy może być to jakoś połączone ze sobą czy raczej szukać osobno w każdym elemencie usterkę ? Widzę, że czeka mnie dużo pracy aby zrobić Barona na "lalkę" :( Znacie jakiegoś dobrego speca od amerykanów na Lubelszczyźnie który chciałby podłubać przy samochodzie ?


piotrekzet

Re: 1990 LeBaron brak hamulców z tyłu + elektronika

Post autor: piotrekzet »

Ilość paliwa i rezerwa - czujnik w baku, otwarte drzwi to najpewniej uszkodzona żarówka od podświetlenia kontrolki.

Awatar użytkownika

RadAg!
Sheriff
Posty: 12244
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: 1990 LeBaron brak hamulców z tyłu + elektronika

Post autor: RadAg! »

Garaż Szymona
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

ODPOWIEDZ