Pontiac Firebird Gen3 5,7

Pontiac
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Topic author
Natas
Posty: 209
Rejestracja: 31 sty 2011, 10:45
Samochód: F-Body
Skąd: Kęty/Bielsko-Biała
Kontakt:

Pontiac Firebird Gen3 5,7

Post autor: Natas »

Przyszedł czas przedstawić mojego grata czyli Pontiac Firebird trzeciej generacji z 1991 roku z silnikiem 5,7 litra oryginalnie wtrysk paliwa u mnie gaźnik dla czego to wie tylko pan Heniek :] ale może od początku. Firebirda znalazłem na aukcji allegro za dość nie duże pieniądze jak się potem okazało cena była adekwatna do stanu technicznego a mianowicie wspomniany wcześniej wtrysk paliwa został zastąpiony czymś w rodzaju pompki do akwarium :] powybijane wszystkie gałki układ kierowniczy zajechany skrzynia biegów olej widziała tylko na zdjęciu brak tylnego hamulca z przodu popękane tarcze hamulcowe ktoś inteligentny założył wiatrak do chłodnicy odwrotnie przez co silnik bardzo szybko się przegrzewał chłodnica oczywiście dziurawa potopione przewody wszelakie patenty Pt. taśma klejąca silikon i po co śruba można gwoździa standardy typu oleje czy filtry to rzecz oczywista że wymieniane były bardzo dawno temu pod maską znalazło by się jeszcze kilka patentów ala Heniek ale teraz czas na wnętrze które było w równie pięknym stanie jak i silnik czyli odpadająca podsufitka z której sypała się zgnita gąbka oryginalne fotele w tym paskudnym stalowo szarym odcieniu całe brudne i poplamione nie działające szyby elektryczne wycieraczki spryskiwacze urwane klamki pozapadane przyciski od szyb lusterek i centralnego zamka nie działający prędkościomierz itp. Znalazło by się jeszcze sporo ale teraz coś pozytywnego autko miało naprawdę super lakier i blacharkę nie było pognite a lakier piękny i błyszczący co przekonało mnie do zakupu w pierwszej kolejności mechanika czyli:

Usunięcie pompki z akwarium (pseudo gaźnik) i zastąpienie go dwu gardzielowym gaźnikiem firmy Holley co nie było proste wyregulowanie i dopasowanie gaźnika do silnika który miał wtrysk paliwa

Regeneracja chłodnicy wymiana przewodów świec wszelakich filtrów gałek drążków i niezbędnych płynów na koniec czyszczenie silnika :] i pod maską zrobiło się dość przyjemnie silnik pracował już równo płynnie wchodzi na obroty i autko zaczęło jeździć tak jak powinno a debet na mojej karcie bardzo się powiększył :).

W następnej kolejności przyszedł czas na wnętrze z Niemiec ściągnąłem oryginalne chodniki do Firebirda w czarno czerwonym odcieniu pozrywałem starą obwisłą podsufitkę i zastąpiłem nową czarną wcześniej oczywiście usuwając rdze w okolicach targi i zakładając nowe uszczelki by dach więcej nie przeciekał podsufitkę robiłem sam i jestem z siebie dumny bo wyszła mi bardzo ładnie hehe :D fotele przednie jak i tylną nazwijmy to kanapę 2 osobową wraz z bokami z drzwi i kierownicą zawiozłem do tapicera który wszystko pięknie zrobił w czarno czerwonych barwach drzwi zostały obszyte czarną skórą a fotele materiałem nie zapomniałem też o kierownicy która dostała skórzane obszycie w tych samych barwach.
Klamki wewnętrzne dorobił mi teściu pracujący w pobliskim zakładzie metali lekkich klameczki jak oryginał tyle że ze stali już się nie połamią silniki szyb elektrycznych dałem do regeneracji okazało się że tylko szczotki są zajechane po ich wymianie szyby chodzą jak nowe :) większość połamanych plastików udało się odratować.

Założyłem całkiem nowy robiony na zamówienie u znajomego mechanika układ wydechowy ze stali nierdzewnej.

Naprawiony został silnik od wycieraczek i spryskiwaczy oraz wskaźniki na desce rozdzielczej
I kilka innych drobiazgów jak linka przedniej klapy czy opadające drzwi kierowcy itp.

Nie ukrywam ze ogrom prac został włożony w tego Firebirda ale satysfakcja z przejażdżki zrekompensowała ogrom prac jak i wkładu finansowego oczywiście to nie koniec bo jeszcze zostało kilka drobiazgów nie zawsze działający przełącznik szyby elektrycznej itp.
Kilka fotek :
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pontiac Firebird 91r 5.7 V8 LT1
Buick Skylark 86r 3.0 V6 •SOLD•

Fuck ecology V8 under the hood

"W golfie wygodnie w golfie jest modnie dresowa bluza dresowe spodnie" :)

Awatar użytkownika

RadAg!
Sheriff
Posty: 12237
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: Pontiac Firebird Gen3 5,7

Post autor: RadAg! »

Wyglada bardzo ladnie, kupe pracy w niego wsadziles, nie wiem czy ja bym sie zdecydowal. Z tego co piszesz to niezly wrak byl. Pisales o lakierze ze byl wdobrym stanie jak go kupiles. Myslisz ze byl malowany, skoro lakier ladny a reszta taka zmeczona?
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

Topic author
Natas
Posty: 209
Rejestracja: 31 sty 2011, 10:45
Samochód: F-Body
Skąd: Kęty/Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Pontiac Firebird Gen3 5,7

Post autor: Natas »

Był malowany na 100 % bo lakier pod maska jest inny tzn. oryginalny jasno czerwony i na podłodze pod siedzeniami tak samo wiedz ten był kładziony raczej nie tak dawno bo nie ma na nim zbyt wielu rysek :cool:
Pontiac Firebird 91r 5.7 V8 LT1
Buick Skylark 86r 3.0 V6 •SOLD•

Fuck ecology V8 under the hood

"W golfie wygodnie w golfie jest modnie dresowa bluza dresowe spodnie" :)


Z/28
Posty: 439
Rejestracja: 18 sty 2011, 20:35
Samochód: 1991 Chevy Camaro Z/28, 1972 Chevy Chevelle
Skąd:

Re: Pontiac Firebird Gen3 5,7

Post autor: Z/28 »

Bardzo ładne auto i chyle czoła co do zrobionej pracy.

A nie łatwiej by było znaleźć wtrysk paliwa z jakiegoś rozbitego niż gaźnik wkładać?
Dawaj znać o kolejnych przeróbkach i naprawach...
1972 Chevrolet Chevelle 350
1991 Chevrolet Camaro Z/28 305 TPI
2002 Fiat Punto Sporting 1.2
;)

Awatar użytkownika

Topic author
Natas
Posty: 209
Rejestracja: 31 sty 2011, 10:45
Samochód: F-Body
Skąd: Kęty/Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Pontiac Firebird Gen3 5,7

Post autor: Natas »

Ponoć przywrócenie wtrysku było by jeszcze trudniejsze i bardziej kosztowne jak gaźnik a różnica żadna jeśli chodzi o osiągi przy gaźniku na pewno więcej pali bo dobre 23 25 na 100 km
Pontiac Firebird 91r 5.7 V8 LT1
Buick Skylark 86r 3.0 V6 •SOLD•

Fuck ecology V8 under the hood

"W golfie wygodnie w golfie jest modnie dresowa bluza dresowe spodnie" :)

Awatar użytkownika

Topic author
Natas
Posty: 209
Rejestracja: 31 sty 2011, 10:45
Samochód: F-Body
Skąd: Kęty/Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Pontiac Firebird Gen3 5,7

Post autor: Natas »

Idzie długi weekend to się wybiorę wreszcie na jakąś rajd po okolicy :] to pstryknę więcej fotek i może jakiś filmik to postaram się w poniedziałek zamieścić.

Zdrowych i wesołych świąt !!!
Pontiac Firebird 91r 5.7 V8 LT1
Buick Skylark 86r 3.0 V6 •SOLD•

Fuck ecology V8 under the hood

"W golfie wygodnie w golfie jest modnie dresowa bluza dresowe spodnie" :)


brolcio
Posty: 695
Rejestracja: 13 paź 2006, 18:55
Samochód: Astro, Camaro, Firebird, Sable
Skąd: Lublin

Re: Pontiac Firebird Gen3 5,7

Post autor: brolcio »

Właśnie zabieram się za swojego III-gena - czeka mnie jeszcze dużo pracy choć już ogrom jest zrealizowany - może kiedyś się nieco pościgamy - mam co prawda V6 ale mocno przebudowane :cool: .

Awatar użytkownika

Topic author
Natas
Posty: 209
Rejestracja: 31 sty 2011, 10:45
Samochód: F-Body
Skąd: Kęty/Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Pontiac Firebird Gen3 5,7

Post autor: Natas »

Bardzo chętnie ;]
Pontiac Firebird 91r 5.7 V8 LT1
Buick Skylark 86r 3.0 V6 •SOLD•

Fuck ecology V8 under the hood

"W golfie wygodnie w golfie jest modnie dresowa bluza dresowe spodnie" :)

Awatar użytkownika

Topic author
Natas
Posty: 209
Rejestracja: 31 sty 2011, 10:45
Samochód: F-Body
Skąd: Kęty/Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Pontiac Firebird Gen3 5,7

Post autor: Natas »

Przyszedł czas na remont silnika obecny gaźnik jednak nie nadaje się do niczego wiedz dobrałem tym razem odpowiedni z pomocą Szymona z firmy Garaż Szymona Polecam wszystkim :)

Trochę chromu pod maskę trafi jak już wszystko będzie na właściwym miejscu a prace nad szlifami itp. zostaną ukończone to podeśle fotki.
A tu zdjęcia zamówionych części (jeszcze nie dojechały) ;]
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pontiac Firebird 91r 5.7 V8 LT1
Buick Skylark 86r 3.0 V6 •SOLD•

Fuck ecology V8 under the hood

"W golfie wygodnie w golfie jest modnie dresowa bluza dresowe spodnie" :)


brolcio
Posty: 695
Rejestracja: 13 paź 2006, 18:55
Samochód: Astro, Camaro, Firebird, Sable
Skąd: Lublin

Re: Pontiac Firebird Gen3 5,7

Post autor: brolcio »

Widzę, że mamy zupełnie inne wizje przebudowy auta - Ty pracujesz nad udoskonaleniem gaźnika a ja szykuje kolejne komputery - Ty będziesz miał regulację składu mieszanki "na śrubkę" a u mnie będzie komputer sterował wtryskiwaczami i kolejny serwomotorem przepustnicy - linka gazu ma odejść w zapomnienie - w jej miejscu będzie sterowanie "by wire". Planujesz montaż elementów chromowanych - ja stawiam na ABS i kontrolę trakcji (kolejny komputer), już przebudowałem zawieszenie, układ hamulcowy, wzmocniłem karoserię (subframe connectors), na montaż czeka most z szperą Torsena, wydech już jest z nierdzewki itd.
Mam nadzieję, że kiedyś będziemy mogli się pościgać np w jakiś eliminacjach na 1/4 mili - tam jeszcze może przewagę da Tobie pojemność (choć nie licz na to zbytnio bo w planach jest u mnie doładowanie silnika), ale na jakimkolwiek KJS-ie to będziesz daleko za mną.

Awatar użytkownika

Topic author
Natas
Posty: 209
Rejestracja: 31 sty 2011, 10:45
Samochód: F-Body
Skąd: Kęty/Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Pontiac Firebird Gen3 5,7

Post autor: Natas »

He no tak ja bardziej w stronę klasyczną ale nad turbiną też się zastanawiam :) co by wycisnąć z tego 5,7 jakieś 450 HP :] ale to bardzo dalekie plany :)
Pontiac Firebird 91r 5.7 V8 LT1
Buick Skylark 86r 3.0 V6 •SOLD•

Fuck ecology V8 under the hood

"W golfie wygodnie w golfie jest modnie dresowa bluza dresowe spodnie" :)

ODPOWIEDZ