Skanowanie błędów OBD2 Check Engine

W dziale znajdziesz linki do instrukcji obsługi, schematów elektrycznych i innych często poszukiwanych danych dla użytkowników aut amerykańskich, linki do filmów i zdjęcia z rozbiórki różnych elementów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Topic author
RadAg!
Sheriff
Posty: 12237
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Skanowanie błędów OBD2 Check Engine

Post autor: RadAg! »

Wielu z Was ciągle pyta na forum o różne problemy z autami. Szarpie mi silnikiem, jeden gar mi nie pali, mam problem z temperaturą itp itd... Co robić.
Zacząć od najprostszej czynności, czyli odczytania błędów systemu diagnostycznego OBD2 (obowiązkowego w autach z USA od 1996 roku a Europie chyba od 2000). System ten rejestruje dane z sond lambda i czujników jak temperatury, położenia wału itd głównie w celu kontroli emisji spalin i przez ich analizę podawanie odpowiedniej mieszanki paliwa do cylindrów. Przy okazji rejestruje wszelkie nieprawidłowości w pracy silnika. Poprzez gniazdo OBD2 można także kontrolować ABS i ASB ale wymagane są do tego bardziej zaawansowane skanery i aplikacje.
Użyty przeze mnie skaner to ELM327, który stosuję od wielu lat i dzięki któremu zaoszczędziłem sporo pieniędzy. Warto mieć coś takiego w warsztacie/garażu i od czasu do czasu zajrzeć co w silniku piszczy. Skanery są bardzo tanie w tej chwili, mozna je podłączyć do komputera przez USB, są też takie, które pracują z WI-Fi czy bluetooth a do odczytu danych wystarczy smartfon z odpowiednią aplikacją. Aplikacje, te najprostsze są darmowe, za te lepsze dające więcej możliwości trzeba zapłacić.

Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

mmaciekk94
Posty: 201
Rejestracja: 03 sty 2014, 13:05
Samochód: Ford Taurus LX 1996
Skąd: Mińsk Mazowiecki

Re: Skanowanie błędów OBD2 Check Engine

Post autor: mmaciekk94 »

Mi taki elm nie działa własnie jakby co:D

Awatar użytkownika

Topic author
RadAg!
Sheriff
Posty: 12237
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: Skanowanie błędów OBD2 Check Engine

Post autor: RadAg! »

Opisz dokładniej na czym polega problem "niedziałania" :)
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

saint benji
Posty: 655
Rejestracja: 10 lut 2015, 12:39
Samochód: Ford Crown Victoria
Skąd: Warszawa

Re: Skanowanie błędów OBD2 Check Engine

Post autor: saint benji »

Obstawiam, że nie wysyła żadnych danych do aplikacji.


starywariat
Posty: 19
Rejestracja: 05 mar 2016, 11:43
Samochód: Chevy Blazer 4,3 '99 LT 4x4
Skąd:

Re: Skanowanie błędów OBD2 Check Engine

Post autor: starywariat »

Próbowałem dwa ELM327 (na kablu i Bluetooth) u się i zawsze to samo, interfejs nie łączy się z ECU, próbowałem różnych programów i protokołów połączeń. Wszędzie piszą że pasuje do tyyyyyyyylu aut, a jak pytałem bezpośrednio sprzedawców czy coś będzie współpracowało z moim autem, to nie mają. Mogę oddać jak ktoś chce, na kut mi to.
Finalnie znalazłem pasujący skaner innego typu tylko do obsługi błędów i odczytu sond.


piotrekzet

Re: Skanowanie błędów OBD2 Check Engine

Post autor: piotrekzet »

A ile chcesz za niego? Ja bylbym zainteresowany :)

Awatar użytkownika

Topic author
RadAg!
Sheriff
Posty: 12237
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: Skanowanie błędów OBD2 Check Engine

Post autor: RadAg! »

starywariat pisze:Próbowałem dwa ELM327 (na kablu i Bluetooth) u się i zawsze to samo, interfejs nie łączy się z ECU, próbowałem różnych programów i protokołów połączeń. Wszędzie piszą że pasuje do tyyyyyyyylu aut, a jak pytałem bezpośrednio sprzedawców czy coś będzie współpracowało z moim autem, to nie mają. Mogę oddać jak ktoś chce, na kut mi to.
Finalnie znalazłem pasujący skaner innego typu tylko do obsługi błędów i odczytu sond.
Próbowałeś przełączyć ten kablowy, do innego gniazda USB w momencie kiedy odpalony jest software i jest podłączony do auta? U mnie to pomaga jeśli jest brak połączenia, wtedy soft znajduje dla skanera, przy zmianie portu USB wolny port COM w systemie i wszystko nagle odżywa :)
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

mmaciekk94
Posty: 201
Rejestracja: 03 sty 2014, 13:05
Samochód: Ford Taurus LX 1996
Skąd: Mińsk Mazowiecki

Re: Skanowanie błędów OBD2 Check Engine

Post autor: mmaciekk94 »

no ja mam zawsze podobno problem, nie chce się połączyć.....

Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3657
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: Skanowanie błędów OBD2 Check Engine

Post autor: KARLone »

Maciek, jeśli przyjedziesz na piknik, to wezmę swój skaner. Prosty ale jest w jednym kawałku, nic nie trzeba ustawiać, ma absolutnie wszystkie możliwe protokoły i sam sobie ustawia po którym się łączy. Fordy obsługuje bezproblemowo, podpinam też pod Chryslera i też zero problemu :D
Nie chcę reklamować ale trudno... Możesz kupić przez internet, podłączyć, sprawdzić i ewentualnie oddać bez podania przyczyny.

Tak jak pisze Radek, problemem może być konflikt na gnieździe USB, do którego masz już przypisany port COM. W opcjach programu powinieneś mieć opcje wyboru COM1, COM2, COM3, itd. wybierasz, sprawdzasz czy działa, jak nie to następny i znowu sprawdzasz czy się łączy.

Podłączałeś już gdzieś na jakiejś profesjonalnej stacji? Jeśli tak i nie działało, to może nie dochodzi zasilanie, albo masa do gniazda OBD. Ten mały skaner bierze sobie zasilanie z gniazda OBD II i przynajmniej wiesz czy zasilanie gniazda jest ok.

http://autel-tech.pl/skanery-obd/64-aut ... 9-pro.html" onclick="window.open(this.href);return false;


starywariat
Posty: 19
Rejestracja: 05 mar 2016, 11:43
Samochód: Chevy Blazer 4,3 '99 LT 4x4
Skąd:

Re: Skanowanie błędów OBD2 Check Engine

Post autor: starywariat »

piotrekzet pisze:A ile chcesz za niego? Ja bylbym zainteresowany :)
Ten na Bluetooth dam Ci free, będę zadowolony jak U Ciebie zadziała, daj adres do wysyłki.


starywariat
Posty: 19
Rejestracja: 05 mar 2016, 11:43
Samochód: Chevy Blazer 4,3 '99 LT 4x4
Skąd:

Re: Skanowanie błędów OBD2 Check Engine

Post autor: starywariat »

KARLone pisze:Maciek, jeśli przyjedziesz na piknik, to wezmę swój skaner. Prosty ale jest w jednym kawałku, nic nie trzeba ustawiać, ma absolutnie wszystkie możliwe protokoły i sam sobie ustawia po którym się łączy. Fordy obsługuje bezproblemowo, podpinam też pod Chryslera i też zero problemu :D
Nie chcę reklamować ale trudno... Możesz kupić przez internet, podłączyć, sprawdzić i ewentualnie oddać bez podania przyczyny.

Tak jak pisze Radek, problemem może być konflikt na gnieździe USB, do którego masz już przypisany port COM. W opcjach programu powinieneś mieć opcje wyboru COM1, COM2, COM3, itd. wybierasz, sprawdzasz czy działa, jak nie to następny i znowu sprawdzasz czy się łączy.

Podłączałeś już gdzieś na jakiejś profesjonalnej stacji? Jeśli tak i nie działało, to może nie dochodzi zasilanie, albo masa do gniazda OBD. Ten mały skaner bierze sobie zasilanie z gniazda OBD II i przynajmniej wiesz czy zasilanie gniazda jest ok.

http://autel-tech.pl/skanery-obd/64-aut ... 9-pro.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Na kablu jeszcze popróbuje, dzięki Panowie za podpowiedzi, a jak nie zadziała zapodam sobie podobny skaner jak powyżej, namiar na model dal mi koleś z forum4x4 co takie same auto ma zaszczyt ujeżdżać i u niego skaner się sprawuje. http://viaken.pl/pl/skaner-v-scan-obd2- ... d2-pl.html" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ