[News] Oficjalne rejestracje w amerykańskim rozmiarze

Tutaj możesz zamieścić ciekawego news'a oraz skomentować artykuł z naszej strony www
Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3547
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk
Kontakt:

Re: [News] Oficjalne rejestracje w amerykańskim rozmiarze

Post autor: KARLone » 06 lut 2019, 18:42

Kierowcy w Polsce nadużywają możliwości zamówienia małych tablic rejestracyjnych. Policja i stacje kontroli pojazdów biorą się za karanie.

Małe tablice rejestracyjne - dla kogo?

Małe tablice rejestracyjne pojawiły się w połowie 2018 roku i z założenia miały trafiać do tych samochodów, głównie z USA czy Japonii, w których miejsca na tablicę rejestracyjną jest mniejsze, niż standardowe, stosowane w Europie.

Tablica taka składa się z litery oznaczającej miasto rejestracji oraz kombinacji trzech cyfr i liter. Jak się nietrudno domyślić, możliwości jest stosunkowo niewiele, a więc i pula tych tablic jest skończona. Wielu kierowcom to jednak nie przeszkadza, a i urzędy dość chętnie wydawały takie tablice, bez dokładnego sprawdzenia zasadności ich zamówienia.

Zapas kombinacji zaczął topnieć, bo posiadanie zmniejszonej tablicy stało się modą i kierowcy chętnie po nie sięgali. Małe rejestracje zaczęły więc „zdobić” nie tylko amerykańskie krążowniki szos, których aż tak wiele na naszych drogach nie ma, ale i każde inne auto, jak Golfy i Passaty, duże SUV-y, tuningowane modele, a nawet nieraz pojazdy dostawcze...

Teraz urzędy i policja wraz z SKP (Stacjami Kontroli Pojazdów) biorą się za kontrole i wycofywanie z obiegu niewłaściwie użytkowanych tablic. Niektóre wydziały komunikacji zaczęły wysyłać kierowcom pisma, w których należy wypełnić odpowiednie oświadczenie, wraz z podaniem modelu posiadanego samochodu i potwierdzeniem, że auto jest konstrukcyjnie przystosowane właśnie do mniejszych wymiarów tablic. Wszystko to podpisuje się pod rygorem odpowiedzialności karnej

Co grozi za nielegalne przykręcenie małej tablicy?

Jak wynika z pisma wysyłanego do właścicieli aut z małymi rejestracjami, urzędy powołują się na kodeks karny, artykuł 233. Chodzi tu – krótko mówiąc – o zeznawanie nieprawdy, za co grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Utrata dowodu, problem z przeglądem

Ale to nie wszystko, bowiem do akcji włączyła się też policja oraz SKP. Powołują się na zapis w ustawie wprowadzającej zmniejszone tablice, który mówi, że „jednorzędowe zmniejszone – do oznaczania pojazdów silnikowych posiadających zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablic rejestracyjnej”.

Zobacz także: co zmieni się w przepisach w 2019 roku?

W razie kontroli policyjnej, funkcjonariusze mają podstawy do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, zmuszając kierowcę do wymiany tablic na właściwe, europejskich rozmiarów. Ale nawet jeśli policja nas nie zatrzyma, w końcu trzeba będzie pojawić się na przeglądzie.

SKP otrzymały już odpowiednie wytyczne od starostów, które mówią wyraźnie, żeby podczas badań diagności zwrócili szczególną uwagę na wymiary tablic, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości zatrzymali dowód rejestracyjny, powołując się na załącznik rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Co zrobić, żeby uniknąć kłopotów?

Każdy, kto pokusił się o zamontowanie małej tablicy do zwykłego auta, tj. z miejscem na dużą rejestrację, powinien niezwłocznie udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wymianę tablic, unikając w ten sposób ewentualnych konsekwencji.

Źródło
www.auto-motor-i-sport.pl/porady/Male-t ... la,35837,1

Awatar użytkownika

cezar62
Posty: 3015
Rejestracja: 19 lut 2008, 15:03
Samochód: 2004 Ford Taurus SES 3.0 V6
Skąd: Opole
Kontakt:

Re: [News] Oficjalne rejestracje w amerykańskim rozmiarze

Post autor: cezar62 » 06 lut 2019, 19:22

to jest Polska właśnie...
Jest:
2004 Ford Taurus SES 3.0 V6

Były:
1996 Ford Taurus SE 3.0 V6
1995 Dodge Stratus SE 2.0 R4
2000 Chrysler PT Cruiser Touring Edition 2.0 R4
1995 Mercury Grand Marquis LS 5.0 V8

Awatar użytkownika

Joachim
Posty: 39
Rejestracja: 06 lis 2016, 20:20
Samochód: Chrysler Town&Country 2002 3.3 + LPG
Skąd: Opoczno
Kontakt:

Re: [News] Oficjalne rejestracje w amerykańskim rozmiarze

Post autor: Joachim » 18 lut 2019, 21:02

Jak dla mnie - całkiem dobra działanie wsteczne: zamontowałeś małe tablice do niewłaściwego auta, to teraz biegnij do wydziału i ponownie przerejestrowuj samochód. Tak sobie przemyśliwałem, że pewnie wprowadzone zostaną jakieś ograniczenia np. opinia diagnosty, czy samochód posiada właściwą wnękę na tablicę i na tym się skończy, ale jestem pozytywnie zaskoczony.
2002 Chrysler Town&Country 3.3 + LPG BRC

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika