Tempomat - co daje?

Dział poświęcony zagadnieniom technicznym w samochodach. Mechanika i elektryka mają swoje miejsce. Poruszamy tutaj tematy dotyczące ogólnych zagadnień dotyczących wszystkich samochodów bez podziału na marki.
Regulamin forum
Prosimy o rzeczową dyskusję. Posty nie wnoszące nic do tematu będą usuwane lub przenoszone. Wątki dotyczące konkretnej marki lub modelu także będą przenoszone do działów tematycznych. To jest forum OGÓLNO-TECHNICZNE.

Topic author
seba4x4

Tempomat - co daje?

Post autor: seba4x4 »

Co to jest, jak działa -> to wiem ;) Pytanie z innej beczki: czy stosowanie go wpływa np. na ekonomię jazdy? Czy sprawdza się poza autostradami (w naszych warunkach)? Sprawdziłem mój, działa OK, zastanawiam się, czy używanie ma jakieś pozytywne akcenty poza lenistwem drugiej nogi?

Awatar użytkownika

GAZDA
Posty: 2419
Rejestracja: 16 paź 2006, 13:05
Samochód: FORD kurwa!
Skąd:

Re: Tempomat - co daje?

Post autor: GAZDA »

ja daje na cc kiedy i gdzie sie ino da, bo ja wygodny jestem...


Topic author
seba4x4

Re: Tempomat - co daje?

Post autor: seba4x4 »

Zaprawdę ważny i słuszny powód Obrazek

Awatar użytkownika

GAZDA
Posty: 2419
Rejestracja: 16 paź 2006, 13:05
Samochód: FORD kurwa!
Skąd:

Re: Tempomat - co daje?

Post autor: GAZDA »

obecnie to nie jeżdze tak wiele ale kiedyś robiłem ponad 150k kilometrów rocznie, więc tempomat był bardzo ważnym urządzeniem i przy zakupie zwracałem uwage na to czy cc działa poprawnie...
na równym terenie jedzie sie płynnie i przez to oszczędniej, pod góre niestety już niezbyt ekonomiczne, cc daje gazu na maksa bo nie chce zwolnić... przed większymi wzniesieniami wyłanczałem cc...

Awatar użytkownika

RadAg!
Sheriff
Posty: 12244
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: Tempomat - co daje?

Post autor: RadAg! »

Czytałeś? http://www.roadrunners.pl/artykuly/218- ... sluga.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

RadAg!
Sheriff
Posty: 12244
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: Tempomat - co daje?

Post autor: RadAg! »

seba4x4 pisze:czy stosowanie go wpływa np. na ekonomię jazdy? Czy sprawdza się poza autostradami (w naszych warunkach)?
Ja używam całkiem często a ostatni raz jechałem Vicki po autostradzie chyba ze 2 lata temu. Zależy od preferencji. Często odpalam sobie tempomat na 30/35mph jak przejeżdżam przez teren zabudowany a wiem że lubi tam stać policja lub jak mam drogę na której nie ma wielu zakrętów, wtedy można się odprężyć wrzucając 50/60 mph. Na ekonomię nic tak nie wpływa jednak jak lekka noga na gazie ;)
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<


Topic author
seba4x4

Re: Tempomat - co daje?

Post autor: seba4x4 »

Przeczytałem, w/w artykuł nie dał mi odpowiedzi na wszystkie pytania zawarte w moim poście...


brolcio
Posty: 695
Rejestracja: 13 paź 2006, 18:55
Samochód: Astro, Camaro, Firebird, Sable
Skąd: Lublin

Re: Tempomat - co daje?

Post autor: brolcio »

Odpowiednio używany tempomat ma wpływ na ekonomię jazdy w postaci "oszczędności" w ilości i wysokości mandatów. Kiedyś nie zawsze obserwowałem prędkościomierz i wielokrotnie zauważałem, ze jadę stanowczo za szybko - jadąc na tempomacie faktycznie brakuje tylko kołysanki by usnąć (zwłaszcza na autostradzie). Jak dla mnie jest to element auta z kategorii "komfortu" - nie koniecznie potrzebny, ale użyteczny.


Topic author
piotrekzet

Re: Tempomat - co daje?

Post autor: piotrekzet »

Calkowicie się zgadzam, tylko i wyłącznie jako stabilizator prędkości maksymalnej i rozleniwiacz:)
U mnie na ekonomię ma wpływ gadżecik, pokazujący mi chwilowe spalanie itp. pierdoły, kupilem, podłączyłem, mnożę wskazanie razy 2,3 i mamdokładny wynik, bo niestety zaprogramowany fabrycznie do golfa II jak sądzę...;) żałuję, że nie mam cyfrowej deski rozdzielczej...

Awatar użytkownika

kitt94
Posty: 560
Rejestracja: 24 wrz 2012, 20:44
Samochód: '94 ZJ 5.2; '90 Skylark 3.3; '89 Ford Taurus
Skąd:

Re: Tempomat - co daje?

Post autor: kitt94 »

Mam fabrycznego kompa pokazującego chwilowe spalanie - wbrew pozorom, tempomat ma raczej negatywny wpływ na owe. Samodzielnie operując przepustnicą jestem w stanie osiągnąć dużo niższe spalanie, niż jadąc na tempomacie, ale fakt - w długiej trasie, jest niesamowicie wygodny i niezastąpiony i często wolę włączyć CC niż non stop męczyć nogę.

Z tym podjeżdżaniem pod górę przy mocnym wciśnięciu gazu (tempomat), które rzekomo wpływa negatywnie na spalanie mógłbym się sprzeczać, wiele zależy w jakim zakresie mocy operuje silnik, bo najwydajniejszy jest przy największej. Nawet jedna z technik ecodriving'u to dynamiczne przyspieszenia z użyciem 70% - 80% wciśnięcia pedału, a po osiągnięcu zamierzonej prędkości odpuszczenie. Osobiście jednak tego nie sprawdzałem.
Knight Rider. A shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist. Michael Knight, a young loner on a crusade to champion the cause of the innocent, the helpless, the powerless, in a world of criminals who operate above the law.

Awatar użytkownika

RadAg!
Sheriff
Posty: 12244
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: Tempomat - co daje?

Post autor: RadAg! »

Tempomat tempomatowi nierówny. Pamiętam w Taurusie miałem tak, że jak np CC miałem na 50 mph, zwolniłem do 20-30 mph i wcisnąłem resume aby wrócił do zadanej prędkości to redukował i wkręcał się na obroty żeby jak najszybciej osiągnąć wcześniejszą prędkość - bardzo nieekonomiczne i głupie w sumie. W Crown Vic tak nie mam, jak wcisnę resume jest przyśpieszenie ale zazwyczaj bez redukcji i na spokojnie auto dobija do zaprogramowanej prędkości. Trwa to dłużej ale jest ekonomiczniej i bardziej "logicznie" :)
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

siwrelax
Posty: 518
Rejestracja: 05 lip 2013, 23:21
Samochód: PTS '90
Skąd: Aktualnie: Hoge Hexel, NL

Re: Tempomat - co daje?

Post autor: siwrelax »

Bo byk narowiste zwierzę, a Królowej korona ma z głowy nie spaść :)

Awatar użytkownika

GAZDA
Posty: 2419
Rejestracja: 16 paź 2006, 13:05
Samochód: FORD kurwa!
Skąd:

Re: Tempomat - co daje?

Post autor: GAZDA »

byk jak i baron tak jak i inne auta redukowały i dawały gazu na maksa, tak że pod góre zawsze zamiast 1500 - 2000 obrotów jechał z 3000-4000 rpm...
a na płąskim po prostu jadąc tysiac ileś kilometrów noga sie męczy i po jakimś czasie trudno utrzymać prędkość stałą, no i sie zwalnia i przyspiesza a to jest nieekonomiczne właśnie...


Topic author
piotrekzet

Re: Tempomat - co daje?

Post autor: piotrekzet »

U mnie w taurusie kombi redukował pod górę, ale nie mialem wrażenia, że dokłada na maksa, zasadniczo robil to mniej więcej jak ja sam. Przy resume z niższej prędkości osiągał ustawioną szybko, ale spokojnie, bez gazu w podłodze :)
W pozostałych mi się nie chcialo sprawdzać, najśmieszniejsze jest to, że w t-birdzie mam zdjęty tempomat, ale odkryłem to dopiero po jakimś czasie :D

Awatar użytkownika

siwrelax
Posty: 518
Rejestracja: 05 lip 2013, 23:21
Samochód: PTS '90
Skąd: Aktualnie: Hoge Hexel, NL

Re: Tempomat - co daje?

Post autor: siwrelax »

Też mam zdjęty lub padnięty tempomat w Marku. Jeśli zdjęty, to prawdopodobnie ze względu na doniesienia o samozapłonie wyłącznika awaryjnego - ponoć fordy masowo płonęły przez wadliwy wyłącznik CC.
Naprawimy, zobaczymy...

ODPOWIEDZ