Wymiana wężyków podciśnienia

Dział poświęcony zagadnieniom technicznym w samochodach. Mechanika i elektryka mają swoje miejsce. Poruszamy tutaj tematy dotyczące ogólnych zagadnień dotyczących wszystkich samochodów bez podziału na marki.
Regulamin forum
Prosimy o rzeczową dyskusję. Posty nie wnoszące nic do tematu będą usuwane lub przenoszone. Wątki dotyczące konkretnej marki lub modelu także będą przenoszone do działów tematycznych. To jest forum OGÓLNO-TECHNICZNE.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Topic author
RadAg!
Sheriff
Posty: 12235
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Wymiana wężyków podciśnienia

Post autor: RadAg! »

Chciałbym w Luminie (GM) wymienić wężyki podciśnienia. Auto jest stare, wężyki mogą być popękane se starości, od olejów i temperatury, tym bardziej że nie są gumowe tylko z tworzywa. Konstrukcja oryginalnych wężyków jest dość istotna a mianowicie na końcach wężyków są gumowe końcówki o średnicy króćca na który nachodzą np przy TBI czy EGR itd natomiast sam wężyk ma już malutką średnicę ok 3mm. Teraz pytanie, jak najlepiej kupić wężyki? Czy kupić wężyki o większej średnicy, takiej jak króćce na które są nakładane, ok 6-7mm czy szukać koniecznie wężyków jak oryginalne czyli ok 3mm i poprzekłądać stare gumowe końcówki? Chodzi mi o to czy średnica wężyków ma jakieś znaczenie poza tym żeby były szczelne? Może jakieś namiary na sklepy lub same wężyki? Ktoś robił kiedyś takie manewry?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<


piotrekzet

Re: Wymiana wężyków podciśnienia

Post autor: piotrekzet »

IMO średnica ma znaczenie, w węższym wężyku jest odpowiednio mniej powietrza i odpowiednio mniejsze podciśnienie wykona tą samą pracę. Z jakiegoś powodu takie właśnie są. Ja zmieniałem urwane dwa przy samej wtyczce, trochę upierdliwe, ale dało radę. Dobrze jest podgrzać do wyginania, tylko z wyczuciem. W tych gumowych końcówkach wężyki mają zgrubienie - jeśli uprzesz się, żeby je zrobić to włóż do wężyka kawałek drutu (najlepiej stalowego, chyba szprycha pasowała) o tej samej średnicy co otwór, podgrzej miejscowo dość mocno i ściśnij końce, tak żeby zrobił się brzuszek. Pamiętaj, żeby robić to na trochę dłuższym wężyku, będzie wygodniej ściskać, a nadmiar odetniesz później.
Edit: sprawdź te gumowe końcówki, bo podejrzewam, że z nimi możesz mieć wiekszy problem niż z wężykami. Stara guma może się zaciskać przy podciśnieniu i blokować przelot. Może kup prostą gumę, zakładając krótsze kawałki, a to, czego "zabraknie" dorób plastikowym wężykiem.

Awatar użytkownika

Topic author
RadAg!
Sheriff
Posty: 12235
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: Wymiana wężyków podciśnienia

Post autor: RadAg! »

A skąd wziąć takie gumy i plastikowe wężyki?
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<


piotrekzet

Re: Wymiana wężyków podciśnienia

Post autor: piotrekzet »

Ja miałem z odzysku.


LUKAS-MARQUIS
Posty: 188
Rejestracja: 23 lut 2015, 14:03
Samochód: MERCURY GRAND MARQUIS 5.0 V8 1987
Skąd: Złotów

Re: Wymiana wężyków podciśnienia

Post autor: LUKAS-MARQUIS »

Niestety plastikowe przewody to ciężki temat ja szukałem do swojego ale możesz zakupić przewody w wersji silikonowej myślę że nie powinno być z tym problemu gdyż one maja grube ścianki (3mm) problem tylko z tym zgrubieniem na końcu a plastiki to jak kolega wspominał raczej z odzysku

Awatar użytkownika

Topic author
RadAg!
Sheriff
Posty: 12235
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: Wymiana wężyków podciśnienia

Post autor: RadAg! »

Kupiłem przewody z tekalanu. 1zł za metr, wytrzymują do 70*C. Mają cieniutkie ścianki. Zobaczymy jak przyjdąi będę je zakładał czy zdają egzamin.
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<


piotrekzet

Re: Wymiana wężyków podciśnienia

Post autor: piotrekzet »

Zanim założysz to sprawdź czy jak zatkasz jeden koniec i zaciągasz powietrze nie zaczną się składać. Nie znam tego materiału, więc tylko badanie organoleptyczne...

ODPOWIEDZ