jaki przepis mówi o konieczności wymiany uszkodzonej szyby?

Dział poświęcony zagadnieniom technicznym w samochodach. Mechanika i elektryka mają swoje miejsce. Poruszamy tutaj tematy dotyczące ogólnych zagadnień dotyczących wszystkich samochodów bez podziału na marki.
Regulamin forum
Prosimy o rzeczową dyskusję. Posty nie wnoszące nic do tematu będą usuwane lub przenoszone. Wątki dotyczące konkretnej marki lub modelu także będą przenoszone do działów tematycznych. To jest forum OGÓLNO-TECHNICZNE.
Awatar użytkownika

Topic author
KARLone
Posty: 3657
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

jaki przepis mówi o konieczności wymiany uszkodzonej szyby?

Post autor: KARLone »

Jak w temacie...
Czy ktoś się spotkał z uzasadnieniem wymiany? To przecież nie może być tak, że diagnosta coś sobie stwierdzi, tylko ma stwierdzić na jakiejś podstawie. Jaka zatem jest podstawa do wymiany szyby? Niewielkie pęknięcie w rogu w żadne sposób nie ogranicza widoczności. Poza tym szyba nawet jeśli pęknięta nadal jest bardzo wytrzymała i ciężko ją zbić w innym miejscu. Każdy kto walił w szybę np. młotkiem wie jak na prawdę mocno trzeba uderzyć. Skoro nie ma żadnych racjonalnych przesłanek do wymiany ( dobra widoczność, brak możliwości skaleczenia się, ) to na jakiej podstawie, ktoś może kazać wymieniać mi szybę. Pytam czysto hipotetycznie, bo takie pęknięcie jak mam, w ogóle nie ogranicza mi widoczności a sama szyba jest stosunkowo nowa i nawet rys z eksploatacji nie ma.

Awatar użytkownika

saint benji
Posty: 655
Rejestracja: 10 lut 2015, 12:39
Samochód: Ford Crown Victoria
Skąd: Warszawa

Re: jaki przepis mówi o konieczności wymiany uszkodzonej szyby?

Post autor: saint benji »

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ1)
z dnia 26 czerwca 2012 r.
w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów
stosowanych przy tych badaniach
Załącznik 1
http://dziennikustaw.gov.pl/D2015000077601.pdf
Strona 18. Pęknięcia szyby kwalifikuje się jako usterki drobne albo usterki istotne i pewnie to już jest do uznania diagnosty. Wydaje mi się, że szyba w miejscu pęknięcia, nawet drobnego odprysku, jest o wiele mniej wytrzymała i bardzo łatwo może dojść do rozszerzenia się takiego pęknięcia.


Marko
Posty: 97
Rejestracja: 27 lip 2014, 10:56
Samochód: Fordy: Explo III V8; Explo V V6; Mustang S197 V8
Skąd: Kaszuby

Re: jaki przepis mówi o konieczności wymiany uszkodzonej szyby?

Post autor: Marko »

W zasadzie nie ma przepisu nakazującego wymianę szyby. Ale po zapoznaniu się z: dziennikustaw.gov.pl/D2015000077601.pdf
(Załącznik nr 1) wynika że pęknięcie szyby jest usterką drobną lub istotną (kwalifikacja należy do diagnosty) i zgodnie z par.6 Rozporządzenia wynik badania technicznego będzie negatywny.
Stajnia Ford:
2005 r. EX III - 4,6 V8 ;
2006 r. Mustang GT S197 - 4,6 V8 ;
2015 r. EX V - 3,5 V6 ;
1978 r. Mustang II King Cobra - 302 V8 ;
2012 r. Mustang Shelby GT 500 - 5,4 V8 .
Razem 1652 konie.

Awatar użytkownika

RadAg!
Sheriff
Posty: 12237
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: jaki przepis mówi o konieczności wymiany uszkodzonej szyby?

Post autor: RadAg! »

No a co z warsztatami które naprawiają pęknięcia i odpryski? Działają poza prawem czy jak?
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

cezar62
Posty: 3273
Rejestracja: 19 lut 2008, 15:03
Samochód: 2008 Jeep Compass Sport 2,4L
Skąd: Opole
Kontakt:

Re: jaki przepis mówi o konieczności wymiany uszkodzonej szyby?

Post autor: cezar62 »

A dokładniej, to leci tak:

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r.
Prawo o ruchu drogowym

DZIAŁ III
Pojazdy

Rozdział 1
Warunki techniczne pojazdów

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;

Rozdział 3
Badania techniczne pojazdów

Art. 81. 1. Właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego.

Art. 82. 1. Organ dokonujący rejestracji pojazdu wpisuje do dowodu rejestracyjnego termin badania technicznego pojazdu.
2. Jeżeli pojazd jest zarejestrowany, kolejny termin badania technicznego wpisuje do dowodu rejestracyjnego uprawniony diagnosta po stwierdzeniu pozytywnego wyniku badania i po uiszczeniu przez właściciela pojazdu opłaty ewidencyjnej.

______________________________________________________________

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 26 czerwca 2012 r.
w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach


§ 2. 1. Zakres okresowego badania technicznego pojazdu obejmuje:

3) sprawdzenie i ocenę prawidłowości działania poszczególnych zespołów i układów pojazdu, w szczególności pod względem bezpieczeństwa jazdy i ochrony środowiska, w tym sprawdzenie i ocenę:

g) stanu technicznego nadwozia, podwozia i ich osprzętu oraz przedmiotów wyposażenia,

Załączniki do rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 2012 r.

Załącznik nr 1

WYMAGANIA DOTYCZĄCE KONTROLI ORAZ WYTYCZNE DOTYCZĄCE OCENY USTEREK PODCZAS PRZEPROWADZANIA OKRESOWEGO BADANIA TECHNICZNEGO POJAZDU

Dział I
Tabela:
przedmiot i zakres badania, czynności kontrolne, metody oceny stanu technicznego pojazdu oraz usterki skutkujące uznaniem stanu technicznego za niezadowalający

3. WIDOCZNOŚĆ

3.2. Stan szyb

Kontrola organoleptyczna oraz w uzasadnionych przypadkach pomiar współczynnika przepuszczania światła za pomocą przyrządu do pomiaru przepuszczalności światła.

a) Pęknięcia lub przebarwienia szyby szklanej lub przezroczystej lub z tworzywa (o ile jest dozwolona). UD; UI
b) Szyba szklana lub z tworzywa (włącznie z folią odblaskową lub barwioną) niezgodne ze specyfikacjami określonymi w warunkach technicznych. UD; UI
c) Niedopuszczalny stan techniczny szyby szklanej lub z tworzywa. UI; USZ
d) Brak ocechowania szyb. UI
______________________________________________________________

Stwierdzone w trakcie badania technicznego usterki dzieli się na trzy grupy:
1) UD usterki drobne – usterki techniczne niemające istotnego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego i ochrony środowiska;
2) UI usterki istotne – usterki techniczne mogące naruszać bezpieczeństwo ruchu drogowego i ochrony środowiska;
3) USZ usterki stwarzające zagrożenie – usterki stanowiące bezpośrednie i natychmiastowe zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska w stopniu uniemożliwiającym używanie pojazdu w ruchu drogowym, niezależnie od okoliczności.
Jest:
2008 Jeep Compass Sport 2,4L

Były:
1996 Ford Taurus GL 3.0 V6
1995 Dodge Stratus SE 2.0 R4
2000 Chrysler PT Cruiser Touring Edition 2.0 R4
1995 Mercury Grand Marquis LS 4.6 V8
2006 Jeep Grand Cherokee Limited WK Series 4.7 V8
2004 Ford Taurus SES 3.0 V6

Awatar użytkownika

Topic author
KARLone
Posty: 3657
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: jaki przepis mówi o konieczności wymiany uszkodzonej szyby?

Post autor: KARLone »

czyli mam rozumieć, że wymiana albo nie, zależy od interpretacji przepisów??
Dobre pytanie zadał Radek: naprawa uszkodzenia szyby żywicą wcale jej nie wzmacnia, po prostu żywica ma ten sam współczynnik załamania światła co szkło, przez co uszkodzenie staje się nie widoczne ale fizycznie nadal tam jest.
Bardzo ciężko jest zbić szybę, kto próbował ten wie, skaleczyć się z żaden sposób nie można, widoczności w żaden sposób mi to nie ogranicza. Czy ktoś może przeszedł badanie techniczne, a diagnosta jedynie zwrócił uwagę, że jest uszkodzenie ale nie dyskwalifikuje ono auta do poruszania się po drodze??? Czy z automatu zawsze każą wymieniać bez interpretowania?


Adam_m
Posty: 63
Rejestracja: 15 lis 2016, 08:23
Samochód: Ford Thunderbird '95 V8
Skąd: Nowy Sącz

Re: jaki przepis mówi o konieczności wymiany uszkodzonej szyby?

Post autor: Adam_m »

Dwa razy miałem taką sytuację, że jechałem na przegląd z uszkodzoną szybą (raz odprysk od kamienia na środku na wysokości wewnętrznego lusterka, raz pęknięcie dlugosci 1,5 cm po stronie pasażera) i obydwa przeglądy były pozytywne. Przy pęknięciu diagnosta tylko powiedział że gdyby się powiększało to trzeba będzie wymienić. Z odpryskiem jeździłem z 3 lata. Wszystko zależy od diagnosty i jego racjonalnego myślenia.

Awatar użytkownika

cezar62
Posty: 3273
Rejestracja: 19 lut 2008, 15:03
Samochód: 2008 Jeep Compass Sport 2,4L
Skąd: Opole
Kontakt:

Re: jaki przepis mówi o konieczności wymiany uszkodzonej szyby?

Post autor: cezar62 »

Ford Mondeo 2000 r. (jeździ super do tej chwili) - dwa razy (kolejne dwa lata) badanie przeszło z pękniętą przednią szybą bez najmniejszego zająknięcia ze strony diagnosty na ten temat (pęknięcie miało od 2 cm do około 7 w następnym roku). Pozioma kreska pęknięcia przy dolnej krawędzi szyby wydłużała się stopniowo z mijającymi kilometrami, więc przed trzecim badaniem syn już wymienił całą szybę.
Jest:
2008 Jeep Compass Sport 2,4L

Były:
1996 Ford Taurus GL 3.0 V6
1995 Dodge Stratus SE 2.0 R4
2000 Chrysler PT Cruiser Touring Edition 2.0 R4
1995 Mercury Grand Marquis LS 4.6 V8
2006 Jeep Grand Cherokee Limited WK Series 4.7 V8
2004 Ford Taurus SES 3.0 V6

Awatar użytkownika

Topic author
KARLone
Posty: 3657
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: jaki przepis mówi o konieczności wymiany uszkodzonej szyby?

Post autor: KARLone »

tak jak pisałem na początku, trochę nieracjonalne wydaje mi się wymienianie szyby w moim przypadku. Widzę, że jest szansa na podejście do przeglądu bez wymiany :) to właśnie chciałem się dowiedzieć.

Awatar użytkownika

crownvictoriase
Posty: 340
Rejestracja: 01 kwie 2016, 14:00
Samochód: 2004 Ford Crown Victoria P71
Skąd: Sztokholm

Re: jaki przepis mówi o konieczności wymiany uszkodzonej szyby?

Post autor: crownvictoriase »

W ogóle w Polsce to policja i diagności jacys wrażliwi sa. W Szwecji szyba może być pęknięta po całej długości szyby i nikt sie nie przyczepi, jest tylko jeden warunek, nie może być pęknięta na wysokości oczu kierowcy, a naprawa odprysków to standard i warto zrobić, żeby uszkodzenie nie poszło dalej w górę czy dol
2004 Ford Crown Victoria P71 aktualnie. Nie zamienię na inny samochód

Awatar użytkownika

RadAg!
Sheriff
Posty: 12237
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: jaki przepis mówi o konieczności wymiany uszkodzonej szyby?

Post autor: RadAg! »

No bo Polska to pojebany kraj. Właśnie wymieniam prawko z angielskiego na polskie. Kosztowalo mnie to w sumie 600 zł bo nawet jak nie jestem zawodowym kierowcą to muszę robić do kat C psychotesty laryngologa i okuliste i muszę tym debilom w urzędzie tlumaczyć prawko z angielskiego. To jest chory kraj toczony przez pierdolonych polityków.
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

crownvictoriase
Posty: 340
Rejestracja: 01 kwie 2016, 14:00
Samochód: 2004 Ford Crown Victoria P71
Skąd: Sztokholm

Re: jaki przepis mówi o konieczności wymiany uszkodzonej szyby?

Post autor: crownvictoriase »

RadAg! pisze: 21 kwie 2017, 22:14 No bo Polska to pojebany kraj. Właśnie wymieniam prawko z angielskiego na polskie. Kosztowalo mnie to w sumie 600 zł bo nawet jak nie jestem zawodowym kierowcą to muszę robić do kat C psychotesty laryngologa i okuliste i muszę tym debilom w urzędzie tlumaczyć prawko z angielskiego. To jest chory kraj toczony przez pierdolonych polityków.
Radek, musisz myślec tez po polsku. Jesli wczesniej miałeś polskie prawko, pozniej zmieniłeś na angielskie i znowu chcesz polskie to idziesz do urzędu i mowisz, ze zgubiłeś a oni maja w papierach Twoje pierwsze polskie papiery, ze kiedys tan zdałes i wyrabiasz nowe. Tak zrobił moj kolega pare lat temu. Chyba, ze cos sie zmieniło w przepisach
2004 Ford Crown Victoria P71 aktualnie. Nie zamienię na inny samochód

Awatar użytkownika

RadAg!
Sheriff
Posty: 12237
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: jaki przepis mówi o konieczności wymiany uszkodzonej szyby?

Post autor: RadAg! »

Piotrek zgoda ale ja robiłem kat. C w UK i zależało mi ma tym żeby ją zachować poza tym moje polskie prawko już dawno straciło ważność i głupio trochę byłoby zgłosić zaginięcie po upływie kilku lat.
W naszym kraju wypadałoby zmienić naprawdę bardzo wiele rzeczy a takim kombinowanie raczej tylko akceptujemy bieżący stan rzeczy
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

crownvictoriase
Posty: 340
Rejestracja: 01 kwie 2016, 14:00
Samochód: 2004 Ford Crown Victoria P71
Skąd: Sztokholm

Re: jaki przepis mówi o konieczności wymiany uszkodzonej szyby?

Post autor: crownvictoriase »

To zmienia stan rzeczy jak kat. C robiłeś w UK
2004 Ford Crown Victoria P71 aktualnie. Nie zamienię na inny samochód

Awatar użytkownika

Topic author
KARLone
Posty: 3657
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: jaki przepis mówi o konieczności wymiany uszkodzonej szyby?

Post autor: KARLone »

600 zł za kategorię C to jak pół darmo.

ODPOWIEDZ