Problem na przeglądzie

Dział poświęcony zagadnieniom technicznym w samochodach. Mechanika i elektryka mają swoje miejsce. Poruszamy tutaj tematy dotyczące ogólnych zagadnień dotyczących wszystkich samochodów bez podziału na marki.
Regulamin forum
Prosimy o rzeczową dyskusję. Posty nie wnoszące nic do tematu będą usuwane lub przenoszone. Wątki dotyczące konkretnej marki lub modelu także będą przenoszone do działów tematycznych. To jest forum OGÓLNO-TECHNICZNE.
Awatar użytkownika

Topic author
MarDan
Posty: 1246
Rejestracja: 16 wrz 2007, 11:38
Samochód: MERCURY SABLE 3.8L / 95r - RadAg-a - Thank you !!!
Skąd: Bielsko-Biala

Problem na przeglądzie

Post autor: MarDan »

Aktualny właściciel mojego byłego Aerostara dzwonił mi,że nie podbiją mu przeglądu,ponieważ nie ma żadnej tabliczki z numerami.
w aero jest tylko numer VIN na podszybiu.

Czy powinna być jakaś jeszcze dodatkowa tabliczka na karoserii czy gdzie indziej?

Przyznam.... nawet nie wiedziałem,że jakaś tabliczka ma być :) Ja jak robiłem przegląd to mi nawet na numery nie spojrzał a opony na wymianę miałem na pace - na kołach łyse ;)
A to,że nie było przeciwmgielnego z tyłu (tylko wisiał) i zbieżność była przestawiona to już pikuś hehe. Ale widocznie po aferach w mediach na temat ludzi,którzy podbijają przeglądy a nie mają uprawnień lub byli karani to chyba są teraz szczegółowi aż do bólu..

Ale tam....mają amerykany z tamtych lat jakieś jeszcze tabliczki?
Pozdrówka



@@@ JEŻELI BOISZ SIĘ GŁOSIĆ PRAWDĘ - JUŻ JESTEŚ NIEWOLNIKIEM @@@

Henryk Pająk

Można znieść obrażenia aż do momentu,kiedy nie czuje się nic... W ten sposób postępują ludzie,którzy ranią innych po tym jak ich wrażliwość jest martwa.....

Awatar użytkownika

RadAg!
Sheriff
Posty: 12244
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Post autor: RadAg! »

Niech jedzie do kogos innego. W zyciu nie slyszalem o takiej glupocie jak tabliczka a siedze w amerykancach troche...Swiatla, czy niewymiarowe tablice - to czeste problemy przy przegladach. O jaka tabliczke im chodzi? Jest VIN? JEST. Nr silnika brak-to normalka, polskie prawo juz go zreszta nie wymaga...To o co chodzi? O potwierdzenie VINU? Jesta na naklejce na drzwiach...
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

Topic author
MarDan
Posty: 1246
Rejestracja: 16 wrz 2007, 11:38
Samochód: MERCURY SABLE 3.8L / 95r - RadAg-a - Thank you !!!
Skąd: Bielsko-Biala

Post autor: MarDan »

Właśnie - o tą metalową blachę się burzyli i on jednak poszedł ją wyrobić...
Papiery musiał wypełniać i 36 zł płacił za wydanie tabliczki znamionowej - inaczej mu nie chcieli podbić buraki...
A taka "dokładna" stacja znajduje się w Działoszynie koło Częstochowy.
Pozdrówka



@@@ JEŻELI BOISZ SIĘ GŁOSIĆ PRAWDĘ - JUŻ JESTEŚ NIEWOLNIKIEM @@@

Henryk Pająk

Można znieść obrażenia aż do momentu,kiedy nie czuje się nic... W ten sposób postępują ludzie,którzy ranią innych po tym jak ich wrażliwość jest martwa.....

Awatar użytkownika

RadAg!
Sheriff
Posty: 12244
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Post autor: RadAg! »

Dziwie sie ludziom ktorzy tak daja sie sterowac i to jeszcze bezpodstawnie, tyle jest serwisow i stacji diagnostycznych...a on zamiast do innego to dorabial jakas tabliczke ktora do niczego mu sie nigdy nie przyda a za rok przy przegladzie w tej samej stacji nikt jej nie sprawdzi nawet...
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

Topic author
MarDan
Posty: 1246
Rejestracja: 16 wrz 2007, 11:38
Samochód: MERCURY SABLE 3.8L / 95r - RadAg-a - Thank you !!!
Skąd: Bielsko-Biala

Post autor: MarDan »

Dokładnie - też bym spróbował gdzie indziej.

A na tej tabliczce wybili mu......markę auta (Ford) nr. VIN i rok produkcji....ma to przecież wpisane w dowodzie zgodne z numerem VIN na podszybiu..ale cóż..kasa znowu wpłynęła biurokratom.
Pozdrówka



@@@ JEŻELI BOISZ SIĘ GŁOSIĆ PRAWDĘ - JUŻ JESTEŚ NIEWOLNIKIEM @@@

Henryk Pająk

Można znieść obrażenia aż do momentu,kiedy nie czuje się nic... W ten sposób postępują ludzie,którzy ranią innych po tym jak ich wrażliwość jest martwa.....


piotrekzet

Post autor: piotrekzet »

Nie bardzo rozumiem jaką tabliczkę miałby mieć? Jedyny numer, który jest to właśnie VIN. Owszem, znalazłem inne numery, ale w takim miejscu, do którego normalnie się nie dostaniesz:) Jak rozebrałem całą deskę rozdzielczą to na środku jest wytłoczony numer, ale raczej nie VIN bo za krótki:) Od 1995 chyba roku jeżdżę amerykańskimi z bardzo krótką przerwą i ani razu nie miałem problemu z tytułu VIN. Bzdura totalna i wcisnęli kolesiowi kit. A skoro wybijali tabliczkę to dlaczego bez kraju produkcji? Skąd pewność, że to USA a nie Kanada? :P

Awatar użytkownika

Topic author
MarDan
Posty: 1246
Rejestracja: 16 wrz 2007, 11:38
Samochód: MERCURY SABLE 3.8L / 95r - RadAg-a - Thank you !!!
Skąd: Bielsko-Biala

Post autor: MarDan »

Hehe - im chodziło o tabliczkę taką jaką mają europejskie auta pod maską na karoserii :-)
I ciekawe jak u mnie będzie będzie w październiku z mercedesem :)
Ja mam numer VIN-u wybity na płacie blachy pod szybą - normalnie takimi wybijakami :D I to na dodatek mój numer składa się tylko z 14 cyfr i żadnej litery nie mam na początku - dopiero od roku 1980 dodawali przyrostek :)

Ciekawe czy też się będą tu w Bielsku domagać tabliczki i może jeszcze będę musiał sobie dopisać numerki jakieś z przodu............
Pozdrówka



@@@ JEŻELI BOISZ SIĘ GŁOSIĆ PRAWDĘ - JUŻ JESTEŚ NIEWOLNIKIEM @@@

Henryk Pająk

Można znieść obrażenia aż do momentu,kiedy nie czuje się nic... W ten sposób postępują ludzie,którzy ranią innych po tym jak ich wrażliwość jest martwa.....


piotrekzet

Post autor: piotrekzet »

Mardan, to ja takiej tabliczki od lat nie widziałem:) Ten diagnosta to chyba z poprzedniej epoki i nie nadąża za postępem:D Albo nie ma uprawnień i nie wie co powinno być i gdzie :D

Awatar użytkownika

Topic author
MarDan
Posty: 1246
Rejestracja: 16 wrz 2007, 11:38
Samochód: MERCURY SABLE 3.8L / 95r - RadAg-a - Thank you !!!
Skąd: Bielsko-Biala

Post autor: MarDan »

Nie no Piotro........tu szkoda się chyba rozkręcać w tym temacie. Jak mamy głupkowaty rząd,który co chwilę coś nowego nam oznajmia i podwyższa to jeszcze takie neandertalczyki są wśród nas :faint:
Pozdrówka



@@@ JEŻELI BOISZ SIĘ GŁOSIĆ PRAWDĘ - JUŻ JESTEŚ NIEWOLNIKIEM @@@

Henryk Pająk

Można znieść obrażenia aż do momentu,kiedy nie czuje się nic... W ten sposób postępują ludzie,którzy ranią innych po tym jak ich wrażliwość jest martwa.....


brolcio
Posty: 695
Rejestracja: 13 paź 2006, 18:55
Samochód: Astro, Camaro, Firebird, Sable
Skąd: Lublin

Post autor: brolcio »

Dokładnie w standardzie USA nie ma tabliczki znamionowej - jest Nr VIN oraz naklejka na drzwiach kierowcy (najczęściej). Zgodnie z naszymi przepisami auto jednak powinno mieć tabliczke znamionową i takową mam np w Firebirdzie który pochodzi z helmutlandu (pełna tabliczka znamionowa przynitowana do przedniego pasa w aucie).
Jednak w PL ustawodaca przewidział możliwość zamontowania tabliczki zastępczej - do zrobienia w niektórych stacjach diagnostycznych.

Awatar użytkownika

RadAg!
Sheriff
Posty: 12244
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Post autor: RadAg! »

Jakie informacje wg przepisow powinna zawierac taka tabliczka brolcio?
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

cezar62
Posty: 3289
Rejestracja: 19 lut 2008, 15:03
Samochód: 2008 Jeep Compass Sport 2,4L
Skąd: Opole
Kontakt:

Post autor: cezar62 »

Zgodnie z polskimi przepisami każdy pojazd powinien posiadać tabliczkę znamionową,
w której podane zostają dane dotyczące pojazdu, określone przez producenta samochodu.
Brak tabliczki znamionowej w samochodzie równoznaczny jest z zakazem poruszania się takiego samochodu.

Tabliczka znamionowa umieszczana jest w samochodzie przez jego producenta.
Miejsce umieszczenia tabliczki nie jest określone przepisami,
powinna być ona jednak umieszczona w miejscu łatwo dostępnym na części trwałej i niewymienialnej.
Dokładne miejsce umieszczenia tabliczki określane jest przez producenta i jest zawsze takie samo dla określonego modelu samochodu.
Powinno ono być podane w książce serwisowej podobnie jak pozostałe numery identyfikacyjne pojazdu.

Tabliczka znamionowa powinna być wykonana z materiałów nie ulegających korozji w określonych, zmiennych warunkach atmosferycznych.
Najczęściej są to metale nieżelazne. Wysokość cyfr i napisów w polach tabliczki powinna wynosić 4mm.

Jeżeli zdarzy nam się zgubić tabliczkę znamionową należy ją wykonać we własnym za kresie na uprawnionej stacji diagnostycznej.
Jeżeli zdarzy się że konieczne jest wykonanie naprawy blacharskiej w miejscu umieszczenia tabliczki
czyli zajdzie konieczność jej demontażu, powinna ona być zamocowana dokładnie w tym samym miejscu i w taki sam sposób.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 31 GRUDNIA 2002 r.
w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
(Dz. U. Nr 32 poz. 0262)
Załącznik nr 4

WYMAGANIA DOTYCZĄCE TABLICZKI ZNAMIONOWEJ

§ 1. Tabliczka znamionowa powinna być umieszczona przez producenta albo przez jego upoważnionego przedstawiciela.
W przypadku braku tabliczki znamionowej mają zastosowanie odrębne przepisy o tabliczce zastępczej.
§ 2. 1. Tabliczka znamionowa powinna być trwale przymocowana w widocznym i łatwo dostępnym miejscu na części,
która nie daje się łatwo usunąć lub wymienić. Powinna ona podawać w sposób czytelny i nieścieralny informacje w następującej kolejności:

1) nazwa producenta (marka);
2) numer świadectwa homologacji typu pojazdu;
3) numer identyfikacyjny pojazdu VIN, a w razie jego braku - rozpoznawczy numer podwozia/nadwozia pojazdu;
4) dopuszczalna masa całkowita pojazdu, a w przypadku motocykli i motorowerów zamiast dopuszczalnej masy całkowitej poziom hałasu zewnętrznego na postoju w dB (A) przy prędkości obrotowej wyrażonej w obr/min;
5) dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów w przypadku pojazdu samochodowego przeznaczonego do ciągnięcia przyczepy;
6) dopuszczalne obciążenia osi podane w kolejności od przodu do tyłu;
7) w przypadku naczepy, dopuszczalne obciążenie pionowe na urządzenie sprzęgające;
8) jeżeli wartości maksymalne mas i obciążeń są większe niż dopuszczalne, to należy podawać również te wartości; dane powinny być wówczas podane w dwóch kolumnach: dopuszczalne - po lewej i maksymalne - po prawej stronie;
9) producent może podać dodatkowe dane, zamieszczając je poniżej lub obok, poza wyraźnie zaznaczonym prostokątem zawierającym jedynie dane przewidziane w pkt 1-8.

2.W przypadku motocykli i motorowerów obowiązuje podanie danych wymienionych w ust. 1 pkt 1-4, przy czym dane określone w ust. 1 pkt 2 i 4 mogą być umieszczone poza tabliczką znamionową.
Jest:
2008 Dodge Nitro 4.0 V6 R/T 4WD 256 KM

Były:
1996 Ford Taurus GL 3.0 V6
1995 Dodge Stratus SE 2.0 R4
2000 Chrysler PT Cruiser Touring Edition 2.0 R4
1995 Mercury Grand Marquis LS 4.6 V8
2006 Jeep Grand Cherokee Limited WK Series 4.7 V8
2004 Ford Taurus SES 3.0 V6
2008 Jeep Compass Sport 2,4L


piotrekzet

Post autor: piotrekzet »

Co to jest - numer świadectwa homologacji?!
A tak na marginesie - nie wiem czy stacja diagnostyczna, która założyła tabliczkę była upoważniona do tego przez producenta czyli Ford Motor Company... :P

Awatar użytkownika

RadAg!
Sheriff
Posty: 12244
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Post autor: RadAg! »

Do tabliczki zatepczej stosuje sie odrebne przepisy...ale szydera z ta tabliczka...
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

cezar62
Posty: 3289
Rejestracja: 19 lut 2008, 15:03
Samochód: 2008 Jeep Compass Sport 2,4L
Skąd: Opole
Kontakt:

Post autor: cezar62 »

piotrekzet pisze:Co to jest - numer świadectwa homologacji?!
Homologacja - to pozwolenie na użytkowanie urządzenia na terenie kraju, wydającego pozwolenie,
przyznawane przez uprawnioną instytucję. Korzystanie ze sprzętu, który jej nie posiada powoduje,
że za uszkodzenia lub szkody spowodowane użytkowaniem odpowiada użytkownik.
Samochody posiadają homologację typu - procedurę, za pomocą której stwierdza się,
że typ pojazdu oraz przedmioty jego wyposażenia i części spełniają wymagania określone przepisami.

Świadectwo może na przykład potwierdzać homologację pojazdu lub silnika pojazdu
w zakresie emisji zanieczyszczeń zawartych w spalinach, zgodnie z wymaganiami
określonymi przynajmniej w 03 serii poprawek do Regulaminu nr 83 EKG ONZ
lub w 02B serii poprawek do Regulaminu nr 49 EKG ONZ
(w zależności od zakresu stosowania tych regulaminów)
albo równoważnych dyrektyw EWG, o których mowa w przepisach o homologacji pojazdów. ;D

I oczywiście świadectwa homologacyjne posiadają swoje numery :)

[ Dodano: 2009-05-12, 01:37 ]
Tabliczka zastępcza.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 22 lipca 2002 r.
w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów.

(Dz. U. Nr 133, poz. 1123)

§ 29. 1. Organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje, w drodze decyzji,
zgodę na wykonanie i umieszczenie tabliczki znamionowej zastępczej,
zwanej dalej "tabliczką zastępczą", w przypadku:

braku, utraty lub zniszczenia tabliczki znamionowej,
utraty aktualności treści tabliczki znamionowej w zakresie określenia cech identyfikacyjnych pojazdu.

2. W przypadkach określonych w ust. 1 stacja kontroli pojazdów wydaje zaświadczenie
potwierdzające wykonanie i umieszczenie tabliczki zastępczej.

Rozdział 5
Przepisy przejściowe i końcowe

12. W przypadku zgłoszenia do rejestracji pojazdu, który nie posiada nadanych i umieszczonych fabrycznie przez producenta
lub w trybie określonym przepisami odrębnymi cech identyfikacyjnych
lub nie posiada tabliczki znamionowej, właściciel pojazdu do wniosku o rejestrację
dołącza zaświadczenie potwierdzające nadanie i umieszczenie cech identyfikacyjnych
lub wykonanie tabliczki znamionowej zastępczej.
Jest:
2008 Dodge Nitro 4.0 V6 R/T 4WD 256 KM

Były:
1996 Ford Taurus GL 3.0 V6
1995 Dodge Stratus SE 2.0 R4
2000 Chrysler PT Cruiser Touring Edition 2.0 R4
1995 Mercury Grand Marquis LS 4.6 V8
2006 Jeep Grand Cherokee Limited WK Series 4.7 V8
2004 Ford Taurus SES 3.0 V6
2008 Jeep Compass Sport 2,4L

ODPOWIEDZ