Gwizd i cisza w głośnikach

Dział poświęcony zagadnieniom technicznym w samochodach. Mechanika i elektryka mają swoje miejsce. Poruszamy tutaj tematy dotyczące ogólnych zagadnień dotyczących wszystkich samochodów bez podziału na marki.
Regulamin forum
Prosimy o rzeczową dyskusję. Posty nie wnoszące nic do tematu będą usuwane lub przenoszone. Wątki dotyczące konkretnej marki lub modelu także będą przenoszone do działów tematycznych. To jest forum OGÓLNO-TECHNICZNE.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Topic author
MarDan
Posty: 1246
Rejestracja: 16 wrz 2007, 11:38
Samochód: MERCURY SABLE 3.8L / 95r - RadAg-a - Thank you !!!
Skąd: Bielsko-Biala

Gwizd i cisza w głośnikach

Post autor: MarDan »

Może mi ktoś pomoże z moim radyjkiem?

Kupiłem Blaupunkt-a - kaseciaka z takimi tam bajerami jak RDS.autorewers itp.

Dzieje się z nim coś dziwnego - mianowicie niekiedy gra z pół godzinki ale najczęściej po kilku minutach dochodzi do mnie dźwięk jak by bolid F1 mnie wyprzedziła (taki ryk) i milknie radio. Po kilku sekundach lekko w głośnikach skrzypnie ale nadal cisza. Wtedy wyłączam radio i włączam z powrotem i znowu działa jak należy.....ale tylko znowu kilka minut i powtórka
W trakcie przerwania głosu radio działa - wyświetlacz wskazuje fale,wyszukuje nowe itp.
Wymieniłem już głośniki na nowe i antenę.

Co może być przyczyną?
Pozdrówka



@@@ JEŻELI BOISZ SIĘ GŁOSIĆ PRAWDĘ - JUŻ JESTEŚ NIEWOLNIKIEM @@@

Henryk Pająk

Można znieść obrażenia aż do momentu,kiedy nie czuje się nic... W ten sposób postępują ludzie,którzy ranią innych po tym jak ich wrażliwość jest martwa.....

Awatar użytkownika

RadAg!
Sheriff
Posty: 12244
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Post autor: RadAg! »

Hmmm. a radio kupiles nowke sztuke czy jakas uzywke z allegro? Byc moze to wina samego radia dlatego pytam jak nabyles. Jak nowe tgo moze wina jakiegos zwarcia, spiecia... :?
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

cezar62
Posty: 3285
Rejestracja: 19 lut 2008, 15:03
Samochód: 2008 Jeep Compass Sport 2,4L
Skąd: Opole
Kontakt:

Post autor: cezar62 »

Bym stawiał na wzmacniacz radia lub coś z nim związane elektronicznie.
Może radyjko do jakiegokolwiek serwisu na sprawdzenie dasz ?
W serwisie sprzętu RTV gdzie czasem bywam, 30 zł kosztuje ocena uszkodzenia i podanie kosztów naprawy.
Jest:
2008 Jeep Compass Sport 2,4L

Były:
1996 Ford Taurus GL 3.0 V6
1995 Dodge Stratus SE 2.0 R4
2000 Chrysler PT Cruiser Touring Edition 2.0 R4
1995 Mercury Grand Marquis LS 4.6 V8
2006 Jeep Grand Cherokee Limited WK Series 4.7 V8
2004 Ford Taurus SES 3.0 V6


piotrekzet

Post autor: piotrekzet »

Mardan, ale zainstalowałeś je w mercu? Odwrócona faza na głosnikach raczej nie powinna powodować takich atrakcji, sprawdź jeszcze impedancję wyjściową - czyli czy głośniki mają tyle ohmów co wyjście wzmacniacza. Jeśli tyle samo lub więcej to OK, jeśli mniej to zmieniaj póki radio działa.

Awatar użytkownika

Topic author
MarDan
Posty: 1246
Rejestracja: 16 wrz 2007, 11:38
Samochód: MERCURY SABLE 3.8L / 95r - RadAg-a - Thank you !!!
Skąd: Bielsko-Biala

Post autor: MarDan »

kurde.......nie wpadłem na to......będę musiał kuknąć na głośniki i radyjko choć nie wiem nawet czy ma jakieś oznaczenia jakie głośniki powinny być. Obawiam się,że nie ma....

[ Dodano: 2009-05-18, 18:00 ]
Znalazłem taki opis na necie:

Obrazek

Czy ktoś się orientuję w tym? Może oznaczenia coś pomogą w rozwiązaniu pytanka na temat odpowiednich głośników?

[ Dodano: 2009-05-18, 18:01 ]
Takie radio właśnie zamontowane mam w mercu....

[ Dodano: 2009-05-19, 09:43 ]
Znalazłem taką starą aukcję z tym radiem:

http://74.125.43.132/translate_c?hl=pl& ... SBduvxLILA

Jest napisane,że wyjście 2x24W lub 4x19W.
Ja mam podłączone tylko dwa głośniki. Kable z tych dwóch wejść idą do regulatora (przekaźnik) w tunelu środkowym i tam dopiero jest sygnał rozdzielany na tylne 2 lub przednie 2 lub na wszystkie 4 głośniki.
A podpiąć tam mogę tylko 2 kabelki z radia. Kiedyś takie tylko robili do merców.
Czyli możliwe,że za dużo mocy idzie na głośniki? Mam 20W a z opisu wychodzi,że jak się podłączy 2 do radia to moc wyjściowa z radia jest 2x24W

Jak to jest?
Pozdrówka



@@@ JEŻELI BOISZ SIĘ GŁOSIĆ PRAWDĘ - JUŻ JESTEŚ NIEWOLNIKIEM @@@

Henryk Pająk

Można znieść obrażenia aż do momentu,kiedy nie czuje się nic... W ten sposób postępują ludzie,którzy ranią innych po tym jak ich wrażliwość jest martwa.....

Awatar użytkownika

bogdan967
Posty: 51
Rejestracja: 13 maja 2009, 20:46
Skąd: Wołomin

gwizd i cisza w głośnikach

Post autor: bogdan967 »

mam podstawowe pytanie ,ile przewodów wychodzi z radia?jeśli dwa to masz wspólną masę.jeśli cztery to mószą byćparowane[zielony i czarno zielony-na przykład]

Awatar użytkownika

cezar62
Posty: 3285
Rejestracja: 19 lut 2008, 15:03
Samochód: 2008 Jeep Compass Sport 2,4L
Skąd: Opole
Kontakt:

Post autor: cezar62 »

Za dużo mocy na głośniki nie pójdzie, prawa Ohma nie przeskoczysz :)
Upraszczając, moc = napięcie x prąd.
Czyli, masz stałe napięcie w samochodzie, masz fabryczny prąd jaki "produkuje" i wytrzymuje radio,
więc nic więcej nie wyciągniesz jeśli chodzi o moc.
Podłączenie głośników o mocy większej niż podana w opisie nie spowoduje "pobierania"
tej większej mocy przez głośniki, bo radio więcej nie może niż pozwala prawo Ohma :)
Jest:
2008 Jeep Compass Sport 2,4L

Były:
1996 Ford Taurus GL 3.0 V6
1995 Dodge Stratus SE 2.0 R4
2000 Chrysler PT Cruiser Touring Edition 2.0 R4
1995 Mercury Grand Marquis LS 4.6 V8
2006 Jeep Grand Cherokee Limited WK Series 4.7 V8
2004 Ford Taurus SES 3.0 V6

Awatar użytkownika

Topic author
MarDan
Posty: 1246
Rejestracja: 16 wrz 2007, 11:38
Samochód: MERCURY SABLE 3.8L / 95r - RadAg-a - Thank you !!!
Skąd: Bielsko-Biala

Post autor: MarDan »

Mam zwykłą kostkę ISO i mam wyjścia na 4 głośniki - po 2 bolce na każdy.
Tylko mam podłączone 2 - prawy i lewy. Kable idą do konsoli środkowej,gdzie mam regulator głośników przód-tył i tam się dopiero sygnał rozdziela na 4 głośniki.

A wczoraj zauważyłem,że jak mi pyknie w głośnikach i cisza jest to nie muszę nawet radia gasić. Wystarczy,że potencjometrem ściszę całkowicie i jak znowu pogłaśniam to jest dźwięk. I tak w kółko....

ciekawe.....i wkurzające....
Pozdrówka



@@@ JEŻELI BOISZ SIĘ GŁOSIĆ PRAWDĘ - JUŻ JESTEŚ NIEWOLNIKIEM @@@

Henryk Pająk

Można znieść obrażenia aż do momentu,kiedy nie czuje się nic... W ten sposób postępują ludzie,którzy ranią innych po tym jak ich wrażliwość jest martwa.....


piotrekzet

Post autor: piotrekzet »

Mardan, puść oddzielne przewody na każdy głośnik. Po dwa na jeden:) Na początek po wierzchu, sprawdź czy dobrze działa i wtedy ewentualnie pobaw się w maskowanie tych kabli. Z opisu to trochę tak jakbyś gdzieś po drodze miał jakiś kondesator tylko nie pamiętam jak podłączony:) Ładuje się i "odcina" zasilanie, tylko jeszcze nie wymyśliłem jak się rozładowuje :D

Awatar użytkownika

Topic author
MarDan
Posty: 1246
Rejestracja: 16 wrz 2007, 11:38
Samochód: MERCURY SABLE 3.8L / 95r - RadAg-a - Thank you !!!
Skąd: Bielsko-Biala

Post autor: MarDan »

Na środku mam takie pokrętło:

Obrazek


Obrazek

A tu jest schemat podłączenia głośników.

Obrazek

Do środkowych bolców idą kable bezpośrednio od radia i dopiero tam jest sygnał rozdzielany :)

Ja mam kapkę inny - mam dodatkowe bolce na masę w środku regulatora i wygląda mi to tak:

Obrazek

Nieźle namieszane? Ale w zasadzie to proste jest choć przez 2 godziny podłączałem te kable szukając który gdzie idzie i skąd.

ps. To nie wnętrze mojego :) U mnie jest ładniej i czyściej :D
Pozdrówka



@@@ JEŻELI BOISZ SIĘ GŁOSIĆ PRAWDĘ - JUŻ JESTEŚ NIEWOLNIKIEM @@@

Henryk Pająk

Można znieść obrażenia aż do momentu,kiedy nie czuje się nic... W ten sposób postępują ludzie,którzy ranią innych po tym jak ich wrażliwość jest martwa.....


piotrekzet

Post autor: piotrekzet »

Te dotatkowe masy nie spełniają żadnego zadania, bo równie dobrze można zewrzeć te wszystkie dodatkowe styki i odprowadzić do masy. A czy na pewno dobrze podłączyłeś głośniki? I z tego schematu wynika, że albo masz dźwiek na przód albo na tył, chyba że tam jest potencjometr? W sumie to wystarczy, że podciągniesz dodatkowe przewody "+" od radia do tej kostki i dwa dodatkowe "-" do miejsca rozdzielenia "minusów" :) Od biedy nie musisz ciągnąć, tych masowych masz od groma i ciut ciut :D

ODPOWIEDZ