Polska policja! Tzn . Specjaliści od świateł

Tu rozmawiamy o autach ogólnie. Wszystkie marki, modele, kraje.
Awatar użytkownika

siwrelax
Posty: 518
Rejestracja: 05 lip 2013, 23:21
Samochód: PTS '90
Skąd: Aktualnie: Hoge Hexel, NL

Re: Polska policja! Tzn . Specjaliści od świateł

Post autor: siwrelax »

KARLone pisze:a prawo o ruchu drogowym mówi jasno, ze pojazd zaimportowany w ilości 1 szt. rocznie nie wymaga homologacji!
To znaczy, że brak znaku E nie może stanowić powodu do zatrzymania dowodu, czy też odmowy diagnosty do podbicia przeglądu. Karlone, Możesz podać odniesienie do tego zapisu?


sivy
Posty: 116
Rejestracja: 04 mar 2012, 09:06
Samochód: dodge challenger srt8 ('09)+gmc yukon denali ('11)
Skąd:

Re: Polska policja! Tzn . Specjaliści od świateł

Post autor: sivy »

maniek - jak ci zabiora dowod rejestracyjny to za chuja waclawa przegladu nie zrobisz. mialem dokladnie taka sama sytuacje z challem. zaden diagnosta za zadne pieniadze sie nie podlozy. przez tydzien probowalem i dupa. w koncu challa przerobilem i problem z glowy. a z yukonem nawet nie czekalem az mi dowd zabiora tylko odrazu przerabialem.

Awatar użytkownika

m4ni3k
Posty: 831
Rejestracja: 20 kwie 2011, 21:50
Samochód: pacifica 4.0 AWD
Skąd: Warszawa

Re: Polska policja! Tzn . Specjaliści od świateł

Post autor: m4ni3k »

sivy rozumiem, ale skoro nie masz znaczka E na lampie to jak Ci zrobił przegląd? przecież te lampy też są nieodpowiednie... w końcu jak już się czepiać to wszystkiego
po drugie nie wiem jak diagności do tego podchodzą - czy jest różnica zrobienie przeglądu dla auta z usa /bez przeróbek/ z dowodem a po jego zabraniu?
wcześniej w challu zrobiłeś przegląd a po zabraniu dowodu gościu już nie chciał?
Pozdrawiam :-)

Awatar użytkownika

ser-o
Posty: 266
Rejestracja: 30 paź 2012, 12:06
Samochód: '89 Cadillac Fleetwood; '97 Dodge Grand Caravan
Skąd: Kębłowo/ Wolverhampton

Re: Polska policja! Tzn . Specjaliści od świateł

Post autor: ser-o »

KARLone pisze: prawo o ruchu drogowym mówi jasno, ze pojazd zaimportowany w ilości 1 szt. rocznie nie wymaga homologacji!
Z ciekawości wygooglowałem to: http://www.transport.gov.pl/2-482be1a92 ... 12-p_1.htm" onclick="window.open(this.href);return false; i:
Ww. ustawa uchyliła m.in. art. 68 ust. 17, tj. ustawowe zwolnienie z obowiązku homologacji pojazdu wyprodukowanego lub importowanego w ilości jednej sztuki rocznie oraz pojazdu marki SAM.
Więc chyba nieaktualne :(


sivy
Posty: 116
Rejestracja: 04 mar 2012, 09:06
Samochód: dodge challenger srt8 ('09)+gmc yukon denali ('11)
Skąd:

Re: Polska policja! Tzn . Specjaliści od świateł

Post autor: sivy »

w okregowej stacji diag. czyli tam gdzie musisz jechac jak ci dowod zabiora nie sprawdzali znaczka e. jak gadalem z kolesiem pozniej to mowil ze tego nigdy nie sprawdzaja.

Awatar użytkownika

pecha
Posty: 1426
Rejestracja: 25 wrz 2012, 23:06
Samochód: Azul grande, El Bandito
Skąd: Łódź

Re: Polska policja! Tzn . Specjaliści od świateł

Post autor: pecha »

Czyli podchodzą do tego zdroworozsadkowo, jak jest obcięcie euro to jest dobrze.

Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3658
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: Polska policja! Tzn . Specjaliści od świateł

Post autor: KARLone »

ser-o pisze:
KARLone pisze: prawo o ruchu drogowym mówi jasno, ze pojazd zaimportowany w ilości 1 szt. rocznie nie wymaga homologacji!
Z ciekawości wygooglowałem to: http://www.transport.gov.pl/2-482be1a92 ... 12-p_1.htm" onclick="window.open(this.href);return false; i:
Ww. ustawa uchyliła m.in. art. 68 ust. 17, tj. ustawowe zwolnienie z obowiązku homologacji pojazdu wyprodukowanego lub importowanego w ilości jednej sztuki rocznie oraz pojazdu marki SAM.
Więc chyba nieaktualne :(
poczytałem trochę tę ustawę zmieniającą ustawę prawo o ruchu drogowym
http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q= ... GU&cad=rja" onclick="window.open(this.href);return false;
wygląda na to, że teraz trzeba pisać do ministra ws. dopuszczenia jednostkowego pojazdu:
Art. 70zo. 1. Dopuszczenia jednostkowego pojazdu udziela, w drodze decyzji
administracyjnej, minister właściwy do spraw transportu, za opłatą,
przy czym jej wysokość nie może przekroczyć 800 zł.
2. Dopuszczenia jednostkowego pojazdu udziela się na wniosek pro-
ducenta, importera, właściciela pojazdu albo ich upoważnionego
przedstawiciela, posiadającego siedzibę lub miejsce zamieszkania
na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
3. Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, dołącza się:
1) dokument informacyjny sporządzony według wzoru określonego
w przepisach wydanych na podstawie art. 70zs ust. 1 pkt 1;
2) sprawozdanie z badań potwierdzające spełnienie odpowiednich
warunków lub wymagań technicznych w celu dopuszczenia jed-
nostkowego pojazdu;
3) kopię dowodu uiszczenia opłaty za dopuszczenie jednostkowe
pojazdu.
chciałbym jednak zaznaczyć, że ustawa zmieniająca weszła w życie 6 miesięcy po 10 października 2012 r. czyli 10 kwietnia 2013r. Skoro auto zostało wprowadzone do obrotu na teren RP przed tą datą, to podlega pod poprzednią ustawę. To tak jak z budynkami z lat np. 50 tych - obecnie nie odpowiadają jakimś wymaganiom ale nikt ich nie wyburza czy też nie każe przebudowywać do nowych przepisów, bo w momencie wybudowania odpowiadały odpowiednim przepisom i te właśnie przepisy mają zastosowanie dla tych budynków. W największym skrócie: PRAWO NIE DZIAŁA WSTECZ. Wydaje się jednak, że wprowadzono dodatkowy podatek w kwocie 800 zł. Nie chce się tu wymądrzać, bo prawnikiem ani importerem nie jestem. Może ktoś kto ma styczność z tematem powie coś więcej. Gdyby się nie wyjaśniło, to napiszemy do ministerstwa o interpretację tych przepisów.


pawel_java
Posty: 19
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:45
Samochód: Mercury Grand Marquis
Skąd:

Re: Polska policja! Tzn . Specjaliści od świateł

Post autor: pawel_java »

Dzisiaj dzwoniłem do Ministerstwa Infrastruktury, kolejno przekierowywano mnie do 5 różnych osób aż w końcu dodzwoniłem się do departamentu wymogów technicznych czy jakoś tak. Wytłumaczyłem Pani na czym polega problem niestety odpowiedziała mi, że ministerstwo nie wydaje żadnych odstąpień od wymogów oświetlenia określonych w przepisach. Tłumaczyłem że samochód nigdy nie był produkowany na rynek europejski, więc poleciła mi poszukać zamiennika z innego pojazdu ( bardzo ogarnięta osoba). Uświadomiłem ją, że nie ma takiej opcji więc poleciła mi odezwać się do Instytutu Transportu Samochodowego. Dała mi nazwisko i numer osoby zajmującej się homologacją oświetlenia, jednak ja zwątpiłem bo co by tam mogli wymyślić innego jak nie przekierować mnie z powrotem do ministerstwa.

Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3658
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: Polska policja! Tzn . Specjaliści od świateł

Post autor: KARLone »

urzędnikami gada się tak jak z bankowcami - dla nich jest wszystko oczywiste. Paweł myślę, że urzędniczka nie zrozumiała albo nie chciała zrozumieć o co Ci chodzi. Pytałeś ją o odstępstwa od warunków technicznych a ona nie skapowała że chodzi Ci o jednostkowe dopuszczenie do ruchu jak mówi ustawa ale wątpię, że ta pani ją czytała i ją zna bo inaczej by zajarzyła o jakie odstępstwa chodzi.


pawel_java
Posty: 19
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:45
Samochód: Mercury Grand Marquis
Skąd:

Re: Polska policja! Tzn . Specjaliści od świateł

Post autor: pawel_java »

Tłumaczyłem jej z 10 min o co mi chodzi, domyślam się że sam w tej sprawie dużo nie zdziałam więc może trzeba złożyć jakieś grupowe pisemko. Nie udało mi się znaleźć jakiegoś oficjalnego źródła ale w unii podobno można rejestrować samochody z oświetleniem US, jeżeli to nie jest tylko czyimś wymysłem to można by było coś powalczyć w końcu też jesteśmy w unii.

Awatar użytkownika

jadaniel
Posty: 1729
Rejestracja: 05 maja 2010, 19:22
Samochód: Merc ML W164 3.5 V6 2008
Skąd: Barwice - PL ; Peterborough - UK

Re: Polska policja! Tzn . Specjaliści od świateł

Post autor: jadaniel »

ja w UK (tez unia euro.) mam oryginalne oświetlenie w Caprice i wszystko jest OK na przeglądach itp.
Daniel
ex Chevy Tahoe 5.3 V8 '02
ex Chevy Camaro Z28 LS1 5.7 V8 '99
ex Chevy Caprice 5.0 V8 '91

Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3658
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: Polska policja! Tzn . Specjaliści od świateł

Post autor: KARLone »

Pewnie, że można by zawalczyć. O ile dobrze pamiętam to w Holandii rejestrują czerwone kierunki, przynajmniej kiedyś. W Niemczech można zamówić oryginalne tablice w rozmiarze US, czyli to nie jest tak że łunia zakazuje i koniec. Pismo to jest to, bo odpowiedź też musi być na piśmie, więc jest szansa, że ktoś się nad tym zastanowi i poda jakąś wykładnię prawną. Może na rajd opracujemy jakieś pismo i podpiszemy wspólnie...


pawel_java
Posty: 19
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:45
Samochód: Mercury Grand Marquis
Skąd:

Re: Polska policja! Tzn . Specjaliści od świateł

Post autor: pawel_java »

Bardzo dobry pomysł, do tego trzeba by nawiązać kontakt z innymi forami... osób, które drażni ten temat na pewno jest więcej. Tak zdrowo-rozsądkowo podchodząc do sprawy, za złe oświetlenie mogą mi zabrać dowód więc mam sobie wygrawerować literkę E w kółeczku za co mogę iść do paki bo podrabiam homologację.


sivy
Posty: 116
Rejestracja: 04 mar 2012, 09:06
Samochód: dodge challenger srt8 ('09)+gmc yukon denali ('11)
Skąd:

Re: Polska policja! Tzn . Specjaliści od świateł

Post autor: sivy »

wlasnie zauwazylem ze w gmc mi sie przeglad konczy w przyszlym tygodniu. wiec podjade do stacji diagnostycznej takiej okregowej (kiedys hondy nie chcieli mi przepuscic mi mo ze byla to wersja europejska) i zobacze czy przejde przeglad czy sie nie przyjebia do braku literki "e"

Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3658
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: Polska policja! Tzn . Specjaliści od świateł

Post autor: KARLone »

Problemem jest to, że przepisów jest tak dużo i w dodatku zmienianych wielokrotnie, że nie podejrzewam urzędników o śledzenie ich na bieżąco, a nawet jak śledzą to i tak się to myli, miesza oraz zapomina, to normalne. Nienormalne jest to, że urzędnicy, diagności i policjanci nie sprawdzają jak jest na prawdę, jaka podstawa prawna, jakie są możliwości i co odpowiedzieć petentowi, żeby nie miał wrażenia że płaci podatki na darmozjadów. Na pewno już dobrze znacie tę historię ale tak dla przypomnienia że od 30 lat nic się nie zmieniło:


poniżej w załącznikach dwie bardzo ciekawe publikacje skierowane do policjantów, żeby wiedzieli jak się zachowywać w czasie kontroli drogowej i za co mogą zatrzymać dowód.
a tu źródło i inne ciekawe publikacje nie tylko związane z ruchem drogowym http://katowice.szkolapolicji.gov.pl/publikacje/" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ