Pojemności silników na klapach bagażników aut merykańskich

Tu rozmawiamy o autach ogólnie. Wszystkie marki, modele, kraje.
Awatar użytkownika

Lucas
Posty: 949
Rejestracja: 16 sie 2013, 22:28
Samochód: 1992 Mercury Grand Marquis
Skąd: Ostrowiec Św.

Re: Dzwięki wydechów

Post autor: Lucas »

RadAg! pisze:Skupmy się, jak chcecie dalej rzetelnie badać problem, na prawdziwych amerykanach z przedziału lat 50-70. Naprawdę 5.2 V8 z tesco na tylnej klapie wydaje się wam amerykańskie
W latach 50-70 to i w europie rzadziej stosowano takowe oznaczenia i tworzenie submodeli od pojemności silnika. Wniosek z tego taki, że wraz z postępem czasu, pojawia się tego na samochodach coraz więcej :P

A co do tego 5.2 V8, to nikt nie tworzył od tego żadnego submodelu, Nie było Jeep'a 5.2 V8, Dodge'a 5.2 V8. To tylko taka moja mała dygresja, bo nie podoba mi się stawianie Jeep'a jako złego przykładu. Sory, mówię w prost bo lubię te auta, i nie uważam, że są mało amerykańskie. Radku, nie wiem czy zwróciłeś uwagę, ale Grand Cherokee wraz z Explorerem to najpopularniejsze SUV'y w stanach. To prawie tak jak Viki, tylko, że w innym segmencie :)

P.S. znaczek 5.2 V8 pojawiał się tylko na Grandach w latach 1993-1995, ani wcześniej (Grand Wagoneer), ani w późniejszych latach, nie było podawanej pojemności. Na klapie wisiało tylko V8, no poza małymi wyjątkami, ale to już po roku 2003 ;)
1998 Jeep Grand Cherokee 5.2 Limited-EX
2000 Jeep Grand Cherokee 4.7 Limited-EX
2004 Ford Explorer Sport Trac 4.0 XLS-EX
2001 Dodge Durango 5.9 SLT PLus-EX
1995 Jeep Grand Cherokee 4.0 Limited-EX
2003 Chevrolet Avalanche 5.3 4x4-EX
2003 Chrysler 300M 3.5 H.O.-EX
2000 Jeep Grand Cherokee 4.0 Laredo-EX
1992 Buick Park Avenue 3.8-EX
1992 Jeep Cherokee 4.0 Limited-EX
1992 Mercury Grand Marquis

Awatar użytkownika

RadAg!
Sheriff
Posty: 12244
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: Dzwięki wydechów

Post autor: RadAg! »

Lucas pisze:
P.S. znaczek 5.2 V8 pojawiał się tylko na Grandach w latach 1993-1995, ani wcześniej (Grand Wagoneer), ani w późniejszych latach, nie było podawanej pojemności. Na klapie wisiało tylko V8, no poza małymi wyjątkami, ale to już po roku 2003 ;)
No i sam widzisz, że pojemność to tylko wyjątek ;)
Jeśli chodzi o Durango czy Explorera to duża popularność nie czyni z nich aut amerykańskich przez duże "A". W zasadzie Focus i Fiesta są chyba teraz najpopularniejszym Fordami.

Może z innej beczki, podajcie mi submodele samochodów STRICTE amerykańskich które były nazwane/identyfikowane wg pojemności silnika :P
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

dżordż
Posty: 349
Rejestracja: 29 mar 2010, 18:33
Samochód: 1998 Crown Victoria
Skąd: opolskie
Kontakt:

Re: Pojemności silników na klapach bagażników aut merykański

Post autor: dżordż »

1967 Ford 7 litre :D

Awatar użytkownika

kitt94
Posty: 560
Rejestracja: 24 wrz 2012, 20:44
Samochód: '94 ZJ 5.2; '90 Skylark 3.3; '89 Ford Taurus
Skąd:

Re: Pojemności silników na klapach bagażników aut merykański

Post autor: kitt94 »

Cadillac V-16 (czasem zwany Sixteen)
Ford V8

Właśnie miałem napisać, że we wcześniejszych latach (jak chociażby przytoczone 50-70) na europejskich i azjatyckich wozach też nie podawano pojemności, lub robiono to wyjątkowo... Takie przynajmniej odnoszę wrażenie, od bardzo dawna nie prouszam tematu tych jeździdełek, więc mogę się mylić.
Knight Rider. A shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist. Michael Knight, a young loner on a crusade to champion the cause of the innocent, the helpless, the powerless, in a world of criminals who operate above the law.


Topic author
piotrekzet

Re: Pojemności silników na klapach bagażników aut merykański

Post autor: piotrekzet »

A po czym poznacie takiego taurusa czy jest 3.0 czy 3.8? Pomijam otworzenie maski. To samo z t-birdem, byl z silnikiem 3.8, 4.6 i 5.0. U mnie wiadomo co mam pod maską tylko dzięki naklejce "fuck the fuel economy 4.6 V8 under the hood", a mimo to byłem nieraz pytany jaki silnik, bo nie ma żadnego znaczka. Czyli coś jest w tym, co mówi Radek. A w Eurokołchozie musi być tabliczka, tak jak musiał być numer silnika w dowodzie rejestracyjnym. Bo tylko w USA to jest część zamienna.
Jeśli chodzi o cadilaca sixteen, moim zdaniem jest bardzo dobrym przykładem na wyjątkowość takiej nazwy, bo to wyjątkowy samochód. Coś w stylu bugatti veyrona, zrobili bo... BO TAK! Bo mogli! Tyle że, o ile dobrze pamiętam, sixteen nie wszedł do masowej produkcji.

Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3658
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: Dzwięki wydechów

Post autor: KARLone »

kitt94 pisze:A jak ja mam ładne stylizowane, złote logo "V* 5.2 Litre" to co teraz? Ni to muscle car, ni euro- albo japowóz...

Obrazek
tak teraz doczytałem :)
akurat w tym przypadku mamy do czynienia z wersją europejską bo słowo "litre" to typowo brytyjskie słowo jak "tyre"
umieszczanie takich elementów na klapie ma jedynie podwyższać "prestiż", zwróćcie uwagę, że prestiżowe marki praktycznie w ogóle nie stosują żadnych oznaczeń modelu czy wersji silnikowej, jedynie skrajnie mocne egzemplarze były wyróżnianie dodatkowymi emblematami. Dzisiaj połowa beemek jeździ z literką M. :D Ja bym się skłaniał generalnie ku teorii, że to europejska moda i kiedyś dla przeciętnego zjadacza kukurydzy nie miało znaczenia jaka V8-mka jest pod maską :D dzisiaj czasy się zmieniają, pojemność więc pojemności 2.4 warto przedstawić jako zaletę.

Awatar użytkownika

RadAg!
Sheriff
Posty: 12244
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: Pojemności silników na klapach bagażników aut merykański

Post autor: RadAg! »

W końcu pojawił się jakieś głosy rozsądku od starych forumowych wyjadaczy (Piotrekzet, Karlone) bo już myślałem, ze tu sama niedouczona młodzież tylko została :D :D :D Dzięki :) :pada: :pada: :pada: :pada:
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

siwrelax
Posty: 518
Rejestracja: 05 lip 2013, 23:21
Samochód: PTS '90
Skąd: Aktualnie: Hoge Hexel, NL

Re: Pojemności silników na klapach bagażników aut merykański

Post autor: siwrelax »

Zgodnie z przytoczonymi przykładami, u mnie na klapie widnieje napis "Mark VIII" :P
Dyskretnie zakamuflowana liczba cylindrów w oznaczeniu modelu, czy może perfidny zabieg marketingowy? Historycy mają sprzeczne opinie i zapewne nigdy nie dowiemy się jak było na prawdę...

Awatar użytkownika

kitt94
Posty: 560
Rejestracja: 24 wrz 2012, 20:44
Samochód: '94 ZJ 5.2; '90 Skylark 3.3; '89 Ford Taurus
Skąd:

Re: Pojemności silników na klapach bagażników aut merykański

Post autor: kitt94 »

piotrekzet - miałem na myśli Cadillaca V-16 z lat 30., nie współczesny koncept. Pierwowzór był najwyższym modelem w gamie produkowanym przez 10 lat.

KARlone - co najwyżej z euroepjską wersją słowa "litr", bo akurat moje auto wg numeru VIN było zrobione na USA w Michigan, wiem czym jeżdżę. Chyba, że masz na myśli po prostu ukłon w stronę europejskiej klienteli, wtedy zwracam honor.
umieszczanie takich elementów na klapie ma jedynie podwyższać "prestiż", zwróćcie uwagę, że prestiżowe marki praktycznie w ogóle nie stosują żadnych oznaczeń modelu czy wersji silnikowej, jedynie skrajnie mocne egzemplarze były wyróżnianie dodatkowymi emblematami. Dzisiaj połowa beemek jeździ z literką M. :D Ja bym się skłaniał generalnie ku teorii, że to europejska moda i kiedyś dla przeciętnego zjadacza kukurydzy nie miało znaczenia jaka V8-mka jest pod maską
Piszesz o europejskiej modzie na pokazywanie wielkich pojemnosci i niezwykłości silników (bo takie mocne i w ogóle koazk samochód mam), a ja znów przytoczę kotleta o oznaczeniach na błotnikach i shaker'ach w muscle car'ach. Jak nie widzcie na przestrzeni tych dwóch postów pewnej zależności i zaprzeczania, gmatwania słów, to już nic nie poradzę.
Żadna Miura czy Countach albo inne Ferrari nie miały oznaczeń, a takie Chevelle a to SS 396, a to SS 454... A porównując limuzyny znowu się powtórzę - stylizowana V na Cadillac'ach (a to tylko jeden mały przykład, bo od lat 50. był to masowo stosowany zabieg chyba przez wszystkie koncerny, zmienna była właściwie tylko ich lokalizacja na nadwoziu). Z Europy chyba tylko Mercedes stosował jawne oznaczenia (pojemności), więc jest to bujda (pozostając w tamtych czasach) na resorach, że to typowo europejska moda. FAKT - nie wszędzie podawano pojemność, ale dyskusja zaczęła się też od TYPU silnika, a teraz przytoczono przykład literki M...
A skoro do tablicy bierzemy "prestiżowe" auta z Europy i Azji, to nie wiem dlaczego mamy pomijać lub brać jako wyjątek Muscle Cars, które jakby nie patrzeć były prestiżowymi autami, a tę pojemność podawały przy każdej możliwej sposobości.

I nie czepiajcie się teraz proszę znowu tych nieszczęsnych "V", napisałem już akapit wyżej czemu znowu przytoczyłem ten przykład.

Z tego co pamiętam, te niestosowanie oznaczeń w eurpejczykach jest opcją płatną, na pewno któraś z marek jeszcze do niedawna taki zabieg stosowała (mówię o luksusowych limuzynach). A takie japońskie Lexusy, to co drugi ma napis LScośtamcośtam, jak się tego na życzenie nie usunie.
Knight Rider. A shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist. Michael Knight, a young loner on a crusade to champion the cause of the innocent, the helpless, the powerless, in a world of criminals who operate above the law.

Awatar użytkownika

krzemien323
Posty: 840
Rejestracja: 23 cze 2011, 20:55
Samochód: Grand Prix '88, Camaro '94 i 125p
Skąd: Ostrowiec Św.

Re: Pojemności silników na klapach bagażników aut merykański

Post autor: krzemien323 »

Ale się rozwinęło! A na początku chodziło od nieryginalny (Tescowy) znaczek V8 na klapie thunderbirda :)


julek79
Posty: 179
Rejestracja: 12 paź 2014, 16:32
Samochód: crown vicki'93 GMC VANDURA'88
Skąd:

Re: Pojemności silników na klapach bagażników aut merykański

Post autor: julek79 »

wsadziłeś Krzemień kij w mrowisko,i to głeboko :)

Awatar użytkownika

duch_gdansk
Posty: 180
Rejestracja: 15 gru 2013, 10:28
Samochód: Camaro 86, Camaro 87
Skąd: Gdańsk

Re: Pojemności silników na klapach bagażników aut merykański

Post autor: duch_gdansk »

Oczywiście że to jest jakiś tam promil oznaczeń, jednak trochę tego było od lat 30-tych. A poza tym Radek czepiasz się :P, powiedz wprost że znudziła Ciebie jazda "plastikiem" i marzy Ci się prawdziwy klasyczny amerykan. I wiem co to Olds 442, tak samo jak to że jest to właśnie "pod model" z nazwą tak marketingową że aż pupsko ściska. I nie ma nic europejskiego w tym że ludzie jak mają coś lepszego to chcą to mieć widoczne i odwrotnie. Zawsze mnie bawiły Beemki fabrycznie bez oznaczeń, w 99% to były bieda wersje z najmniejszym silnikiem. Inna sprawa że to w stanach największą ściemę robili z modelami, dwie chromowane listewki więcej i już inny model. Albo 5 "różnych" samochodów różniących się tylko znaczkami. Europejczycy dużo później wpadli na stosowanie tego taniego chwytu na szeroką skalę, ale co tu dużo gadać, uczyli się od najlepszych i przerośli mistrzów ;D
Camaro 86 SC , Camaro 87 SC GMC Vandura 3500 6,5d 94

Awatar użytkownika

cezar62
Posty: 3289
Rejestracja: 19 lut 2008, 15:03
Samochód: 2008 Jeep Compass Sport 2,4L
Skąd: Opole
Kontakt:

Re: Pojemności silników na klapach bagażników aut merykański

Post autor: cezar62 »

A ja bym chciał wiedzieć, skąd wiadomo, że ten pierwszy emblemat jest z Tesco?... :D
Jest:
2008 Dodge Nitro 4.0 V6 R/T 4WD 256 KM

Były:
1996 Ford Taurus GL 3.0 V6
1995 Dodge Stratus SE 2.0 R4
2000 Chrysler PT Cruiser Touring Edition 2.0 R4
1995 Mercury Grand Marquis LS 4.6 V8
2006 Jeep Grand Cherokee Limited WK Series 4.7 V8
2004 Ford Taurus SES 3.0 V6
2008 Jeep Compass Sport 2,4L


Topic author
piotrekzet

Re: Pojemności silników na klapach bagażników aut merykański

Post autor: piotrekzet »

O masz, Cezar wykręcił kota ogonem :D

Awatar użytkownika

cezar62
Posty: 3289
Rejestracja: 19 lut 2008, 15:03
Samochód: 2008 Jeep Compass Sport 2,4L
Skąd: Opole
Kontakt:

Re: Pojemności silników na klapach bagażników aut merykański

Post autor: cezar62 »

Czytając trzy strony tej dyskusji czuję się jak w knajpie, gdzie wam wszystkim już kurzy się z głów, a ja jestem kierowcą i piję tylko kawę i nie wiem o co chodzi :D
Skąd to Tesco do cholery i jaki znaczek?!... :evil:
Jest:
2008 Dodge Nitro 4.0 V6 R/T 4WD 256 KM

Były:
1996 Ford Taurus GL 3.0 V6
1995 Dodge Stratus SE 2.0 R4
2000 Chrysler PT Cruiser Touring Edition 2.0 R4
1995 Mercury Grand Marquis LS 4.6 V8
2006 Jeep Grand Cherokee Limited WK Series 4.7 V8
2004 Ford Taurus SES 3.0 V6
2008 Jeep Compass Sport 2,4L

ODPOWIEDZ