Likwidacja szkody auta amerykańskiego z OC/AC

Tu rozmawiamy o autach ogólnie. Wszystkie marki, modele, kraje.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Topic author
drakerc
Posty: 42
Rejestracja: 16 lip 2015, 04:32
Samochód: Lincoln Navigator 98
Skąd: Białystok

Likwidacja szkody auta amerykańskiego z OC/AC

Post autor: drakerc »

Witam,

Ostatnio musiałem awaryjnie hamować, bo doszłoby do stłuczki nie z mojej winy i zacząłem się przez to nieco zastanawiać. Jak wygląda kwestia likwidacji szkody dla aut amerykańskich w Polsce z ubezpieczenia OC/AC? Te auta nie były przecież oferowane w Europie, więc rynek części zamiennych, a szczególnie np. karoserii, szyb, grilli i innych elementów jest praktycznie nieosiągalny do kupienia jako części oryginalne, jak również nie da się tak łatwo kupić zamienników. Przykładowo szukałem szyby przedniej do swojego auta - nowej nie ma nigdzie do kupienia, jedynie używane, ewentualnie jakiś zamiennik za 2000zł ściągany z USA. Podobnie z innymi częściami - grilla nowego/zamiennika nigdzie nie widać.

No i tu jest kwestia do rozważenia. Co się dzieje w przypadku stłuczki takiego samochodu nie z naszej winy (lub też korzystając z AC)? Po pierwsze: do jakiego serwisu można zaprowadzić auto? Przykładowo serwisu Lincolna w Polsce nie ma (tak samo Pontiaca, GMC, etc), a serwisy Forda traktują auta amerykańskie że szkoda gadać (do tej pory bujam się z recallem-notą serwisową - mój Lincoln ma ważny recall na jakiś przełącznik, który powoduje, że auto może samo się podpalić - serwisy Forda nie chcą tego zrobić, bo auto nie było oferowane w Polsce...), więc do ASO raczej nie zaprowadzimy na naprawę...

Skąd będą brać części zamienne, np. karoserii? Niektórych rzeczy nie da się zaszpachlować, "wyklepać", więc skąd w Polsce serwis współpracujący z ubezpieczelnią weźmie na przykład grill do Navigatora? Skąd np. biorą szyby i inne tego typu elementy? Chyba nikt nie będzie wstawiał używanych kupionych z Allegro?

Zastanawiam się głównie z ciekawości, bo wiadomo, OC trzeba płacić, ale na dodatek mam też ubezpieczenie AC i się teraz mocno zastanawiam, co by było w razie jakiejś szkody, bo rzeczywiście - skąd w Europie "zwykłe" serwisy będą brać części blacharskie i inne tego typu do auta w Europie nie oferowanego?

Awatar użytkownika

RadAg!
Sheriff
Posty: 12244
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: Likwidacja szkody auta amerykańskiego z OC/AC

Post autor: RadAg! »

http://forum.roadrunners.pl/post38976.html#p38976" onclick="window.open(this.href);return false;
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

Topic author
drakerc
Posty: 42
Rejestracja: 16 lip 2015, 04:32
Samochód: Lincoln Navigator 98
Skąd: Białystok

Re: Likwidacja szkody auta amerykańskiego z OC/AC

Post autor: drakerc »

Widziałem temat :). Czyli PZU każe sobie samemu ściągać części i wybrać warsztat i tylko potem zwraca wszystkie koszty za to? Fajnie, nie myślałem że tak jest :)

ODPOWIEDZ