Czy RWD jest dobre na śnieg?

Tu rozmawiamy o autach ogólnie. Wszystkie marki, modele, kraje.

Który napęd jest lepszy na śnieg

RWD
9
60%
FWD
3
20%
bez różnicy
3
20%
 
Liczba głosów: 15

Awatar użytkownika

Topic author
RadAg!
Sheriff
Posty: 12235
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Czy RWD jest dobre na śnieg?

Post autor: RadAg! »

Podyskutujmy sobie, jakie są wasze doświadczenia. Duża większośc jako jedyny słuszny napęd na zimowe warunki uważa FWD oczywiście poza AWD, który jest bezkonkurencyjny.

Skupmy się jednak na RWD kontra FWD.
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

dżordż
Posty: 343
Rejestracja: 29 mar 2010, 18:33
Samochód: 1998 Crown Victoria
Skąd: opolskie
Kontakt:

Re: Czy RWD jest dobre na śnieg?

Post autor: dżordż »

Mnie osobiście dużo lepiej jeździło się RWD w zimę, FWD w razie poślizgu ma tendencję do podsterowności co mnie drażni.

Awatar użytkownika

Topic author
RadAg!
Sheriff
Posty: 12235
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: Czy RWD jest dobre na śnieg?

Post autor: RadAg! »

Zagłosuj w ankiecie :)
Ja też jestem za RWD :)
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

cezar62
Posty: 3273
Rejestracja: 19 lut 2008, 15:03
Samochód: 2008 Jeep Compass Sport 2,4L
Skąd: Opole
Kontakt:

Re: Czy RWD jest dobre na śnieg?

Post autor: cezar62 »

Temat wątku: "Czy RWD jest dobre na śnieg?" - rozumiem, że pytasz o bezpieczeństwo jazdy (cokolwiek by to nie znaczyło). Ja odpowiem, że tak, jest dobre i jest to odpowiedź całkowicie subiektywna i nie wnikam w nic innego.
Ale jak byś zapytał, czy FWD jest dobre na śnieg, czy AWD jest dobre na śnieg, odpowiedziałbym identycznie jak wyżej.

Dalej piszesz: "Skupmy się jednak na RWD kontra FWD"
I znowu - dla mnie to jest bez różnicy, więc nie ma żadnej "kontry".
Jak wszystko co nas otacza w samochodzie i czego używamy - zależy to tylko i wyłącznie od preferencji danego kierowcy.
Umiem jeździć i takim i takim napędem, w obu przypadkach mam doświadczenia zimowe.
Nie jeździłem nigdy AWD, ale przypuszczam, że bez problemu bym się nauczył.

I wreszcie ankieta: "Który napęd jest lepszy na śnieg?" - oczywiście, odpowiedziałem - Bez różnicy :D
Jest:
2008 Jeep Compass Sport 2,4L

Były:
1996 Ford Taurus GL 3.0 V6
1995 Dodge Stratus SE 2.0 R4
2000 Chrysler PT Cruiser Touring Edition 2.0 R4
1995 Mercury Grand Marquis LS 4.6 V8
2006 Jeep Grand Cherokee Limited WK Series 4.7 V8
2004 Ford Taurus SES 3.0 V6


piotrekzet

Re: Czy RWD jest dobre na śnieg?

Post autor: piotrekzet »

RWD bez betonowej płyty w bagażniku w zimie jest do dupy. Chociaż może nie do dupy, ale znacznie prostsze, a co za tym idzie, bezpieczniejsze jest FWD. I piszę to, mimo że preferuję RWD :) Jedyny przypadek, kiedy w zimie RWD jest lepsze niż FWD to podjeżdżanie pod górkę. Wiem, bo testowałem, na tej samej górce, na takich samych oponach. Tyle, że na innych samochodach :D

Awatar użytkownika

saint benji
Posty: 655
Rejestracja: 10 lut 2015, 12:39
Samochód: Ford Crown Victoria
Skąd: Warszawa

Re: Czy RWD jest dobre na śnieg?

Post autor: saint benji »

Pełny zbiornik benzyny w Vicky dodaje jakieś 54 kg, plus pełny zbiornik gazu to jakieś 34 kg i już jest substytut betonowej płyty :D

A na jazdę po śniegu najlepszym napędem jest zdrowy rozsądek i dostosowanie stylu jazdy do warunków, wtedy czy RWD czy FWD, nie ma znaczenia.

Awatar użytkownika

pecha
Posty: 1423
Rejestracja: 25 wrz 2012, 23:06
Samochód: Azul grande, El Bandito
Skąd: Łódź

Re: RE: Re: Czy RWD jest dobre na śnieg?

Post autor: pecha »

piotrekzet pisze:RWD bez betonowej płyty w bagażniku w zimie jest do dupy. Chociaż może nie do dupy, ale znacznie prostsze, a co za tym idzie, bezpieczniejsze jest FWD. I piszę to, mimo że preferuję RWD :) Jedyny przypadek, kiedy w zimie RWD jest lepsze niż FWD to podjeżdżanie pod górkę. Wiem, bo testowałem, na tej samej górce, na takich samych oponach. Tyle, że na innych samochodach :D
Jak auto jest dobrze wyważone to nie potrzebujesz betonowych płyt. To że masz rwd nie musi znaczyć , że masz przód cięższy.

Tapaltak

Awatar użytkownika

Topic author
RadAg!
Sheriff
Posty: 12235
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: Czy RWD jest dobre na śnieg?

Post autor: RadAg! »

No kdyś mieliśmy z Piotrkiem możliwość porównania RWD w mojej Vicki i jego T'birdzie. Ja nie miałem żadnych problemów a Piotrek mimo betonowej płyty w kółko się gdzieś kręcił i zakopywał :D
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<


piotrekzet

Re: Czy RWD jest dobre na śnieg?

Post autor: piotrekzet »

:x
RadAg! pisze:No kdyś mieliśmy z Piotrkiem możliwość porównania RWD w mojej Vicki i jego T'birdzie. Ja nie miałem żadnych problemów a Piotrek mimo betonowej płyty w kółko się gdzieś kręcił i zakopywał :D
Radku. Mam cięższą nogę :)
Beczkę na zlocie też objechałem najszybciej :D
A tak btw, masz w Vicky kontrole trakcji?


piotrekzet

Re: Czy RWD jest dobre na śnieg?

Post autor: piotrekzet »

Pecha - idealnie wyważone autka z RWD kosztują tyle, że mnie nie stać. Oczywiście nie mówię o wyważaniu betonem. A każde inne przy RWD będzie miało lżejszy tył. Powiem więcej, takie z FWD będzie miało cięższy przód, dzięki czemu lepiej będzie dociskać koła napędzane.

Awatar użytkownika

pecha
Posty: 1423
Rejestracja: 25 wrz 2012, 23:06
Samochód: Azul grande, El Bandito
Skąd: Łódź

Re: RE: Re: Czy RWD jest dobre na śnieg?

Post autor: pecha »

piotrekzet pisze:Pecha - idealnie wyważone autka z RWD kosztują tyle, że mnie nie stać. Oczywiście nie mówię o wyważaniu betonem. A każde inne przy RWD będzie miało lżejszy tył. Powiem więcej, takie z FWD będzie miało cięższy przód, dzięki czemu lepiej będzie dociskać koła napędzane.
MX5 nie są aż TAK drogie :D

Tapaltak

Awatar użytkownika

Topic author
RadAg!
Sheriff
Posty: 12235
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: Czy RWD jest dobre na śnieg?

Post autor: RadAg! »

Nie mam kontroli Piotrek. Mam szperę i nie waham się jej używać :D

Wysłane z komóry
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

GAZDA
Posty: 2419
Rejestracja: 16 paź 2006, 13:05
Samochód: FORD kurwa!
Skąd:

Re: Czy RWD jest dobre na śnieg?

Post autor: GAZDA »

ja dużo jeździłem ze wszelkimi napędami w różnych warunkach, w tym oczywiście śnieg, a nawet dużo śniegu :)
po przejechaniu jakichś 2-3 milionów kilometrów, (sam już nei wiem ile to było, straciłem rachube) powiem że lepiej mi sie jedzie tylnim napędem, bo o awd nie gadamy, z awd zrobiłem w zimie bieszczadzką pętle z przeciętną ponad 100kmh
nie miałem problemu nigdy gdzieś wyjechać z racji tego która ośka jest napędzana, a w trasie to w miare stabilnie z każdym napędem pomykałem, oczywiście wpadałem też w poślizgi i tu różnica, z tylnim napędem nauczyłem sie obrotami samymi kontrolować poślizg, a fwd jak sie zacznie ślizgać to ino noga z gazu ew luz nic więcej nie da sie zbytnio zrobić... znaczy ja sie niczego lepszego nei nauczyłem...
więc ja preferuje w każdych warunkach rwd


piotrekzet

Re: Czy RWD jest dobre na śnieg?

Post autor: piotrekzet »

RadAg! pisze:Nie mam kontroli Piotrek. Mam szperę i nie waham się jej używać :D

Wysłane z komóry

Ze szperą to też bym się nie wahał :D

Gazda, jeździłem też z awd, raz jeden blokowałem tylny most jak wjechałem w ogromne błoto - ale prawdę mówiąc nie jestem przekonany, czy musiałem, bo w ogóle nie miałem problemów z wyjechaniem :) Przy fwd raz się ślizgałem i wylądowałem na polu, przy rwd wielokrotnie, bez lądowania :) Moim skromnym zdaniem fwd jest prostsze w obsłudze, bo ciągnie, łatwiej wyprzedzić jak jest ślisko, bo szybciej mogę zmienić pas. Przy rwd trzeba to robić łagodniej.
Raz miałem sytuację, że wyprzedzałem t-birdem i musiałem mocniej docisnąć już na lewym pasie - kończyłem manewr jadąc już dość mocnym skosem. No ale nie mam szpery, a kontrola trakcji u mnie działa jak abs - do 30 km/h :)

Awatar użytkownika

GAZDA
Posty: 2419
Rejestracja: 16 paź 2006, 13:05
Samochód: FORD kurwa!
Skąd:

Re: Czy RWD jest dobre na śnieg?

Post autor: GAZDA »

no zgadza sie, przy rwd raz chyciłem na szosie jedną stroną lód i zacząłem sie busem obracać, zredukowałem bieg i dodałem gazu robiąc obrót 360 i jadąc se dalej hehe tak samo na zjeździe z autostrady raz mnie scierką zaczęło obracać i ino bokiem dryftując przejechałem całość ale z przednim napędem to nie wiem nawet co bym muisął zrobić, ręczny niekoniecznie działa tak dobrze, poza tym są pewne auta co ręcznym hamują przednie koła wtedy to juz całkiem dupa

ODPOWIEDZ