Które auta przywieźć z Kanady?

Tu rozmawiamy o autach ogólnie. Wszystkie marki, modele, kraje.

Topic author
Kanadyjski Śledź
Posty: 77
Rejestracja: 30 lis 2019, 15:59
Samochód: 2012 Dodge Challenger R/T
Skąd: GTA Ontario Kanada

Które auta przywieźć z Kanady?

Post autor: Kanadyjski Śledź »

Bez wnikania w moją historię, którą można znaleźć w Powitaniach, proszę o sugestię, które auta są najbardziej warte uwagi pod kątem przywiezienia ze sobą w ramach mienia przesiedleńczego z Kanady. Będę wdzięczny za każdą pomoc, chociażby w zawężeniu zakresu poszukiwań - w tej chwili mam masę pomysłów i nie mam jak tego zweryfikować. Powoli brnę przez Wasze artykuły, ale jeśli macie jakieś godne polecenia strony, blogi, kanały na YT, proszę, wrzucajcie tutaj.

Przyznaję od razu, że jestem dosyć zielony, jeśli chodzi o sprowadzanie do Polski. Wiem, że będę musiał zrobić lampy z przodu (asymetria) i z tyłu (pomarańczowe migacze i przeciwmgłowe), i radio (inny skok częstotliwości FM) - więcej nie wiem. Będę wdzięczny za jakieś rzetelne materiały do poczytania. Wujek google skierował mnie do bardzo ogólnych artykółów, z których niewiele więcej się dowiedziałem.

Dodam też, że do tej pory nie grzebałem szczególnie w samochodach, chociaż na następną wymianę klocków hamulcowych jestem umówiony z doświadczonym kumplem i od tego zaczynam :). Szukam więc raczej aut, które nie będą jak najbardziej bezproblemowe.

Auta będą dwa - minivan i "coś jeszcze"

W kategorii minivan mam dwóch wiodących kandydatów, którzy muszą spełnić następujący cel - przetrwać ~12 lat krótkich przebiegów po mieście. Budżet - $15k CAD
- Toyota Sienna (2013-2014) - wiem, nie jest to marka amerykańska (z góry przepraszam, jeśli samo wspomnienie tej marki jest herezją ;)), ale sam samochód jest dokładnie tym, czego potrzebuje moja rodzina i jak dla mnie jest wystarczająco (choć nie do końca) amerykański. Przestraszył mnie trochę ten wątek o homologacji lamp - czy słusznie? Widzę, że tych aut jest całkiem sporo na otomoto, więc zakładam, że dostosowanie auta i jego serwisowanie jest możliwe, ale może być względnie bardziej upierdliwe niż alternatywy poniżej:
- Chrysler Town&Country (Dodge Grand Caravan) - ten wybór nie wzbudza obaw jak auto powyżej w oparciu o założenie, że mogę założyć do niego części od Lancii Voyager, która jest jego bliźniakiem. To też sugeruje, że serwis będzie łatwiejszy. Z drugiej strony, serwis carcomplaints.com wskazuje, że jest to auto bardziej awaryjne - licząc liczbę zgłoszonych awarii do liczby aut sprzedanych - mniej więcej 4 razy bardziej awaryjne - chociaż to i tak względnie dobrze, bo Sienna uchodzi za auto niezniszczalne. Nie wiem jak to auto zniesie krótkie przebiegi...

W kategorii "coś jeszcze" - szczerze powiedziawszy, do niedawna w ogóle nie rozważałem wzięcia drugiego auta. Dopiero teraz do mnie dochodzi, że w zasadzie mógłbym coś ze sobą zabrać, nawet niekoniecznie dla siebie. Autami tutejszymi nie interesowałem się przed wyjazdem, więc nie orientuje się zupełnie, co będzie dobrym wyborem na Polskę, zwłaszcza pod kątem trudności w rejestracji. Raczej nie stać mnie na renowację/utrzymanie zabytku, a w nowszych modelach się nie orientuję. Z aut na mojej ulicy, które mnie zainteresowały - jest jeden Chrysler 300C i Pontiac GrandAm. Jak nie znajdę nic, zawsze pozostaje mi opcja wzięcia czegoś, co było sprzedawane w Polsce. Budżet tez w granicach $15k CAD.

Mój cel w tym wątku to wybrać minivana oraz jakiś ogólny kierunek dla "coś jeszcze" - potem czeka mnie kilka miesięcy wygrzebywania wszystkiego co się da nt. wybranych modeli, a potem zakup w perspektywie 6-12 miesięcy. Będę chciał tymi bryczkami pojeździć rok zanim je zapakuję w kontener.
2012 Dodge Challenger R/T 5.7 V8 HEMI
2015 Chrysler Town & Country 3.6 V6 Pentastar

ex. 2013 Kia Forte5 SX 2.4
ex. 2009 Pontiac Montana 3.9 V6
ex. 2010 Dacia Logan MCV 1.6 16V
ex. 1999 Citroen Berlingo 1.4

Awatar użytkownika

Pan Arek
Posty: 1079
Rejestracja: 09 lut 2015, 14:07
Samochód: nope
Skąd: Kiełczów k. Oleśnicy

Re: Które auta przywieźć z Kanady?

Post autor: Pan Arek »

Chciałbym mieć takie dylematy :)

Z tego co rozumiem chcesz kupić samochody, żeby wracając do PL zabrać je ze sobą na mienie przesiedleńcze. Na pytanie "jakie samochody?" odpowiedź jest więc banalna- kup takie jakie Ci się podobają bo to Ty będziesz tym jeździł w kraju :D

Kwestiami typu światła nie musisz się za bardzo przejmować bo zawsze można zmienić na europejskie lub przerobić w dedykowanych temu warsztatach, których kilka jest :)

Z vana wziąłbym jednak Chryslera, są u nas popularniejsze, powinno być łatwiej o serwis, a silnik 3.6 jest spoko, ekonomiczny i akceptuje ewentualny LPG.

Auto 2- rozumiem że ma iść na handel- kup cokolwiek co nie było bite i nie jest zgnite, V8 będzie zaletą a się sprzeda wcześniej lub później. Charger, Challenger, 300C, Tahoe, Escalade- jeśli będą zadbane z pewnością znajdzie się kupiec.

Jak już płacisz za kontener, załaduj go na maxa- stare US blachy, emblematy, detale- wszystko może na siebie zarobić.
Jak dobrze popytasz z pewnością znajdą się osoby które potrzebują elementów blacharskich do starszych modeli- mogą pomóc Ci częściowo zamortyzować kontener.


Wysłane z mojego motorola one przy użyciu Tapatalka



był Chevrolet Caprice 1990 r. 5.0 V8
był Lincoln Mark VIII 1993 r. 4.6 V8
był Buick Park Avenue 1992 3.8 V6


Topic author
Kanadyjski Śledź
Posty: 77
Rejestracja: 30 lis 2019, 15:59
Samochód: 2012 Dodge Challenger R/T
Skąd: GTA Ontario Kanada

Re: Które auta przywieźć z Kanady?

Post autor: Kanadyjski Śledź »

Mój gust nie jest szczególnie wybredny, co często jest problemem :D. Dzięki za dobre rady.

Nie ma wśród amerykańskich aut tematów typu "Dodge X jest trudny w dostosowaniu, bo w tylnych kloszach nie ma miejsca na kierunkowskazy", "GM Y ma fabryczne radio, które nie gra w Polsce", albo "Uważaj na Pontiaca Z, bo nikt tego nie ubezpieczy"?

Może nie wyraziłem tego wprost, ale w tej całej operacji najbardziej przeraża mnie wpakowanie się na jakąś minę, która będzie mnie kosztowała górę czasu, nerwów i pieniędzy. Także zależy mi na pomocy w znalezieniu najmniej ryzykownych aut.
2012 Dodge Challenger R/T 5.7 V8 HEMI
2015 Chrysler Town & Country 3.6 V6 Pentastar

ex. 2013 Kia Forte5 SX 2.4
ex. 2009 Pontiac Montana 3.9 V6
ex. 2010 Dacia Logan MCV 1.6 16V
ex. 1999 Citroen Berlingo 1.4


MichaŁ
Posty: 3048
Rejestracja: 28 lip 2010, 19:04
Samochód: brak amcara
Skąd: Bierutów, dolnośląskie/opolskie

Re: Które auta przywieźć z Kanady?

Post autor: MichaŁ »

Tak jak pisałem wcześniej...
Jeżeli chcesz bezproblemowo użytkować i serwisować, a później sprzedać w Polsce, to strzelałbym w możliwie młode rocznikowo Mopary.
Są bezpłciowe, ale w Polsce popularne.
A patrząc na rynek aut używanych to 300C, Town&Country/Grand Caravan czy Durango cieszą się sporym zainteresowaniem.
Mówię o rocznikach po 2012 :)

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Były:
1991 Chevrolet Caprice Classic 5.0 V8
2007 Chevrolet Express CargoVan 4.8 V8
1993 Cadillac Fleetwood 5.7 V8
2005 Chrysler Town&Country Limited 3.8 V6
1997 Chrysler Voyager LE 3.3 V6
1990 Chrysler Voyager LE 3.0V6
2000 Chevy Tahoe LT 5.3 V8 Vortec
1986 Mercury Grand Marquis 5.0 V8
1993 Chrysler Le Baron Cabrio 3.0 V6
1996 Chrysler Voyager LE 3.3 V6
1990 GMC Vandura 5.7 V8 Explorer
2000 Chevrolet Impala 3.4 V6
1998 Chevrolet Blazer LT 4.3 V6
1989 Plymouth Grand Voyager SE 3.0 V6
2000 Chrysler 300M 3.5 V6
1999 Chrysler Town&Country Limited 3.8 V6
1999 Chrysler Grand Voyager LX 3.3 V6

Awatar użytkownika

Pan Arek
Posty: 1079
Rejestracja: 09 lut 2015, 14:07
Samochód: nope
Skąd: Kiełczów k. Oleśnicy

Re: Które auta przywieźć z Kanady?

Post autor: Pan Arek »

Nie kupuj najmniejszych możliwych pojemności.
Nie kupuj diesla.
Odpuść starsze modele z lat 80 z 2-litrowymi silniczkami i małymi gabarytami (wyjątek AMC).
Wspomnianego przez Ciebie Pontiaca Grand Am też odpuść bo nigdy tego nie odsprzedaż w rozsądnych pieniądzach.
Nie zapomnij dokumentów/dowodu zakupu bo wtedy może być problem przy rejestracji i trzeba będzie kombinować.
Nawet jak radio będzie miało amerykańską częstotliwość- to nic. Są adaptery, USB, bluetooth, akcesoryjne radia- żaden problem.
Ze światłami też ogarniesz. Starsze samochody zawsze może uratować rejestracja na zabytek.
Rama zawsze jest w modzie, V8 też.
Odpuść modele Cadillaca z lat 90 z silnikiem 4.6 northstar- nie mają u nas renomy bezawaryjnych.
Odpuść amerykańskie wersje europejskich modeli samochodów nie-premium (np. Focus US).
Nie kupuj jakiejś perełki Saturna- u nas są praktycznie nieznane.
Raczej daj spokój z stricte amerykańskimi modelami Hondy,Kii i innych Azjatów- serwisy US mogą nie chcieć tego robić, a serwisy japońskie zrobią duże oczy o odeślą do serwisu US.

Jak cos mi jeszcze wpadnie do głowy to dopisze :)

A tak ogółem, jak pisałem wcześniej- byleby był nie bity i nie zgnity- to już w Polsce będziesz miał z nimi łatwiej.
Kompletna historia, papiery od dealera- to też zawsze plus.
Jeśli będziesz ciągnął jakiegoś SUVa/Pickupa to najlepiej 4x4.


Wysłane z mojego motorola one przy użyciu Tapatalka

był Chevrolet Caprice 1990 r. 5.0 V8
był Lincoln Mark VIII 1993 r. 4.6 V8
był Buick Park Avenue 1992 3.8 V6


Topic author
Kanadyjski Śledź
Posty: 77
Rejestracja: 30 lis 2019, 15:59
Samochód: 2012 Dodge Challenger R/T
Skąd: GTA Ontario Kanada

Re: Które auta przywieźć z Kanady?

Post autor: Kanadyjski Śledź »


MichaŁ pisze:A patrząc na rynek aut używanych to 300C, Town&Country/Grand Caravan czy Durango cieszą się sporym zainteresowaniem.
Mówię o rocznikach po 2012 :)
Z tego co widzę, te wszystkie większe SUVy są poza moim zasięgiem finansowym... 300C tak, ale raczej w starszym roczniku i bez V8. Z tego co przeglądam na moim lokalnym autotrader.ca, to jedyne amerykańskie V6 w moim zasięgu nie starsze niż 6 lat to Chrysler 200. Nawet taki Ford Fusion, czy Chevy Malibu wymagają większych wydatków.

Niestety mój region nie słynie z tanich aut...

Ten Chrysler 200 wygląda całkiem spoko, a rocznik 2014 (ostatni przed nową wersją) uchodzi za bezawaryjny. Porównując z otomoto, wygląda na to, że przynajmniej nie stracę na nim.

Dziękuję za porady! Wszystko brzmi sensownie.

Czy znacie może jakieś dobre strony, gdzie mogę bardziej zgłębić temat sprowadzania?
2012 Dodge Challenger R/T 5.7 V8 HEMI
2015 Chrysler Town & Country 3.6 V6 Pentastar

ex. 2013 Kia Forte5 SX 2.4
ex. 2009 Pontiac Montana 3.9 V6
ex. 2010 Dacia Logan MCV 1.6 16V
ex. 1999 Citroen Berlingo 1.4


Atropos
Posty: 192
Rejestracja: 28 kwie 2018, 21:31
Samochód: Grand Marquis 09'
Skąd: Ustroń

Re: Które auta przywieźć z Kanady?

Post autor: Atropos »

Przypuszczam, że będzie poza budżetem, ale sprawdź Chevroleta SS, szczególnie po lifcie. Było ich mało, ale będzie trzymał cenę jak cholera. Z drugiej strony Grand Marquis LS z końca produkcji w świetnym stanie z małym przebiegiem pewnie będzie tani jak barszcz, a to taki fajny dinozaur.


Topic author
Kanadyjski Śledź
Posty: 77
Rejestracja: 30 lis 2019, 15:59
Samochód: 2012 Dodge Challenger R/T
Skąd: GTA Ontario Kanada

Re: Które auta przywieźć z Kanady?

Post autor: Kanadyjski Śledź »

Dziękuję wszystkim za pomoc! Daliście mi dużo do myślenia!

No to zdecydowałem się na Town&Country i grzebię w ogłoszeniach, studiuję ten model i niedługo zrobię jakieś jazdy próbne. Myślę, że w ciągu miesiąca-dwóch coś wpadnie.

Tymczasem taką perełkę znalazłem - Town&Country z 1975:

https://www.autotrader.ca/a/chrysler/to ... 7&sprx=250
2012 Dodge Challenger R/T 5.7 V8 HEMI
2015 Chrysler Town & Country 3.6 V6 Pentastar

ex. 2013 Kia Forte5 SX 2.4
ex. 2009 Pontiac Montana 3.9 V6
ex. 2010 Dacia Logan MCV 1.6 16V
ex. 1999 Citroen Berlingo 1.4


Topic author
Kanadyjski Śledź
Posty: 77
Rejestracja: 30 lis 2019, 15:59
Samochód: 2012 Dodge Challenger R/T
Skąd: GTA Ontario Kanada

Re: Które auta przywieźć z Kanady?

Post autor: Kanadyjski Śledź »

Krótki update - Chrysler T&C jest już na stanie. Szukałem czegoś nieskomplikowanego, ale wpadł w dobrej cenie nieco lepiej wyposażony model. Jak rozgryzę wrzucanie fotek, to coś wrzucę i tutaj.

Teraz pora na auto #2. Po dwóch miesiącach grzebania, czytania i szperania, zdecydowałem się upolować Dodge'a Challengera 2014 albo 2013. Nie stać mnie na V8, ale V6 też ma ponad 300KM. Wpadła mi w oko ta stylistyka i na pewno zostanie że mną to auto :). Dodatkowym plusem jest stosunkowo prosta elektryka. Od 2015 rocznika wprowadzili wszystko sterowane z radia, czyli kicha... Nie da się wymienić, a jak padnie, to nic nie będzie działać. Stare wnętrze pomaga też zbić cenę.

Pytanie do lepiej zorientowanych - czy fabrycznie przyciemnione szyby w drzwiach kierowcy i pasażera powyżej 30% będą problemem? Czy będę musiał się liczyć z wymianą takich szyb?
2012 Dodge Challenger R/T 5.7 V8 HEMI
2015 Chrysler Town & Country 3.6 V6 Pentastar

ex. 2013 Kia Forte5 SX 2.4
ex. 2009 Pontiac Montana 3.9 V6
ex. 2010 Dacia Logan MCV 1.6 16V
ex. 1999 Citroen Berlingo 1.4


MichaŁ
Posty: 3048
Rejestracja: 28 lip 2010, 19:04
Samochód: brak amcara
Skąd: Bierutów, dolnośląskie/opolskie

Re: Które auta przywieźć z Kanady?

Post autor: MichaŁ »

Jaki rok tego T&C?
Bardzo dobrze, że wypasiony, bo bidy edyszyn Ci w Polszy nikt nie kupi :)
Muszą być wodotryski i za pół darmo :)

Z tymi szybami w Challu możesz mieć problem.
Badanie pewnie przejdzie, jak diagnosta normalny, ale jak potem będzie ze stróżami prawa to ciężko powiedzieć.

Ciekawe w jaki sposób są przyciemnione.
Jeżeli piecowo to w aucie EU by przeszło, bo tak została homologowana i koniec.
W aucie US/CA nie przejdzie bo szyby nie mają homologacji EU.

A jeżeli przyciemnione folią to najwyżej ją zdejmiesz.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka


Były:
1991 Chevrolet Caprice Classic 5.0 V8
2007 Chevrolet Express CargoVan 4.8 V8
1993 Cadillac Fleetwood 5.7 V8
2005 Chrysler Town&Country Limited 3.8 V6
1997 Chrysler Voyager LE 3.3 V6
1990 Chrysler Voyager LE 3.0V6
2000 Chevy Tahoe LT 5.3 V8 Vortec
1986 Mercury Grand Marquis 5.0 V8
1993 Chrysler Le Baron Cabrio 3.0 V6
1996 Chrysler Voyager LE 3.3 V6
1990 GMC Vandura 5.7 V8 Explorer
2000 Chevrolet Impala 3.4 V6
1998 Chevrolet Blazer LT 4.3 V6
1989 Plymouth Grand Voyager SE 3.0 V6
2000 Chrysler 300M 3.5 V6
1999 Chrysler Town&Country Limited 3.8 V6
1999 Chrysler Grand Voyager LX 3.3 V6


Topic author
Kanadyjski Śledź
Posty: 77
Rejestracja: 30 lis 2019, 15:59
Samochód: 2012 Dodge Challenger R/T
Skąd: GTA Ontario Kanada

Re: Które auta przywieźć z Kanady?

Post autor: Kanadyjski Śledź »

T&C 2015. Ten też że mną zostaje. Pewnie wodotryski padną, zanim to auto sprzedam. Wszystko mam elektryczne, nawet składanie foteli w trzecim rzędzie.

Te szyby w Challengerach wyglądają na przyciemnione fabrycznie, bez folii, tak na oko 50%. Nawet jak jakimś cudem przejdzie to przegląd, to będzie to potem magnes na policję... Wystarczy mi wyzwanie przekonania o legalności świateł :).

Na szczęście w tych starszych Challengerach nie przyciemniali szyb zbyt często, więc mam kilka opcji do wyboru.
2012 Dodge Challenger R/T 5.7 V8 HEMI
2015 Chrysler Town & Country 3.6 V6 Pentastar

ex. 2013 Kia Forte5 SX 2.4
ex. 2009 Pontiac Montana 3.9 V6
ex. 2010 Dacia Logan MCV 1.6 16V
ex. 1999 Citroen Berlingo 1.4


MichaŁ
Posty: 3048
Rejestracja: 28 lip 2010, 19:04
Samochód: brak amcara
Skąd: Bierutów, dolnośląskie/opolskie

Re: Które auta przywieźć z Kanady?

Post autor: MichaŁ »

Jak Chall ma z Tobą zostać, a wolałbyś coś bardziej praktycznego. To powiem Ci, że 300tki po 2011 roku są całkiem przyjemne.
Koleżka ostatnio przytargał z Kanady 2014 5.7 V8 i naprawdę boski wóz. A z 3.6 i 8 biegowym automatem też całkiem sprawnie się porusza :)

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Były:
1991 Chevrolet Caprice Classic 5.0 V8
2007 Chevrolet Express CargoVan 4.8 V8
1993 Cadillac Fleetwood 5.7 V8
2005 Chrysler Town&Country Limited 3.8 V6
1997 Chrysler Voyager LE 3.3 V6
1990 Chrysler Voyager LE 3.0V6
2000 Chevy Tahoe LT 5.3 V8 Vortec
1986 Mercury Grand Marquis 5.0 V8
1993 Chrysler Le Baron Cabrio 3.0 V6
1996 Chrysler Voyager LE 3.3 V6
1990 GMC Vandura 5.7 V8 Explorer
2000 Chevrolet Impala 3.4 V6
1998 Chevrolet Blazer LT 4.3 V6
1989 Plymouth Grand Voyager SE 3.0 V6
2000 Chrysler 300M 3.5 V6
1999 Chrysler Town&Country Limited 3.8 V6
1999 Chrysler Grand Voyager LX 3.3 V6


Topic author
Kanadyjski Śledź
Posty: 77
Rejestracja: 30 lis 2019, 15:59
Samochód: 2012 Dodge Challenger R/T
Skąd: GTA Ontario Kanada

Re: Które auta przywieźć z Kanady?

Post autor: Kanadyjski Śledź »

Challenger niepraktyczny? Ha! Poza jedną parą drzwi za mało, jest to auto-gigant. Profil boczny zamylają bardzo długie drzwi. Miejsca w środku jest więcej niż potrzeba :D.

Tak jak z Town and Country poszło gładko (pierwsze obejrzane auto było nietrafione, ale za to drugie już udane), tak z Challengerem jest trochę problem, bo nie ma w czym przebierać... Pierwszy obejrzany capił fajkami aż zacząłem się dusić, a w drugim były połamane "okulary" z jednej strony, a jak włożyłem "przycisk start" to już nie odpalił ponownie. Grzebię teraz w "drugim sorcie" ogłoszeń, gdzie jest jeszcze jeden 2014, mega wyposażony (https://www.chrysler.com/hostd/windowst ... G2EH188443, fotek w ogłoszeniu brak), ale po średniej kolizji w swojej historii, a drugi ma już ujechane 140kkm i jest absolutnie goły... Pokazało się dzisiaj jeszcze jedno spoko ogłoszenie, ale ten ma chyba szyby fabrycznie przyciemnione, co go zdyskwalifikuje...
2012 Dodge Challenger R/T 5.7 V8 HEMI
2015 Chrysler Town & Country 3.6 V6 Pentastar

ex. 2013 Kia Forte5 SX 2.4
ex. 2009 Pontiac Montana 3.9 V6
ex. 2010 Dacia Logan MCV 1.6 16V
ex. 1999 Citroen Berlingo 1.4


Topic author
Kanadyjski Śledź
Posty: 77
Rejestracja: 30 lis 2019, 15:59
Samochód: 2012 Dodge Challenger R/T
Skąd: GTA Ontario Kanada

Re: Które auta przywieźć z Kanady?

Post autor: Kanadyjski Śledź »

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc. Nakierowaliście mnie w dobrym kierunku i dzięki wam odkryłem w sobie pasję do coupe w starym stylu :D. Może to się jeszcze komuś przyda, tak więc w ramach podziękowania, oto moja historia z polowania:

Łącznie obejrzałem 6 Challengerów. Wszystkie były z roczników 2012-2014. Wszystkie przyciemniane szyby były z folią, także jednak nie ma problemów z fabrycznymi, ciemnymi szybami w tych rocznikach.

Kupowałem jak Kanadyjczyk, czyli od dealera. Próbowałem też szukać w prywatnych ogłoszeniach, ale wcale nie było taniej, a jedyne sensowne auto z takiego ogłoszenia miało "Salvage" w tytule... Auto musi być ze mną przez jeszcze ponad rok tutaj, więc musi być na chodzie, w świetnym stanie, bo każda naprawa tutaj kosztuje majątek... Jakbym tylko ściągał do Polski, to pewnie więcej czasu poświęciłbym na grzebanie w aukcjach, ale:
- Challengery są wyjątkowo rzadkie w tych starszych rocznikach
- auta na aukcji można co najwyżej odpalić
- bardzo często są rozbite lub zaniedbane

Challengery sprzed liftu są tutaj prawie jak białe kruki, głównie ze względu na mocno przestarzałe wnętrze, tak na oko przynajmniej o 10 lat. Jest to generalnie bolączka aut amerykańskich z roczników 2010-2013. Do tego jeden z jego głównych konkurentów, Dodge Charger, miał zaktualizowane wnętrze już w 2011 roku (Challenger dopiero w 2015). Nie pomagała też nieco przestarzała skrzynia biegów...

Może trochę się ograniczyłem, ale zależało mi na wersji sprzed liftu, bo:
- powszechna niechęć do starego wnętrza => dużo niższa cena
- można wymienić radio na takie z Android Auto
- scentralizowane "centrum dowodzenia" w niewymienialnym panelu oznacza, że jak to dziadostwo padnie, to nawet nawiewu nie włączę...
- zakochałem się w tym aucie, więc oczekuję, że zostanie ze mną na zawsze. Zatem musi być naprawialne - im łatwiejszy serwis, tym lepiej
- te ledowe światła z przodu i z tyłu są fajne, ale te starsze są bardziej "retro" i IMHO są bliżej "oryginału"

Moja droga do własnego Challengera wyglądała tak (po kolei jazdy próbne):
1. Capił fajkami, aż dusiło...
2. Uszkodzone "okulary" (dealer powiedział, że nie naprawi), a po jeździe próbnej auto nie odpaliło. Potem dealer twierdził, że już jest OK, bez żadnych napraw. Tia...
3. Auto po większej kraksie, a podczas jazdy duże wibracje jadąc powyżej 80km/h, auto też znosiło w lewo. Dealer odmówił zbalansowania kół i zrobienia zbieżności przed podpisaniem umowy sprzedaży, więc podziękowałem
4. Powyżej 100 km/h silnik grał tak, jakby miał się rozpaść...
=========
Tutaj skończyły się wszystkie sensowne V6 w okolicy... (łącznie było 6 w całym południowym Ontario, ale u tych odpuszczonych było widać po zdjęciach, że to wraki). Stwierdziłem, że spróbuję się przejechać kilkoma V8, żeby poczuć różnicę. Jakby mnie auto zauroczyło mocno, to byłbym skłonny zapłacić więcej - w końcu taka okazja to raz w życiu... Domy w Kanadzie poszły do góry mocniej niż się spodziewałem, więc jakoś byłym w stanie przełknąć dodatkowy wydatek.
=========
5. Piękny, biały Challenger, ale miał liczne ślady zaniedbań - brakujący przycisk Start, liczne rysy w okolicy skrzyni biegów, luźna osłona progu i rdza pod nim, lekko uszkodzone nadkole, początki korozji w nadkolu. Ogólnie było OK, ale nie było tego efektu "WOW". Nawet spuścili dla mnie trochę z ceny, ale stwierdziłem, że muszę zobaczyć tego ostatniego na liście...
6. TAK! Jeśli istnieje w tym zakichanym Ontario na igiełkę, to był właśnie ten egzemplarz! Każdy detal krzyczał - "to było czyjeś dziecko!" - żadnych rysek w kabinie, wypieszczona skóra, karoseria w idealnym stanie, idelanie zamontowane dodatki jak "żaluzja" z tyłu (louvers), żadnych śladów przemocy na przyciskach... i wtedy go odpaliłem... Łomatko, ten WYDECH! Nie wiem co to jest, ale jest GŁOŚNE! No dobra, entuzjazm został przyhamowany - to dobrze, niech się rozum włączy na jazdę próbną. Ta poszła jak trzeba i wpadłem... Wiedziałem już wtedy, że go biorę :D. Jeszcze wsłuchałem się w pracę silnika, czy ten wydech nie zagłuszył niesławnego "hemi tick", ale wszystko było OK.

Ostatnie 3 auta obejrzałem wczoraj, podczas całodniowego polowania - wyjazd koło 9 rano, a ten ostatni oglądałem tuż przed zamknięciem, specjalnie dla mnie "przytrzymali drzwi" przez godzinę, żeby sfinalizować papiery. W domu byłem tuż przed 22, szczęśliwy, że wyprawa zakończyła się Happy Endem. :)

Tutaj jest specyfikacja mojego nowego "dziecka" i kilka zdjęć:

https://www.chrysler.com/hostd/windowst ... T7CH236656

Resztą podzielę się w odpowiednich wątkach jak odbiorę auto (środek przyszłego tygodnia).

Jak chcecie, to mogę potem tutaj dopisać drogę do Polski - sprowadzanie samodzielne z Kanady, adaptację i rejestrację.

Jeszcze raz - wielkie dzięki za pomoc!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
2012 Dodge Challenger R/T 5.7 V8 HEMI
2015 Chrysler Town & Country 3.6 V6 Pentastar

ex. 2013 Kia Forte5 SX 2.4
ex. 2009 Pontiac Montana 3.9 V6
ex. 2010 Dacia Logan MCV 1.6 16V
ex. 1999 Citroen Berlingo 1.4

Awatar użytkownika

Pan Arek
Posty: 1079
Rejestracja: 09 lut 2015, 14:07
Samochód: nope
Skąd: Kiełczów k. Oleśnicy

Re: Które auta przywieźć z Kanady?

Post autor: Pan Arek »

Czekamy na więcej zdjęć i koniecznie filmik jak to gada :) gratulacje :)

Wysłane z mojego motorola one przy użyciu Tapatalka

był Chevrolet Caprice 1990 r. 5.0 V8
był Lincoln Mark VIII 1993 r. 4.6 V8
był Buick Park Avenue 1992 3.8 V6

ODPOWIEDZ