Amerykany w PRL-u

Wszystko co nie pasuje do pozostałych działów tego forum

Topic author
BOB
Posty: 630
Rejestracja: 11 gru 2010, 10:42
Skąd:

Re: Amerykany w PRL-u

Post autor: BOB »

kecaj73 pisze: Sam posiadam forda galaxie z 61 roku a rejestrowany po raz pierwszy w Polsce w 1967 roku. Były właściciel w ,,ciężkich czasach prl-u,, zaliczył nim dzwona i tak narodził się galaxie z przednią atrapą i światłami od wartburga :cool:
Wklej zdjecia, jesli mozesz. Ciekaw jestem jak wygląda tak zmodyfikowany przód...

Długo nie mogłem sobie przypomnieć tytułu filmu, w którym Teresa Tuszyńska i Zbigniew Cybulski pędzą na złamanie karku takim Fordem. Ten film to "Cała naprzód". Został nakręcony w 1966 roku więc niestety nie jest to Twój Ford
61Ford- Cala naprzód, 1966.jpg
fordgalaxie615vv6.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
MOPAR - My Old Plymouth Always Runs


kecaj73

Re: Amerykany w PRL-u

Post autor: kecaj73 »

BOB pisze:

Długo nie mogłem sobie przypomnieć tytułu filmu, w którym Teresa Tuszyńska i Zbigniew Cybulski pędzą na złamanie karku takim Fordem. Ten film to "Cała naprzód". Został nakręcony w 1966 roku więc niestety nie jest to Twój Ford
No nie mój bo mam 2drzwi tzn model starliner, przednia atrapa wycięta w środkowej części i po bokach zastąpiona elementami atrapy i światłami wartburga. Tak jeżdził znów /dodatkowo z ruskim silnikiem/ do 1996 roku kiedy znowu przyliczył z przedniej lewej str dzwona...Rama nienaruszona :D


kecaj73

Re: Amerykany w PRL-u

Post autor: kecaj73 »

BOB pisze:
Wklej zdjecia, jesli mozesz.
zdjęcia z 2004roku
aktualnie mam do niego wszystkie brakujące części i inne z 2giego autahttp://www.pikczery.pl/images/66galaxie_2zd.png


Topic author
BOB
Posty: 630
Rejestracja: 11 gru 2010, 10:42
Skąd:

Re: Amerykany w PRL-u

Post autor: BOB »

Rzeczywiście, Twój to Starliner, jakoś przeoczyłem :oops: Auto długo bedące w PL ma zawsze ciekawą historię, niestety taki pobyt często powoduje uszczerbek na zdrowiu pojazdu. Średnio te lampy były dopasowane, widzę że sporo pracy przed Tobą...
MOPAR - My Old Plymouth Always Runs


kecaj73

Re: Amerykany w PRL-u

Post autor: kecaj73 »

BOB pisze: Średnio te lampy były dopasowane, widzę że sporo pracy przed Tobą...
Powoli muszę się i za niego zabrać. U mnie stoi tak w tym garażu od wakacji 2004. W 2005 w stanach kupiłem 2giego jako dawcę / 4 drzwi/ więc mam cały przód i inne - zdrowe błotniki, pas przedni, atrapę, maskę, przednią szybę, silnik z osprzętem, skrzynię, klapę bagaznika, przod i tył światła, 2ga deska rozdzielcza, kierownica i wiele, wiele części.
Potrzeba tylko czasu i chęci ale ostatnio tego brak. No i kasa...tej jak wszystkim brak. Zastanawiam się tez nad sprzedaza tego wszystkiego... Ktos chetny?
Na razie stoi, zobaczymy co przyniesie czas.
pozdr

Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3657
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: Amerykany w PRL-u

Post autor: KARLone »

kolejna ciekawa publikacja o czasach powojennych w Polsce, ciekawe są też posty ludzi, jak się okazuje niektórzy użytkownicy nawet pamiętają te wehikuły na drogach

http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosc ... ke,1709274


Topic author
BOB
Posty: 630
Rejestracja: 11 gru 2010, 10:42
Skąd:

Re: Amerykany w PRL-u

Post autor: BOB »

Od dłuższego czasu w ogłoszeniach pojawia sie Ford rocznik 1955. Historia tego egzemplarza jest bardzo ciekawa. Oto treść ogłoszenia:
Auto przekazane w darze przez polonię amerykańską znanemu kardynałowi z mazowieckiej Zuzeli w roku 1958.Potem nalężało do lekarza z Warszawy nr.WK 5555.Następnie w latach 60-tych odkupił je mój wuj i używał do 2005 r .(jadąc raz w roku na przegląd z wioski do Sokołowa Podl.
Auto od lat ma silnik Warszawy-górnozaworowy.Wtedy nie było części zamiennych dlatego V8 orginalne-blok+głowice+skrzynia i osprzęt są zdemontowane w garażu.Wnętrze jak na swój wiek i bez remontu-super.Chromy dobre.Orginalne kluczyki,szyby,radio lampowe.
Reszta przez telefon-zapraszam.
600353124
C21112958_1.jpg
C21112958_5.jpg
C21112958_6.jpg
C21112958_7.jpg
C21112958_2.jpg
Widać, że pobyt nad Wisłą odcisnął pietno na samochodzie, choć nieczęsto zdarza się żeby oryginalne elementy wędrowały razem z wozem mimo ich zdemontowania. Może warto wydać 13tys zł?

Na portalu MotoPL trwa ciekawy konkurs Motoryzacyjne wspomnienia. oto jedno z nadesłanych zdjęć
fot. Grzegorz Piątkowsk.jpg
Skoro pojawił się Chevrolet, jeszcze jedno zdjęcie zamieszczone przez ALPAChino na forum LRpl
autoxh.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
MOPAR - My Old Plymouth Always Runs


Topic author
BOB
Posty: 630
Rejestracja: 11 gru 2010, 10:42
Skąd:

Re: Amerykany w PRL-u

Post autor: BOB »

Jeszcze jeden Chevrolet, tym razem w roli lubelskiej taksówki
Lublin_zakamarki_lata_80.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
MOPAR - My Old Plymouth Always Runs

Awatar użytkownika

bomber
Posty: 183
Rejestracja: 01 cze 2011, 13:54
Samochód: El Camino
Skąd: Wrocław

Re: Amerykany w PRL-u

Post autor: bomber »

temat bardzo spoko ! łączy to co najbardziej lubię PRL i USA :) ciekawostką jest, że władze komunistyczne miały na wyposażeniu samochodów rządowych np. Chevroleta Impale którego uwielbiał nasz I Sekretarz Władysław Gomułka
Classic Rental. Wszystko o zabytkowej motoryzacji. Fotorelacje ze zlotów, Kalendarz imprez, oferty wynajmu. Znajdź nas na Facebooku.

Awatar użytkownika

KARLone
Posty: 3657
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:07
Skąd: Górny Śląsk

Re: Amerykany w PRL-u

Post autor: KARLone »

ford jest niezwykle ciekawy, myślę, że cena jest rozsądna, przeżyłbym nawet ten silnik z warszawy,
PRL i USA to były złote czasy, ameryka smakowała jak nic innego


Topic author
BOB
Posty: 630
Rejestracja: 11 gru 2010, 10:42
Skąd:

Re: Amerykany w PRL-u

Post autor: BOB »

Był spory kontrast miedzy PRL-em a Stanami, in minus dla tego pierwszego oczywiscie. Bomber pamietam z naszego spotkania Twój młody wiek, więc przypuszczam, że lubisz ten okres bo ogólnie jest taki nostalgiczny trend, ale zapewniam - to nie były dobre czasy. Ja tez lubię Stany lat '50/'60. Jednak nasze wyobrażenie tamtych lat opiera sie na zdjeciach, filmach itd i zapewne jest inne od panującej wówczas rzeczywistosci. Ta sympatia jest nakierowana raczej na pewną (w dużym stopniu przerysowaną) estetykę okresu.

tak Ford jest ciekawy i cena nawet podlega negocjacji. Gdyby nie remont Furego, który pochłania spore środki, pewnie bym sie nim zainteresował :)

Jeszcze kilka znalezionych zdjęć:

1958 Edsel wagon w Poznaniu na próbnych tablicach
Poznań, Al. Marcinkowskiego.jpg
1958 Pontiac
1958pon.jpeg
1958 Pontiac Star Chief Catalina, zdjecia zrobione w Łodzi ul Główna, rok 1968
Pontiac1.jpg
Pontiac4.jpg
Chevrolet z poczatku lat'50 i Dodge WC komandorka na Alejach Jerozolimskich w Warszawie, Skrzyżowanie z ulicą Nowy Świat, rok 1955
PIC_51-671-4.jpg
1953/54 Chevrolet , Konin Al.1maja, lata 60
kw01.jpg
1956 Chevrolet Bel Air, Warszawa ,Aleje Jerozolimskie ,widok od ulicy Kruczej w kierunku Wisły, rok 1963
PIC_51-588-8.jpg
1966? Chevrolet, Warszawa, okolica hotelu Bristol
9pjxa2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
MOPAR - My Old Plymouth Always Runs


Topic author
BOB
Posty: 630
Rejestracja: 11 gru 2010, 10:42
Skąd:

Re: Amerykany w PRL-u

Post autor: BOB »

kilka nowych zdjęć;

uszkodzony Mustang
11.jpg
12.jpg
Z NAC: Hudson na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie
PIC_51-607-11.jpg
...i Cadillac limo
PIC_51-693-2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
MOPAR - My Old Plymouth Always Runs


Topic author
BOB
Posty: 630
Rejestracja: 11 gru 2010, 10:42
Skąd:

Re: Amerykany w PRL-u

Post autor: BOB »

Warto zagladać na Złomnik bo od czasu do czasu trafiają się ciekawe zdjęcia, a i autor ma poczucie humoru więc teksty przyjemnie się czyta. Dzisiaj dwa auta - 1951 Ford i Kaiser z nieokreslonego rocznika
scanpic0015kopiad.jpg
imgff23fdbc33364489bb6e.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
MOPAR - My Old Plymouth Always Runs


Topic author
BOB
Posty: 630
Rejestracja: 11 gru 2010, 10:42
Skąd:

Re: Amerykany w PRL-u

Post autor: BOB »

Kolejna ciekawa publikacja" Zakazana-motoryzacja-i-marynarski-import "
motor57.jpg
corwair60s.jpg
kolejny ciekawy artykuł z tej samej strony Powojenne-licencje-czyli-kto-zmotoryzuje-powojenna-polske
K.RZ.1.jpg
K.RZ.4.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
MOPAR - My Old Plymouth Always Runs


Topic author
BOB
Posty: 630
Rejestracja: 11 gru 2010, 10:42
Skąd:

Re: Amerykany w PRL-u

Post autor: BOB »

Kolejna fotografia z okresu, a na niej słuzbowy Chevrolet, na co wskazuje tablica rejestracyjna (zaczynajaca się od A) przeznaczona dla smochodów państwowych. Na zdjęciu prawdopodobnie urzednik z kierowcą
A77.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
MOPAR - My Old Plymouth Always Runs

ODPOWIEDZ