[Artykuł] SAMOCHÓD RODEM Z USA – SZALEŃSTWO CZY DOSKONAŁY WYBÓR ?

Tutaj możesz zamieścić ciekawego news'a oraz skomentować artykuł z naszej strony www
Awatar użytkownika

Topic author
RadAg!
Sheriff
Posty: 12235
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

[Artykuł] SAMOCHÓD RODEM Z USA – SZALEŃSTWO CZY DOSKONAŁY WYBÓR ?

Post autor: RadAg! »

Pierwszy artykuł naszego nowego/starego redakcyjnego kolegi Michała. Zapraszam do komentowania.

http://roadrunners.pl/samochod-rodem-z- ... aly-wybor/
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

Topic author
RadAg!
Sheriff
Posty: 12235
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: [Artykuł] SAMOCHÓD RODEM Z USA – SZALEŃSTWO CZY DOSKONAŁY WYBÓR ?

Post autor: RadAg! »

Przydałby się ciąg dalszy. Artykuł fajny, odpowiadający na podstawowe pytania osób, które coś gdzieś tam widziały i je to zainteresowało, ale nie mają wiedzy no i nie mają skąd czerpać informacji. Wypadałoby teraz zaproponować jakieś tanie, godne polecenia amcary na pierwszy raz :)
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

Pan Arek
Posty: 1079
Rejestracja: 09 lut 2015, 14:07
Samochód: nope
Skąd: Kiełczów k. Oleśnicy

Re: [Artykuł] SAMOCHÓD RODEM Z USA – SZALEŃSTWO CZY DOSKONAŁY WYBÓR ?

Post autor: Pan Arek »

Jak już chcemy coś proponować, to dobrze byłoby to podzielić na kategorie cenowe albo lepiej - segmentami i cenami. Np. Vany - od budżetowych, starszych do tych świeżych itp. Każdy segment 3-4 propozycje. Tak sobie pomyślałem.
był Chevrolet Caprice 1990 r. 5.0 V8
był Lincoln Mark VIII 1993 r. 4.6 V8
był Buick Park Avenue 1992 3.8 V6

Awatar użytkownika

Topic author
RadAg!
Sheriff
Posty: 12235
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: [Artykuł] SAMOCHÓD RODEM Z USA – SZALEŃSTWO CZY DOSKONAŁY WYBÓR ?

Post autor: RadAg! »

Czekam na jakieś konkrety

Wysłane z komóry
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<


piotrekzet

Re: [Artykuł] SAMOCHÓD RODEM Z USA – SZALEŃSTWO CZY DOSKONAŁY WYBÓR ?

Post autor: piotrekzet »

Fajny artykuł. Ale nie zgadzam się z pomysłem proponowaniem konkretnych marek czy modeli. To tak naprawdę zależy od indywidualnego egzemplarza. Załóżmy, że ktoś na pierwsze autko zaproponuje taurusa. Tylko jak "świerzak" ma sprawdzić czy ten konkretny egzemplarz dowiezie do domu? Moim zdaniem bardziej przydałby się tekst właśnie dotyczący sprawdzenia samochodu pod względem jego dalszych możliwości. O tym, że olej w skrzyni ma nie śmierdzieć spalenizną. Żeby sprawdzać go na odpalonym silniku, a samą jazdę próbną wykonać po rozgrzaniu silnika. Że głośne wspomaganie to nie dramat, o ile jest olej w zbiorniku. Że w niektórych amcarach hamulce to tylko spowalniacze, ale w niektórych muszą działać dobrze. Że miękkie zawieszenie to jedno, ale nie może się bujać jak szalona huśtawka. Że zmianę biegów najlepiej zaobserwować na obrotomierzu, bo powinna być praktycznie niewyczuwalna. Że od 1997(?) roku ma mieć OBD2. I jeszcze pewnie wiele różnych aspektów, o których w tej chwili nie pamiętam.

Awatar użytkownika

Topic author
RadAg!
Sheriff
Posty: 12235
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: [Artykuł] SAMOCHÓD RODEM Z USA – SZALEŃSTWO CZY DOSKONAŁY WYBÓR ?

Post autor: RadAg! »

piotrekzet pisze:Moim zdaniem bardziej przydałby się tekst właśnie dotyczący sprawdzenia samochodu pod względem jego dalszych możliwości. O tym, że olej w skrzyni ma nie śmierdzieć spalenizną. Żeby sprawdzać go na odpalonym silniku, a samą jazdę próbną wykonać po rozgrzaniu silnika.
O tym akurat jest. Widać że nie czytałeś wszystkiego. :D

Aspekty o których piszesz tyczą się ogólnie samochodów, takie teksty są na portalach motoryzacyjnych ogólnych. Warto byłoby się skupić na konkretnych modelach właśnie. Mamy pana X, ma 18 lat , ma 5k PLN i szuka pierwszego amcara ale nie wie co wybrać. Czy Taurus 2 generacji za 5k na alledrogo to dobry wybór, czy Lumina za 1,8k będzie może lepsza no bo to przecież Chevy? Jakie są słabe punkty Caprice'a? Co sprawdzić w Lincolnie TC w pierwszej kolejności? Dlaczego mnie nie stać na białego Challengera? :D
Skupiając się na konkretnych modelach możemy, jako doświadczeni użytkownicy, zaproponować najmniej awaryjne, lub najpewniejsze amcary w określonych widełkach cenowych. Wyszczególnić najsłabsze punkty poszczególnych modeli i to jest taka wiedza, której na portalach ogólnomotoryzacyjnych próżno szukać.
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<

Awatar użytkownika

Pan Arek
Posty: 1079
Rejestracja: 09 lut 2015, 14:07
Samochód: nope
Skąd: Kiełczów k. Oleśnicy

Re: [Artykuł] SAMOCHÓD RODEM Z USA – SZALEŃSTWO CZY DOSKONAŁY WYBÓR ?

Post autor: Pan Arek »

Nie popadajmy w paranoje, bo zaraz wyjdzie nam, że trzeba zrobić 20 różnych testów pt.

pan X lat 18 budżet 5000 zł
pan Y lat 28 budżet 12000 zł
pani Z lat 32 budżet 18000 zł
pan W lat 52 budżet 60000 zł

Jak dla mnie najprostszym i najlepszym rozwiązaniem byłoby to podzielić na kategorie budżetowe na przykład pod tytułem do 5-10-15-20 tysięcy -wzwyż i wymienić tam po kilka topowych modeli. Nie oszukujmy się, większość osób i tak to przefiltruje przez swoje potrzeby i jeśli pan Y ma 12000 to prędzej będzie się oglądał za proponowanym przez nas np. Chevroletem Blazerem, gdzie włoży dziecko, wózek itp. a nie za Camaro, które będzie dla niego niepraktyczne.

Do 5 tysięcy: Chevrolet Beretta, Ford Taurus, PTS, Voyager, Dodge Interpid - to tylko przykład, ale mamy tu już jakiś przekrój aut w mniej więcej podobnym budżecie.
Do 10 tysięcy: Chrysler 300M, Chrysler New Yorker, Mustang/Thunderbird ? , Explorer, Jeep Cherokee/GC itp.
W jednej kategorii spokojnie można zmieścić kilka segmentów, tak,żeby użytkownik który szuka pierwszego Amcara wiedział w ogóle w których kierunkach warto się poruszać :)

(Miło tak polać wodę i się samemu do niczego nie zobowiązać :D Ciekawe kto będzie to rzeźbił później:D)
był Chevrolet Caprice 1990 r. 5.0 V8
był Lincoln Mark VIII 1993 r. 4.6 V8
był Buick Park Avenue 1992 3.8 V6

Awatar użytkownika

Topic author
RadAg!
Sheriff
Posty: 12235
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: [Artykuł] SAMOCHÓD RODEM Z USA – SZALEŃSTWO CZY DOSKONAŁY WYBÓR ?

Post autor: RadAg! »

Arek, wiek akurat nie ma znaczenia, podałem przykład potencjalnej osoby, która mogłaby być zainteresowana takim artykułem więc określiłem jej wiek, ale oczywiście nikt nei chce robić podziału na rok urodzenia bo to przecież nie potrzebne :P
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<


piotrekzet

Re: [Artykuł] SAMOCHÓD RODEM Z USA – SZALEŃSTWO CZY DOSKONAŁY WYBÓR ?

Post autor: piotrekzet »

Radek, masz rację, w sumie powielanie porad z innych portali to żaden szał. Podoba mi się koncepcja 5-10-15, przy czym oczywiście należy uwzględnić rocznik i czego się spodziewać za dane pieniądze.
Myślę, że ciekawym dodatkiem mógłby być opis rzeczywistego pełnego dodatkowego wyposażenia, bo wielokrotnie czytałem takie ogłoszenia, a okazywało się, że np. Taurusie ograniczało się to do elektrycznych szyb, klimatyzacji (manualnej), wspomagania (chciałbym zobaczyć taurusa bez wspomagania) i elektrycznych lusterek (j.w.)

Awatar użytkownika

cezar62
Posty: 3273
Rejestracja: 19 lut 2008, 15:03
Samochód: 2008 Jeep Compass Sport 2,4L
Skąd: Opole
Kontakt:

Re: [Artykuł] SAMOCHÓD RODEM Z USA – SZALEŃSTWO CZY DOSKONAŁY WYBÓR ?

Post autor: cezar62 »

RadAg! pisze:Wypadałoby teraz zaproponować jakieś tanie, godne polecenia amcary na pierwszy raz :)
Pan Arek pisze:Do 5 tysięcy: Chevrolet Beretta, Ford Taurus, PTS, Voyager, Dodge Interpid - to tylko przykład, ale mamy tu już jakiś przekrój aut w mniej więcej podobnym budżecie.
Do 10 tysięcy: Chrysler 300M, Chrysler New Yorker, Mustang/Thunderbird ? , Explorer, Jeep Cherokee/GC itp.
W jednej kategorii spokojnie można zmieścić kilka segmentów, tak,żeby użytkownik który szuka pierwszego Amcara wiedział w ogóle w których kierunkach warto się poruszać
Macie taką wiedzę, żeby ludziom doradzać kupno auta z szerokiego wachlarza segmentów?...
I faktycznie - kto to będzie rzeźbił? ;)

Ja mam inną propozycję - niech każdy chętny opisze solidnie, czyli szczegółowo i treściwie samochód który sam posiada i użytkuje (lub posiadał i użytkował). Przecież te auta znamy najlepiej i to z praktyki, co ma bardzo duże znaczenie dla osoby szukającej amcara.
Uważam, że to właśnie byłyby godne polecenia samochody (lub nie - gdy opisujący właściciel tak napisze ;) ), a koszty zakupu danego egzemplarza to już szukający by sobie sam odnalazł na odpowiednich do tego portalach.
Jest:
2008 Jeep Compass Sport 2,4L

Były:
1996 Ford Taurus GL 3.0 V6
1995 Dodge Stratus SE 2.0 R4
2000 Chrysler PT Cruiser Touring Edition 2.0 R4
1995 Mercury Grand Marquis LS 4.6 V8
2006 Jeep Grand Cherokee Limited WK Series 4.7 V8
2004 Ford Taurus SES 3.0 V6

Awatar użytkownika

Topic author
RadAg!
Sheriff
Posty: 12235
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: [Artykuł] SAMOCHÓD RODEM Z USA – SZALEŃSTWO CZY DOSKONAŁY WYBÓR ?

Post autor: RadAg! »

No to ja mam odfajkowane. Taurus i Vicki są na stronie. Lumine jak ogarne to też opisze. Kto jeszcze chętny?

Wysłane z komóry
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<


piotrekzet

Re: [Artykuł] SAMOCHÓD RODEM Z USA – SZALEŃSTWO CZY DOSKONAŁY WYBÓR ?

Post autor: piotrekzet »

Moja propozycja będzie bardzo szybka - nie polecam chryslera concorde/300m/LHS :) Bardzo fajny i wygodny dupowóz. ALE:
Pompa hamulcowa jest tylko do tych trzech modeli. Zresztą idiotyczna konstrukcja.
Do wyjęcia akumulatora trzeba zdjąć obudowę filtra powietrza i odkręcić fragment nadkola. Żeby wyjąć alternator, który jest bardzo nisko, trzeba odkręcić pompę wspomagania, napinacz paska oraz uchwyt tego napinacza.
Rozrusznik - można go stosunkowo prosto odkręcić, ale nie da się go wyjąć bez bardzo poważnej rozbiórki samochodu.
Brak fabrycznie jakiegokolwiek zaczepu do holowania (z tyłu, bo z przodu to zawsze coś można kombinować)
Pompa paliwa/wskaźnik poziomu paliwa oraz filtr paliwa to oddzielna historia, określenie "rocket science" nie oddaje grozy sytuacji, może sen szalonego inżyniera będzie lepszy.
Na plus można zaliczyć bagnet skrzyni biegów. Rewelacyjny dostęp i piszę to bez złośliwości. Fajne są poziomice w reflektorach.
Beznadziejne podświetlenie obok wajchy skrzyni biegów, zasilane przy pomocy 110V prądu zmiennego. Świeci po całości, ale informacja na temat aktualnego położenia jest tylko na desce rozdzielczej. Mało intuicyjny sposób sterowania fotelami.
Na zakończenie - najistotniejszy element komputera - kompas! W sedanie!
Jeszcze odnośnie samego concorde - w bagażniku można śmiało przewieźć 4 trupy, więc mógłby to być dobry samochód dla mafii. Pod warunkiem, że nie będzie się nim uciekać. Dopiero po jakimś czasie zrozumiałem dlaczego mimo napędu na przód silnik jest umiejscowiony wzdłużnie - gdyby był w poprzek to prawdopodobnie można by wymienić tylko rozrusznik, nic więcej.


Charon
Posty: 356
Rejestracja: 27 lip 2015, 21:32
Skąd:

Re: [Artykuł] SAMOCHÓD RODEM Z USA – SZALEŃSTWO CZY DOSKONAŁY WYBÓR ?

Post autor: Charon »

Będę pisał bazując na swoim dość nikłym doświadczeniu :D , przeczytałem artykuł kilka razy i podoba mi się, w większości się z nim zgadzam. Wyposażenie, wyciszenie, wygoda, automatyczna skrzynia biegów - wszystko prawda. Jeździłem wcześniej okazyjnie samochodami z automatem, ale dopiero Aries pozwolił mi docenić jakie jest to super rozwiązanie, Plymouth po ogarnięciu skrzyni również. Jednak wydaje mi się, że artykuł jest zbyt hurrrra-optymistyczny, nie bać się, nie drogo, nie palą dużo, nie psują się, części dostępne i najważniejsze: " każdy trzeźwo myślący serwisant da sobie radę z obsługą takiego auta" niestety, serwisanci nie chcą trzeźwo myśleć, chcą robić samochody, które dobrze znają i robią na co dzień. Jak Dodge ześwirował odbyłem 2-3 rozmowy telefoniczne z mechanikami, które brzmiały jakoś tak:
- co to za marka?
- Dodge
- uhmm, a model?
- Aries
- jak, Ares? Który to rocznik?
- 1987
- łoooo, panie takich to my nie robimy
Jak próbowałem się dowiedzieć o możliwość naprawy skrzyni w Vojku, to też podobnie to wyglądało, więc potencjalny użytkownik amcara na wstępie powinien sobie zapewnić "grupę wsparcia" będzie miał łatwiej. Podkreślam jeszcze raz, że piszę z własnych doświadczeń.

Awatar użytkownika

Topic author
RadAg!
Sheriff
Posty: 12235
Rejestracja: 13 paź 2006, 13:27
Samochód: 2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Skąd:
Kontakt:

Re: [Artykuł] SAMOCHÓD RODEM Z USA – SZALEŃSTWO CZY DOSKONAŁY WYBÓR ?

Post autor: RadAg! »

Ten arcik też już jest w nowej odsłonie :)
https://roadrunners.pl/samochod-rodem-z ... aly-wybor/
Były:
2001 Ford Crown Victoria P71 od 2009
1995 Chevy Lumina APV 3.1
1995 Mercury Sable 3.8
1995 Ford Taurus 3.0
>>>RoadRunners.pl na Facebook'u<<<
>>>Crown Vic na Facebook'u<<<


michalski
Posty: 15
Rejestracja: 19 lut 2011, 22:52
Skąd:

Re: [Artykuł] SAMOCHÓD RODEM Z USA – SZALEŃSTWO CZY DOSKONAŁY WYBÓR ?

Post autor: michalski »

Mega ciekawe jest jak zmieniła się pozycja aut amerykańskich na polskim rynku. Patrząc od strony praktycznej w 2010 roku auta z USA były paliwożerne, a LPG bywał awaryjny, były problemy z częsciami, było mało warsztatów, itp. Wiadomo sentyment był, ale jako jak fura na codzień były problematyczne. Dzisiaj w 2020 roku auta made in USA wydają się być najrozsądniejszym wyborem na rynku na codzień. Wtrysk MPI w wielu modelach idealny pod LPG, prostota konstrukcji, brak adblue, DPF i innego syfu, koszt częsci i serwisowania niższy niż aut segmentu B z silnikiem 1.0T, możliwość samodzielnego serwisowania, a takż stopniowe wycinanie normalnych silników z oferty aut z EU.

ODPOWIEDZ